No:166/23, Xarici İşlər naziri Ceyhun Bayramovun ABŞ Dövlət Katibinin Avropa və Avrasiya məsələləri üzrə köməkçisi Karen Donfrid ilə telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
27 mart 2023 21:05
27 mart 2023-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov və Amerika Birləşmiş Ştatları Dövlət Katibinin Avropa və Avrasiya məsələləri üzrə köməkçisi Karen Donfrid arasında telefon danışığı baş tutub.
Telefon danışığı zamanı tərəflər iki ölkə arasında ikitərəfli əməkdaşlıq gündəliyində duran aktual məsələləri, bölgədə cari vəziyyəti, eləcə də Azərbaycan-Ermənistan arasında sülh prosesini müzakirə ediblər.
Nazir Ceyhun Bayramov bölgədə mövcud olan ən son vəziyyət, o cümlədən Azərbaycanın suveren ərazilərinə şəxsi heyət və hərbi sursat daşımaqda davam edən Ermənistanın son təxribatları və ölkəmiz tərəfindən bu təxribatlara qarşı güc tətbiq etmədən atılan addımlar barədə məlumat verib. Azərbaycan ərazilərində qeyri-qanuni fəaliyyətin qarşısının alınması məqsədilə Laçın yolunun başlanğıcında Azərbaycanla Ermənistan arasında sərhəd-keçid nəzarət məntəqəsinin yaradılmasının əhəmiyyəti bir daha qeyd olunub. Nazir həmçinin sülh sazişi üzrə danışıqlara maneçilik törədən Ermənistanın qeyri-konstruktiv yanaşmalarını diqqətə çatdıraraq, Azərbaycanın sülh sazişi üzrə danışıqlara hər an başlamağa hazır olduğunu vurğulayıb.
Karen Donfrid öz növbəsində Azərbaycanla Ermənistan arasında münasibətlərin normallaşdırılmasının regional sülh və inkişaf üçün vacibliyini vurğulayıb. Son vaxtlar bölgədə gərginləşən vəziyyətdən narahatlıq ifadə edilərək bütün anlaşılmazlıqların danışıqlar yolu ilə həllinə çağırış edilib. ABŞ tərəfinin prosesə dəstək verməyə hazır olduğu bildirilib.
Nazir Ceyhun Bayramov telefon danışığının sonunda yaxın vaxtlarda hazırkı vəzifəsini tərk edəcək Karen Donfridə gələcək fəaliyyətində uğurlar arzu edib.

No:166/23, Press release on the telephone conversation of Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov with U.S. Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs Karen Donfried
27 March 2023 21:05
On 27 March 2023, a telephone conversation was held between Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov and United States Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs Karen Donfried.
During the telephone conversation, the sides discussed current issues on the bilateral cooperation agenda between the two countries, the current situation in the region, as well as the peace process between Azerbaijan and Armenia.
Minister Jeyhun Bayramov provided information on the latest situation in the region, including the latest provocations of Armenia, which continues to transport personnel and military ammunition to the sovereign territories of Azerbaijan, and the steps taken by our country against these provocations without the use of force. The importance of establishing a border control checkpoint between Azerbaijan and Armenia at the beginning of the Lachin road in order to prevent illegal activities in the territories of Azerbaijan was once again noted. The Minister also firmly highlighted Armenia’s non-constructive approaches obstructing negotiations on the peace agreement and emphasized that Azerbaijan is ready to start negotiations on the peace agreement at any moment.
For her part, Karen Donfried emphasized the importance of normalizing relations between Azerbaijan and Armenia for regional peace and development. Concern was expressed over the recently escalated situation in the region, and a call was made to resolve all misunderstandings through negotiations. It was stated that the U.S. side is ready to support the process.
At the end of the telephone conversation, Minister Jeyhun Bayramov wished Karen Donfried, who will soon leave her current position, success in her future activities.