No:153/25, Nazir Ceyhun Bayramovun Suriyanın keçid hökumətinin xarici işlər və xaricdə yaşayan suriyalılar naziri Əssad Həsən Əş-Şibani ilə telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
15 aprel 2025 12:08
14 aprel 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ilə Suriyanın keçid hökumətinin xarici işlər və xaricdə yaşayan suriyalılar naziri Əssad Həsən Əş-Şibani arasında telefon danışığı aparılıb.
Telefon danışığı zamanı Azərbaycan-Suriya əlaqələri, regional təhlükəsizlik vəziyyəti müzakirə olunub.
Nazirlər telefon danışığı zamanı Suriyada Əsəd rejiminin dağılmasından sonra Azərbaycanla-Suriya arasında geniş əməkdaşlıq perspektivlərinin mövcud olduğunu bildiriblər.
Uzun fasilədən sonra ölkəmizin Suriyada səfirliyinin işinin bərpasına göstərilən dəstəyə görə təşəkkür ifadə olunub. Suriyada sabitliyin möhkəmləndirilməsi istiqamətində səylərə toxunarkən, ölkəmizin Suriyanın bərpa prosesində iştirak niyyətinin, habelə Suriyaya göstərilən humanitar yardımın əhəmiyyəti vurğulanıb. Bu çərçivədə, Azərbaycan-Türkiyə-Suriya əməkdaşlıq formatının inkişaf etdirilməsinin vacibliyi qeyd olunub.
Nazirlər həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran ikitərəfli və çoxtərəfli məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.

No:153/25, Press release on the telephone conversation between Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov and the Minister of Foreign Affairs and Expatriates of the Syrian Transitional Government Asaad Hassan al-Shaibani
15 April 2025 12:08
On 14 April 2025, a telephone conversation took place between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov and the Minister of Foreign Affairs and Expatriates of the Syrian Transitional Government Asaad Hassan al-Shaibani.
During the telephone conversation, Azerbaijan-Syria relations and the regional security situation were discussed.
During the telephone conversation, the ministers stated that following the collapse of the Assad regime in Syria, there are broad prospects for cooperation between Azerbaijan and Syria.
Gratitude was expressed for the support provided for the resumption of the activities of our country’s embassy in Syria after a long break. While addressing efforts to strengthen stability in Syria, the importance of our country’s intention to participate in the reconstruction process of Syria, as well as the humanitarian assistance provided to Syria, was emphasized. In this context, the importance of developing the Azerbaijan–Türkiye–Syria cooperation format was noted.