No:104/24, Nazir Ceyhun Bayramovun Dünya Bankının Avropa və Mərkəzi Asiya regionu üzrə vitse-prezidenti Antonella Bassaninin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
6 mart 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Dünya Bankının Avropa və Mərkəzi Asiya regionu üzrə vitse-prezidenti Antonella Bassaninin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Görüş zamanı Azərbaycan və Dünya Bankı arasında əməkdaşlıq perspektivləri, habelə cari ildə ölkəmizdə keçiriləcək BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasından (COP29) irəli gələn məsələlər müzakirə olunub.
Nazir Ceyhun Bayramov ölkəmiz üçün əhəmiyyət kəsb edən bir sıra, o cümlədən iqtisadiyyat, kənd təsərrüfatı, enerji təhlükəsizliyi, nəqliyyat və kommunikasiyalar, infrastruktur kimi istiqamətlər üzrə uğurla icra olunan, habelə davam etdirilən layihələrin əməkdaşlığın inkişafına töhfə verdiyini məmnunluqla qeyd edib. Dünya Bankı çərçivəsində əməkdaşlığın öz növbəsində ölkəmizin digər regional və beynəlxalq maliyyə təşkilatları ilə əlaqələrini genişləndirməsinə təkan verdiyi diqqətə çatdırılıb.
COP29-a sədrliyimiz çərçivəsində aparılan substantiv danışıqlar prosesi, habelə 29-cu sessiyaya hazırlıq işləri barədə qarşı tərəfi ətraflı məlumatlandıran nazir Ceyhun Bayramov, sədrliyimizin əsasən qlobal iqlim dəyişikliyinə qarşı mübarizəyə maliyyə resursları və investisiyaların cəlbinə vurğu etdiyini söyləyib. Bu istiqamətdə dövlətlərlə yanaşı, beynəlxalq maliyyə institutlarının prosesə mümkün töhfəsinin müəyyən edilməsi istiqamətində təmasların aparılması baxımından Dünya Bankının mühüm platforma rolu oynaya biləcəyi qeyd olunub.
Postmünaqişə dövründə işğaldan azad olunmuş ərazilərdə aparılan genişmiqyaslı bərpa və quruculuq işlərindən bəhs edən nazir Ceyhun Bayramov, görülən işlərin eyni zamanda Qarabağ və Şərqi Zəngəzur bölgəsinin alternativ enerji potensialından səmərəli istifadəyə yönəldiyini, bu istiqamətdə müvafiq layihələrə artıq bir sıra xarici tərəfdaşların cəlb olunduğunu diqqətə çatdırıb.
Müqabil tərəf Azərbaycanı COP29-a sədrliyi münasibətilə təbrik edərək, ölkəmizin uğurlu sədrlik təcrübəsi nümayiş etdirəcəyinə, habelə sədrlik prioritetlərinə müvafiq olaraq beynəlxalq maliyyə institutları ilə əməkdaşlığın genişləndiriləcəyinə dair inam ifadə edib. Xüsusilə, COP29 çərçivəsində müəyyənləşəcək qlobal öhdəliklərin öz praktiki icrasını tapması istiqamətində addımlar atılmasının vacibliyi qeyd olunub, Dünya Bankının bu istiqamətdə təşəbbüslərin dəstəklənməsinə hazır olduğu vurğulanıb.

No:104/24, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the delegation led by the Vice President of the World Bank for Europe and Central Asia Antonella Bassani
06 March 2024 19:56
On 6 March 2024, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met with the delegation led by the Vice President of the World Bank for Europe and Central Asia Antonella Bassani.
During the meeting, the prospects for cooperation between Azerbaijan and the World Bank, as well as issues arising from the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29), to be held in Azerbaijan this year, were discussed.
Minister Jeyhun Bayramov noted with satisfaction that a number of projects of importance for Azerbaijan, including those in the fields of economy, agriculture, energy security, transport and communications, and infrastructure, which are being successfully implemented and continued, contribute to the development of cooperation. It was noted that cooperation within the framework of the World Bank, in turn, provides impetus for expanding our country’s relations with other regional and international financial institutions.
Informing the other side in detail about the substantive negotiation process conducted within the framework of our chairmanship of COP29, as well as the preparations for the 29th session, Minister Jeyhun Bayramov stated that our chairmanship mainly focuses on attracting financial resources and investments to combat global climate change. In this direction, it was noted that the World Bank can play an important platform role in terms of holding contacts aimed at identifying the possible contribution of international financial institutions, along with states, to the process.
Referring to the large-scale restoration and reconstruction works carried out in the territories liberated from occupation in the post-conflict period, Minister Jeyhun Bayramov brought to attention that the work carried out is also aimed at the efficient use of the alternative energy potential of the Garabagh and East Zangezur regions, and that a number of foreign partners have already been involved in relevant projects in this direction.
The counterpart congratulated Azerbaijan on its chairmanship of COP29 and expressed confidence that Azerbaijan will demonstrate a successful chairmanship experience, as well as expand cooperation with international financial institutions in line with its chairmanship priorities. In particular, the importance of taking steps towards the practical implementation of global commitments to be determined within the framework of COP29 was noted, and it was emphasized that the World Bank is ready to support initiatives in this direction.