No:160/26, Nazir Ceyhun Bayramovun Yəmən Respublikasının baş naziri, xarici işlər və xaricdə yaşayan yəmənlilər naziri Şaya Mohsin Zindani ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
19 aprel 2026 01:32
18 aprel tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Antalya Diplomatiya Forumu çərçivəsində Yəmən Respublikasının baş naziri, xarici işlər və xaricdə yaşayan yəmənlilər naziri Şaya Mohsin Zindani ilə görüşüb.
Görüş zamanı tərəflər Azərbaycan ilə Yəmən arasında siyasi dialoqun cari vəziyyətini müzakirə edərək, diplomatik təmasların intensivləşdirilməsinin vacibliyini vurğulayıblar.
Beynəlxalq platformalar çərçivəsində qarşılıqlı dəstək məsələləri diqqətə çatdırılıb, tərəflər BMT və İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı çərçivəsində əməkdaşlığın əhəmiyyətini qeyd ediblər. Bu çərçivədə İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının növbəti il ölkəmizdə təşkil ediləcək sammitinin əməkdaşlığın daha da genişlənməsi üçün vacib platforma olduğu vurğulanıb. Bununla yanaşı, bu il təşkil ediləcək Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun həmçinin Azərbaycanın şəhərsalma sahəsində təcrübəsi barədə məlumat verilməsi baxımından əhəmiyyəti qeyd olunub.
Regional təhlükəsizlik məsələləri üzrə müzakirələr aparılıb, İran ətrafında vəziyyətin sabitləşməsinin və deeskalasiyanın vacibliyi qeyd olunub. Yəməndə mövcud humanitar vəziyyət və sabitliyin bərpası istiqamətində səylərin əhəmiyyəti diqqətə çatdırılıb.

No:160/26, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Prime Minister, Minister of Foreign Affairs and Expatriates of the Republic of Yemen Shaya Mohsin Zindani
19 April 2026 01:32
On 18 April, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met with the Prime Minister, Minister of Foreign Affairs and Expatriates of the Republic of Yemen Shaya Mohsin Zindani within the framework of the Antalya Diplomacy Forum.
During the meeting, the sides, discussing the current state of political dialogue between Azerbaijan and Yemen, emphasized the importance of intensifying diplomatic contacts.
Issues of mutual support within the framework of international platforms were highlited, and the sides noted the importance of cooperation within the framework of the United Nations and the Organization of Islamic Cooperation. Within this framework, it was emphasized that the summit of the Organization of Islamic Cooperation to be held in Azerbaijan next year is an important platform for further expansion of cooperation. At the same time, the importance of the World Urban Forum to be organized this year in terms of providing information about Azerbaijan’s experience in the field of urban planning was also noted.
Discussions were conducted on regional security issues, and the importance of stabilization and de-escalation of the situation around Iran was noted. The existing humanitarian situation in Yemen and the importance of efforts aimed at restoring stability were noted.