No:113/25, Gənc Diplomatlar üçün Xarici Siyasət Proqramının açılış mərasiminə dair mətbuat məlumatı
Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin (XİN) və ADA Universitetinin birgə əməkdaşlığı çərçivəsində mütəmadi olaraq təşkil olunan Xarici Siyasət Proqramının açılış mərasimi baş tutub. Açılış mərasimdə XİN-də əmək fəaliyyətinə yeni başlamış 58 gənc diplomat iştirak edib.
ADA Universitetinin builki Xarici Siyasət Proqramının məqsədi gənc diplomatların nəzəri və praktiki biliklərini təkmilləşdirmək, gənc diplomatları ikitərəfli və çoxtərəfli diplomatiya üçün hazırlamaq, habelə onların müasir beynəlxalq arenada peşəkar fəaliyyətini dəstəkləməkdir.
Açılış mərasimində çıxış edən ADA Universitetinin Akademik işlər üzrə prorektoru Elkin Nurməmmədov və onun müşaviri, İxtisasartırma Proqramının rəhbəri Aygün Hacıyeva proqram iştirakçılarını salamlayaraq, onlara diplomatik fəaliyyətlərində uğur arzulayıblar.
Çıxışçılar indiyə qədər 2 minədək gənc, orta və yüksəkrütbəli diplomatın, həmçinin otuzadək dövlət qurumunu təmsil edən dövlət qulluqçusunun Xarici Siyasət Proqramından faydalandığını diqqətə çatdırıblar. Eyni zamanda, İxtisasartırma Proqramının bugünədək 108 ölkədən 500-ə yaxın xarici diplomat üçün də xüsusi proqramlar təşkil etdiyi, onların ölkəmizi daha yaxından tanımalarına fayda verdiyi bildirilib.
Açılış mərasimində çıxış edən XİN-in Kadrlar idarəsinin rəisi Raman Məmmədov nitqində gənc diplomatları təlimçilər tərəfindən veriləcək bilik və bacarıqlardan səmərəli şəkildə faydalanmağa çağırıb. Bu proqramın onların qarşılıqlı təcrübə mübadiləsi üçün əlverişli imkan olduğu bildirilib.
Tədbir zamanı proqramın məzmunu, əsas məqsədləri və proqramdan gözləntilər barədə ətraflı məlumat verilib. Sözügedən kursların ADA Universitetinin professor-müəllim heyəti, XİN, beyin mərkəzləri, beynəlxalq təşkilatların yüksək səviyyəli nümayəndələri də daxil olmaqla 30-a yaxın təlimçi tərəfindən tədris olunacağı vurğulanıb.
Bu intensiv kurs həm nəzəri, həm də praktiki sessiyaları əhatə edəcək. Nəzəri sessiyalarda beynəlxalq siyasət və hüquq, xarici siyasət, təhlükəsizlik, iqtisadiyyat, enerji məsələləri və mədəni-humanitar əlaqələr müzakirə olunacaq. Bacarıq yönümlü sessiyalarda isə netvörkinq, mədəniyyətlərarası kommunikasiya və digər mövzularına toxunulacaq.
Proqram cari ilin may ayında yekunlaşacaq. Sonda həyata keçiriləcək qiymətləndirilmə prosesindən uğurla keçən diplomatlara sertifikatlar təqdim ediləcək.

No:113/25, Press release on the opening ceremony of the Foreign Policy Program for Young Diplomats
The opening ceremony of the Foreign Policy Program, regularly organized within the framework of joint cooperation between the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and ADA University, was held. 58 young diplomats who have recently started their professional activity at the Ministry of Foreign Affairs participated in the opening ceremony.
The aim of this year’s Foreign Policy Program of ADA University is to enhance the theoretical and practical knowledge of young diplomats, prepare young diplomats for bilateral and multilateral diplomacy, as well as support their professional activity in the modern international arena.
Speaking at the opening ceremony, the Vice-Rector for Academic Affairs of ADA University, Elkin Nurmammadov, and his advisor, Head of the Professional Development Program, Aygun Hajiyeva, welcomed the program participants and wished them success in their diplomatic activities.
The speakers brought to attention that so far nearly 2,000 young, mid-level and senior diplomats, as well as civil servants representing around thirty state institutions, have benefited from the Foreign Policy Program. At the same time, it was stated that the Professional Development Program has organized special programs for nearly 500 foreign diplomats from 108 countries to date, contributing to their better understanding of our country.
Speaking at the opening ceremony, the Head of the Human Resources Department of the Ministry of Foreign Affairs, Raman Mammadov, in his speech called on young diplomats to effectively benefit from the knowledge and skills to be provided by the trainers. It was stated that this program provides a favorable opportunity for their mutual exchange of experience.
During the event, detailed information was provided on the content of the program, its main objectives and expectations. It was emphasized that the courses will be taught by nearly 30 trainers, including the faculty of ADA University, representatives of the Ministry of Foreign Affairs, think tanks, and high-level representatives of international organizations.
This intensive course will cover both theoretical and practical sessions. In the theoretical sessions, international politics and law, foreign policy, security, economic, energy issues and cultural-humanitarian relations will be discussed. In the skill-oriented sessions, networking, intercultural communication and other topics will be addressed.
The program will conclude in May of the current year. At the end, certificates will be awarded to diplomats who successfully pass the evaluation process.