No:092/24, Nazir Ceyhun Bayramovun Asiyada Qarşılıqlı Fəaliyyət və Etimad Tədbirləri üzrə Müşavirə təşkilatının baş katibi Kayrat Sarıbay ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
02 mart 2024 13:40
2 mart 2024-cü il tarixində 3-cü Antalya Diplomatiya Forumunda iştirakı çərçivəsində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Asiyada Qarşılıqlı Fəaliyyət və Etimad Tədbirləri üzrə Müşavirənin (AQEM) baş katibi Kayrat Sarıbay ilə görüşüb.
Nazir Ceyhun Bayramov Azərbaycanın AQEM-i vahid norma və prinsiplər toplusuna əsaslanan unikal dialoq və əməkdaşlıq platforması kimi qiymətləndirdiyini vurğulayıb.
AQEM prosesinin qurucu üzvlərindən biri kimi Azərbaycanın qarşılıqlı faydalı iqtisadi və sosial əməkdaşlığın inkişafı və müvafiq etimad quruculuğu tədbirləri çərçivəsində birgə təşəbbüs və layihələrin həyata keçirilməsinin, regional və beynəlxalq nəqliyyat və tranzit əməkdaşlığının inkişaf etdirilməsinin vacibliyi diqqətə çatdırıb.
Görüşdə bu il ölkəmizin ev sahibliyi edəcəyi BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) çərçivəsində AQEM tədbirinin keçirilməsi və ətraf mühit sahəsində əməkdaşlıq məsələləri üzrə fikir mübadiləsi aparılıb.

No:092/24, Press release on the meeting between Minister Jeyhun Bayramov and the Secretary General of the Conference on Interaction and Confidence-Building Measures in Asia (CICA), Kairat Sarybay
02 March 2024 13:40
On 2 March 2024, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with the Secretary General of the Conference on Interaction and Confidence-Building Measures in Asia (CICA), Kairat Sarybay, on the sidelines of the 3rd Antalya Diplomacy Forum.
Minister Jeyhun Bayramov emphasized that Azerbaijan considers CICA as a unique platform for dialogue and cooperation based on a unified set of norms and principles.
As one of the founding members of the CICA process, Azerbaijan highlighted the importance of developing mutually beneficial economic and social cooperation, implementing joint initiatives and projects within the framework of confidence-building measures, and advancing regional and international transport and transit cooperation.
During the meeting, the sides also exchanged views on holding a CICA-related event within the framework of the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29), to be hosted by Azerbaijan this year, as well as on cooperation in the field of environment.