No:109/25, Nazir Ceyhun Bayramovun BMT-nin Ticarət və İnkişaf üzrə Konfransının Baş katibi Rebeka Qrinspa ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
13 mart 2025 23:02
13 mart 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov 12-ci Qlobal Bakı Forumu çərçivəsində BMT-nin Ticarət və İnkişaf üzrə Konfransının Baş katibi Rebeka Qrinspa ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan və BMT əməkdaşlığının müxtəlif aspektləri və perspektivləri, mina təhlükəsi ilə mübarizə səylərində qarşılıqlı fəaliyyət imkanları, habelə qarşılıqlı maraq doğuran regional və beynəlxalq məsələlər müzakirə olunub.
Nazir Ceyhun Bayramov BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) sədrliyimiz və tədbirin təşkil olunması üzrə BMT ilə əməkdaşlığımızın nümunəvi xarakter daşıdığını, bundan sonra da bu dinamikanın davam etdirilməsinin əhəmiyyətini qeyd edib.
Nazir Ceyhun Bayramov ölkəmizin donor dövlət kimi həyata keçirdiyi beynəlxalq yardım təşəbbüslərindən ətraflı bəhs edib, xüsusilə COVID19 pandemiyası dövründə inkişaf etməkdə olan ölkələrin pandemiya ilə mübarizəsi, o cümlədən postpandemiya dövründə dəstəklənməsi üzrə bir sıra yardımlar həyata keçirdiyini diqqətə çatdırıb.
Qarşı tərəf, həmçinin COP29 çərçivəsində əldə olunan nailiyyətlər, xüsusilə iqlim maliyyəsi üzrə yeni kollektiv kəmiyyət məqsədinin müəyyən olunması, Paris Sazişinin karbon bazarlarını tənzimləyən 6-cı maddəsi üzrə razılığın əldə edilməsi, bununla yanaşı həyata keçirilən bir sıra təşəbbüslər barədə ətraflı məlumatlandırılıb.

No:109/25, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Secretary-General of the United Nations Conference on Trade and Development, Rebeca Grynspan
13 March 2025 23:02
On 13 March 2025, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with the Secretary-General of the United Nations Conference on Trade and Development, Rebeca Grynspan, within the framework of the 12th Global Baku Forum.
During the meeting, various aspects and prospects of cooperation between Azerbaijan and the United Nations, opportunities for interaction in efforts to combat the mine threat, as well as regional and international issues of mutual interest were discussed.
Minister Jeyhun Bayramov noted that our chairmanship of the 29th session of the Conference of the Parties (COP29) to the United Nations Framework Convention on Climate Change and our cooperation with the United Nations in organizing the event are exemplary in nature, and emphasized the importance of continuing this dynamic in the future.
Minister Jeyhun Bayramov spoke in detail about the international assistance initiatives implemented by our country as a donor state and brought to attention that, particularly during the COVID-19 pandemic, a number of assistance measures were implemented to support developing countries in combating the pandemic, including in the post-pandemic period.
The other side was also informed in detail about the achievements made within the framework of COP29, in particular the determination of a new collective quantified goal on climate finance, the reaching of an agreement on Article 6 of the Paris Agreement regulating carbon markets, as well as a number of initiatives implemented.