No:090/24, Xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun ATƏT-in Baş katibi Helqa Şmid ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
02 mart 2024 12:00
2 mart 2024-cü il tarixində Antalya Diplomatiya Forumunda iştirakı çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ATƏT-in Baş katibi Helqa Şmid ilə görüşüb.
Görüş zamanı, Azərbaycan-ATƏT çərçivəsində həyata keçirilən əməkdaşlıq gündəliyi, bölgədəki mövcud vəziyyət, eləcə də Azərbaycan-Ermənistan sülh prosesi müzakirə edilib.
Azərbaycanla-ATƏT arasında bir sıra mümkün layihələr, eləcə də BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasının (COP29) bu il ölkəmizdə keçirilməsi ilə əlaqədar mümkün əməkdaşlıq sahələri nəzərdən keçirilib.
Azərbaycan və Ermənistan arasında mövcud sülh və normallaşma gündəliyində olan son proseslərdən bəhs edən nazir Ceyhun Bayramov, Ermənistan tərəfindən müxtəlif platformalarda səsləndirilən anti-Azərbaycan xarakterli bəyanatların, eləcə də həyata keçirilən son təxribatların Ermənistanın səsləndirdiyi sülh ritorikası ilə ziddiyyət təşkil etdiyi vurğulanıb.

No:090/24, Press release on the meeting between Minister Jeyhun Bayramov and the Secretary General of the OSCE, Helga Schmid
02 March 2024 12:00
On 2 March 2024, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with the Secretary General of the Organization for Security and Co-operation in Europe (OSCE), Helga Schmid, on the sidelines of the Antalya Diplomacy Forum.
During the meeting, the sides discussed the cooperation agenda between Azerbaijan and the OSCE, the current situation in the region, as well as the peace process between Azerbaijan and Armenia.
A number of potential projects between Azerbaijan and the OSCE, as well as possible areas of cooperation in connection with Azerbaijan’s hosting of the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29) this year, were reviewed.
Minister Jeyhun Bayramov provided information on recent developments within the peace and normalization agenda between Azerbaijan and Armenia, noting that anti-Azerbaijan statements made by Armenia on various platforms, as well as its recent provocations, contradict the peace rhetoric voiced by that country.