No:163/24, Nazir Ceyhun Bayramovun Misirin YUNESKO-nun baş direktoru vəzifəsinə namizədi Xalid El-Enani ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
13 aprel 2024 12:10
13 aprel 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov BMT-nin Təhsil, Elm və Mədəniyyət Məsələləri üzrə Təşkilatı (YUNESKO) baş direktoru vəzifəsinə Misirin namizədi Xalid El-Enanini qəbul edib.
Görüşdə Azərbaycan və YUNESKO arasında əməkdaşlıq gündəliyində duran aktual məsələlər və ölkəmizin mövqeyi, Azərbaycanın irəli sürdüyü təşəbbüslər, eləcə də regional məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Nazir Ceyhun Bayramov Azərbaycanın YUNESKO-ya üzv olduğu tarixdən etibarən təşkilatın fəaliyyətinə, o cümlədən mədəniyyətlərarası dialoqun inkişafına və təşviqinə mühüm töhfələr verdiyini diqqətə çatdırıb, “Bakı Prosesi”, təhsil və humanitar sahələrdə irəli sürülmüş təşəbbüslərin əhəmiyyəti vurğulanıb. Misirin namizədinin seçki proqramında nəzərə alması məqsədəuyğun hesab edilən məsələlər barədə tövsiyələrimiz təqdim edilib.
Nazir Ceyhun Bayramov həmçinin keçmiş Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin tarixi, Azərbaycan ərazilərinin işğalı faktı, post-münaqişə dövründə regionda mövcud vəziyyət barədə qarşı tərəfi ətraflı məlumatlandırıb.
Nazir Ceyhun Bayramov Ermənistan tərəfindən ölkəmizin mədəni irsinin məhv edilməsindən bəhs edib. Ermənistanın törətdiyi dağıntıların YUNESKO missiyası tərəfindən qeydə alınması və ərazilərimizə səfərin təşkil edilməsi məqsədilə 20 ildən artıq bir müddət ərzində tərəfimizdən YUNESKO-ya çağırışlar edilməsinə baxmayaraq, Ermənistanın missiyaya mane olduğu, bu faktın YUNESKO-nun 2005-ci il tarixli hesabatında qeyd alındığı bildirilib.

No:163/24, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with Egypt’s candidate for the post of Director-General of UNESCO, Khaled El-Enany
13 April 2024 12:10
On 13 April 2024, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, received Egypt’s candidate for the post of Director-General of the United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization (UNESCO), Khaled El-Enany.
During the meeting, the sides exchanged views on current issues on the agenda of cooperation between Azerbaijan and UNESCO, Azerbaijan’s position, initiatives put forward by the country, as well as regional matters.
Minister Jeyhun Bayramov noted that since becoming a member of UNESCO, Azerbaijan has made significant contributions to the activities of the organization, including the development and promotion of intercultural dialogue. The importance of initiatives such as the “Baku Process,” as well as those in the fields of education and humanitarian cooperation, was emphasized. Recommendations were also presented on issues deemed appropriate to be considered in the candidate’s election program.
Minister Jeyhun Bayramov also provided detailed information to the other side on the history of the former Armenia-Azerbaijan conflict, the fact of occupation of Azerbaijani territories, and the current situation in the region in the post-conflict period.
Minister Jeyhun Bayramov spoke about the destruction of Azerbaijan’s cultural heritage by Armenia. It was noted that despite Azerbaijan’s calls to UNESCO for more than 20 years to send a mission to record the destruction and to organize a visit to the territories, Armenia has obstructed such a mission, and that this fact was reflected in UNESCO’s 2005 report.