No:139/26, Nazir Ceyhun Bayramovun Hindistan Xarici İşlər Nazirliyinin Qərb üzrə katibi Sibi Corc ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
03 aprel 2026 15:00
3 aprel tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Hindistan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Qərb üzrə katibi Sibi Corcun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
Görüş zamanı, Azərbaycan ilə Hindistan arasında ikitərəfli münasibətlərin mövcud vəziyyəti və perspektivləri müzakirə olunub, iqtisadi-ticarət əlaqələri, enerji, turizm və təhsil sahələrində əməkdaşlıq məsələləri nəzərdən keçirilib. Bununla yanaşı, iki ölkə arasında fikir ayrılığı təşkil edən məsələlər barədə mövqelər diqqətə çatdırılıb, bu istiqamətdə dialoqun əhəmiyyəti vurğulanıb.
Tərəflər regional və beynəlxalq təhlükəsizlik məsələləri, o cümlədən Yaxın Şərqdə mövcud gərginlik barədə fikir mübadiləsi aparıblar. Regionda sabitliyin və təhlükəsizliyin təmin olunmasının vacibliyi qeyd edilib. Bununla yanaşı, Hindistan vətəndaşlarının İrandan təxliyəsinə göstərilən dəstəyə görə Azərbaycan tərəfinə minnətdarlıq ifadə olunub.
Eyni gündə, Azərbaycan və Hindistan Xarici İşlər Nazirlikləri arasında siyasi məsləhətləşmələr keçirilib. Siyasi məsləhətləşmələrə Azərbaycan tərəfdən xarici işlər nazirinin müavini Elnur Məmmədov, Hindistan tərəfdən isə Xarici İşlər Nazirliyinin Qərb üzrə katibi Sibi Corc rəhbərlik edib.

No:139/26, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Secretary (West) of the Ministry of External Affairs of India Sibi George
03 April 2026 15:00
On 3 April, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, received the delegation led by the Secretary (West) of the Ministry of External Affairs of the Republic of India, Sibi George.
During the meeting, the current state and prospects of bilateral relations between Azerbaijan and India were discussed, and issues of cooperation in the fields of economic and trade relations, energy, tourism and education were reviewed. At the same time, positions on issues constituting differences of opinion between the two countries were brought to attention, and the importance of dialogue in this direction was emphasized.
The sides exchanged views on regional and international security issues, including the existing tensions in the Middle East. The importance of ensuring stability and security in the region was noted. In addition, gratitude was expressed to the Azerbaijani side for the support provided in the evacuation of Indian citizens from Iran.
On the same day, political consultations were held between the Ministries of Foreign Affairs of Azerbaijan and India. The political consultations were led by the Deputy Minister of Foreign Affairs of Azerbaijan, Elnur Mammadov, and by the Secretary (West) of the Ministry of External Affairs of India, Sibi George, from the Indian side.