No:160/24, Nazir Ceyhun Bayramovun MDB Xarici İşlər Nazirləri Şurasının iclasında iştirak və çıxışına dair mətbuat məlumatı
12 aprel 2024 16:02
12 aprel 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Belarus Respublikasına işgüzar səfəri çərçivəsində MDB Xarici İşlər Nazirləri Şurasının iclasında iştirak və çıxış edib.
Çıxış zamanı konstruktiv fikir mübadiləsi və qarşılıqlı maraq doğuran ikitərəfli və regional məsələlərin müzakirəsi platforması kimi MDB-nin rolu və əhəmiyyəti vurğulanıb.
MDB üzv dövlətləri ilə iqtisadiyyat, investisiyalar, ticarət, nəqliyyat və kommunikasiya istiqamətləri üzrə həyata keçirilən fəal əməkdaşlıqdan bəhs olunub.
Bu xüsusda, 2023-cü ildə Azərbaycan ilə MDB üzv dövlətləri arasında ticarətdəki müsbət dinamikanın ölkələrimiz arasında iqtisadi əlaqələrin genişləndiyinin göstəricisi olduğu diqqətə çatdırılıb.
Azərbaycanın Şərq-Qərb və Şimal-Cənub marşrutları üzrə MDB üzv dövlətləri ilə beynəlxalq bazarlar arasında tranzit-nəqliyyat-logistika sahəsində etibarlı tərəfdaş rolunu oynadığı bildirilib. Bu imkanların daha da təkmilləşdirilməsi məqsədilə ölkəmiz tərəfindən dəmir yollarının modernizasiyası, Ələt beynəlxalq dəniz ticarət limanının potensialının genişləndirilməsi, Ələt azad iqtisadi zonasının inkişafı istiqamətində aparılan aktiv fəaliyyətlərdən bəhs olunub.
MDB üzv dövlətləri arasında qarşılıqlı inam və anlaşmanın, mehriban qonşuluq əlaqələrinin gücləndirilməsində humanitar sahə üzrə əməkdaşlıq və mübadilələrin rolunun danılmaz olduğu qeyd edilib.
MDB-nin təhsil, elm, mədəniyyət, səhiyyə, turizm, idman və gənclər sahələri üzrə həm ikitərəfli, həm də çoxtərəfli formatlarda əməkdaşlıq üçün uğurlu format olduğu diqqətə çatdırılıb.
Azərbaycanın ikinci böyük şəhəri Gəncənin 2025-ci ildə MDB Oyunlarına ev sahibliyi edəcəyi xatırlanıb və bu məqsədlə ölkəmizdə aparılan aktiv hazırlıq işlərindən danışılıb. Eyni zamanda, 2025-ci ildə MDB-nin mədəniyyət paytaxtı statusu hüququ əldə edilməsi məqsədilə Azərbaycanın Laçın şəhərinin namizədliyinin irəli sürüldüyü qeyd edilib.
2025-ci ildə İkinci Dünya müharibəsi zamanı faşizm üzərində qələbənin 80-ci ildönümü ilə əlaqədar qəbul edilmiş müvafiq tədbirlər planının Azərbaycan tərəfindən dəstəkləndiyi bildirilib, ölkəmizin sözügedən qələbənin qazanılmasına verdiyi önəmli töhfədən danışılıb.
Cari ildə BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) ev sahibliyi çərçivəsində ölkəmizdə aparılan hazırlıq işlərindən bəhs olunub. COP29-un Azərbaycanda təşkilinin həmçinin MDB çərçivəsində yaşıl enerjiyə keçid məqsədli səylərin gücləndirilməsinə və bu sahədə əməkdaşlığın inkişafına təkan verəcəyinə dair əminlik ifadə olunub.
Bir daha MDB-nin üzv dövlətlər arasında əməkdaşlıq mexanizmi kimi rolu qeyd edilib və iclasın işinin məhsuldar olacağına ümidvarlıq ifadə olunub.

No:160/24, Press release on the participation and speech of Minister Jeyhun Bayramov at the meeting of the Council of Foreign Ministers of the CIS
12 April 2024 16:02
On 12 April 2024, within the framework of his working visit to the Republic of Belarus, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, participated and delivered a speech at the meeting of the Council of Foreign Ministers of the Commonwealth of Independent States (CIS).
During his speech, the role and importance of the CIS as a platform for constructive exchange of views and discussion of bilateral and regional issues of mutual interest were emphasized.
Active cooperation with CIS member states in the fields of economy, investments, trade, transport, and communications was highlighted.
In this regard, it was noted that the positive dynamics in trade between Azerbaijan and CIS member states in 2023 demonstrate the expansion of economic relations among our countries.
It was stated that Azerbaijan plays the role of a reliable partner in the field of transit, transport, and logistics between CIS member states and international markets along the East-West and North-South routes. In order to further improve these opportunities, reference was made to ongoing activities in Azerbaijan, including the modernization of railways, the expansion of the capacity of the Alat International Sea Trade Port, and the development of the Alat Free Economic Zone.
It was noted that cooperation and exchanges in the humanitarian field play an undeniable role in strengthening mutual trust, understanding, and good-neighborly relations among CIS member states.
It was emphasized that the CIS serves as an effective format for cooperation in education, science, culture, healthcare, tourism, sports, and youth both in bilateral and multilateral formats.
It was recalled that Azerbaijan’s second largest city, Ganja, will host the CIS Games in 2025, and information was provided on the active preparations underway in this regard. At the same time, it was noted that Azerbaijan has nominated the city of Lachin to obtain the status of CIS Cultural Capital in 2025.
It was stated that Azerbaijan supports the relevant action plan adopted in connection with the 80th anniversary of the victory over fascism in the Second World War in 2025, and reference was made to the important contribution of Azerbaijan to that victory.
Information was provided on the preparations carried out in Azerbaijan within the framework of hosting the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29) this year. Confidence was expressed that hosting COP29 in Azerbaijan will also contribute to strengthening efforts aimed at the transition to green energy within the CIS and to the development of cooperation in this field.
Once again, the role of the CIS as a mechanism for cooperation among member states was emphasized, and hope was expressed that the work of the meeting would be productive.