No:162/25, Nazir müavini Yalçın Rəfiyevin Əlcəzair Xalq Demokratik Respublikasına səfərinə dair mətbuat məlumatı
22 aprel 2025 14:07
21 aprel 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər nazirinin müavini Yalçın Rəfiyev Əlcəzair Xalq Demokratik Respublikasına səfər edib.
Səfər çərçivəsində Əlcəzair şəhərində Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi və Əlcəzair Xalq Demokratik Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi arasında siyasi məsləhətləşmələrin ikinci iclası keçirilib. Siyasi məsləhətləşmələrə Azərbaycan tərəfindən xarici işlər nazirinin müavini Yalçın Rəfiyev, Əlcəzair tərəfindən isə Xarici Işlər Nazirliyinin Baş katibi Lounes Maqraman rəhbərlik edib. Məsləhətləşmələr zamanı ikitərəfli siyasi, iqtisadi, ticarət və parlamentlərarası əlaqələrin hazırki vəziyyəti və gələcək inkişaf perspektivlərinə dair geniş fikir mübadiləsi aparılıb. İki ölkə arasında neft-qaz, eləcə də bərpa olunan enerji sahəsində əməkdaşlıq üçün geniş imkanların mövcud olduğu qeyd edilib.
Çoxtərəfli formatda, xüsusilə beynəlxalq təşkilatlar, o cümlədən BMT, İslam Əməkdaşlığı Təşkilatı və Qoşulmama Hərəkatı çərçivəsində qarşılıqlı əməkdaşlığın genişləndirilməsi imkanları müzakirə edilib. Azərbaycanın 2026-cı ildə İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının sammitinə ev sahibliyinin mühüm hadisə olduğu, ölkəmizin nüfuzu və beynəlxalq tədbirlərə ev sahibliyində zəngin təcrübəsinin qeyd edilən zirvə görüşünün uğurlu təşkilinə əminlik yaratdığı xüsusi olaraq qeyd edilib.
Əlcəzair tərəfinə münaqişə sonrası mövcud vəziyyət və sülh prosesi, o cümlədən azad olunmuş ərazilərdə aparılan bərpa, quruculuq işləri, ərazilərimizin minalardan təmizlənməsi və vətəndaşlarımızın öz doğma torpaqlarına qayıdışı barədə məlumat verilib.
Siyasi məsləhətləşmələr zamanı tərəflər, qarşılıqlı maraq doğuran regional və beynəlxalq məsələlərə dair fikir mübadiləsi aparıblar.  Səfər çərçivəsində, nazir müavini Yalçın Rəfiyev Əlcəzair Xalq Demokratik Respublikasının xarici işlər, xaricdəki milli icma və Afrika məsələləri naziri Əhməd Attaf tərəfindən qəbul edilib. Görüşdə Azərbaycan ilə Əlcəzair arasında siyasi münasibətlərin inkişaf dinamikasından məmnunluq ifadə olunub, ölkələrimiz arasında iqtisadi, ticarət və sərmayə sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsinin zəruriliyi vurğulanıb.
Nazir müavini Yalçın Rəfiyev səfəri çərçivəsində Əlcəzarin Milli Mücahidlər Muzeyi ilə tanış olub. Muzeylə tanışlıq zamanı Əlcəzair xalqının müstəmləkəçiliyə qarşı apardığı müqavimət hərəkatı barədə məlumat verilib.

No:162/25, Press release on the visit of Deputy Minister Yalchin Rafiyev to the People's Democratic Republic of Algeria
22 April 2025 14:07
On 21 April 2025, the Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Yalchin Rafiyev paid a visit to the People's Democratic Republic of Algeria.
Within the framework of the visit, the second meeting of political consultations between the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Foreign Affairs of the People's Democratic Republic of Algeria was held in the city of Algiers. The political consultations were headed by Deputy Minister of Foreign Affairs Yalchin Rafiyev from the Azerbaijani side and by Secretary General of the Ministry of Foreign Affairs Lounes Magramane from the Algerian side. During the consultations, a broad exchange of views was held on the current state and future development prospects of bilateral political, economic, trade, and interparliamentary relations. It was noted that there are broad opportunities for cooperation between the two countries in the fields of oil and gas, as well as renewable energy.
In a multilateral format, particularly within international organizations, including the UN, the Organization of Islamic Cooperation, and the Non-Aligned Movement, opportunities for expanding mutual cooperation were discussed. It was particularly noted that Azerbaijan’s hosting of the summit of the Organization of Islamic Cooperation in 2026 is an important event, and our country’s reputation and rich experience in hosting international events create confidence in the successful organization of the said summit.
The Algerian side was informed about the post-conflict situation and the peace process, including the reconstruction and restoration work carried out in the liberated territories, the clearance of our territories from mines, and the return of our citizens to their native lands.
During the political consultations, the sides exchanged views on regional and international issues of mutual interest. Within the framework of the visit, Deputy Minister Yalchin Rafiyev was received by the Minister of Foreign Affairs, National Community Abroad and African Affairs of the People's Democratic Republic of Algeria Ahmed Attaf. During the meeting, satisfaction was expressed with the dynamic development of political relations between Azerbaijan and Algeria, and the necessity of expanding cooperation between our countries in the fields of economy, trade, and investment was emphasized.
Within the framework of the visit, Deputy Minister Yalchin Rafiyev also familiarized himself with the National Museum of the Mujahideen of Algeria. During the visit to the museum, information was provided about the resistance movement of the Algerian people against colonialism.