No:095/25, Nazir Ceyhun Bayramovun Tunis Respublikasının xarici işlər, immiqrasiya, və xaricdəki tunislilər naziri Məhəmməd Əli Əl-Nafti ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
08 mart 2025 02:27
8 mart 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının (İƏT) Xarici İşlər Nazirləri Şurasının fövqəladə sessiyasında iştirakı çərçivəsində Tunis Respublikasının xarici işlər, immiqrasiya, və xaricdəki tunislilər naziri Məhəmməd Əli Əl-Nafti ilə görüşüb.
Görüş zamanı, Azərbaycan və Tunis arasında ikitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlığın perspektivləri müzakirə olunub.
Ortaq dini və mədəni köklərlə bağlı olan ölkələrimiz arasında müxtəlif sahələr üzrə əlaqələrin genişləndirilməsinin əhəmiyyəti, habelə bu istiqamətdə geniş potensialın mövcud olduğu qeyd edilib.
Bu xüsusda, Xarici İşlər Nazirlikləri arasında məsləhətləşmə mexanizminin yaradılmasının əhəmiyyəti vurğulanıb.
Azərbaycan ilə Tunis arasında regional və beynəlxalq təşkilatlar, o cümlədən BMT, İƏT, Qoşulmama Hərəkatı çərçivəsində qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığın zəruriliyi diqqətə çatdırılıb.

No:095/25, Press release on the meeting between Minister of Foreign Affairs Ceyhun Bayramov and Minister of Foreign Affairs, Migration and Tunisians Abroad of the Republic of Tunisia Mohamed Ali Nafti
08 March 2025 02:27
On 8 March 2025, within the framework of his participation in the extraordinary session of the Council of Foreign Ministers of the Organisation of Islamic Cooperation, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Ceyhun Bayramov, met with the Minister of Foreign Affairs, Migration and Tunisians Abroad of the Republic of Tunisia, Mohamed Ali Nafti.
During the meeting, the prospects for bilateral and multilateral cooperation between Azerbaijan and Tunisia were discussed.
The importance of expanding relations across various fields between the two countries, which share common religious and cultural roots, as well as the existence of broad potential in this regard, was noted.
In this context, the importance of establishing a consultation mechanism between the Ministries of Foreign Affairs was emphasized.
It was also highlighted that there is a need to further develop mutually beneficial cooperation between Azerbaijan and Tunisia within regional and international organizations, including the United Nations, the Organisation of Islamic Cooperation, and the Non-Aligned Movement.