No:086/26, Nazir Ceyhun Bayramovla Mərakeş Krallığının xarici işlər, Afrika ilə əməkdaşlıq və xaricdəki mərakeşlilər naziri Nasser Bourita arasında telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
06 mart 2026 18:42
6 mart 2026-cı il tarixində Mərakeş Krallığının xarici işlər, Afrika ilə əməkdaşlıq və xaricdəki mərakeşlilər naziri Nasser Bourita Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramova zəng edib.
Telefon danışığı zamanı, nazir Ceyhun Bayramov həmsöhbətinə 5 mart 2026-cı il tarixində Naxçıvan Muxtar Respublikası istiqamətində İran İslam Respublikası tərəfindən həyata keçirilmiş dron hücumları barədə geniş məlumat verib.
Nazir qeyd edib ki, Azərbaycanın ərazisinə qarşı bu cür addımlar ölkənin suverenliyinə zidd olmaqla yanaşı, beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinin ciddi şəkildə pozulmasıdır və regionda gərginliyin artmasına xidmət edir.
Nazir Nasser Bourita Azərbaycanın ərazisinə qarşı dron hücumlarını qətiyyətlə pisləyib, bunun narahatlıq doğurduğunu bildirərək, ölkəmizlə həmrəyliyini ifadə edib.

No:086/26, Press release on the telephone conversation between Minister Jeyhun Bayramov and Minister of Foreign Affairs, Cooperation with Africa and Moroccans Abroad of the Kingdom of Morocco Nasser Bourita
06 March 2026 18:42
On March 6, 2026, the Minister of Foreign Affairs, African Cooperation, and Moroccans Abroad of the Kingdom of Morocco, Nasser Bourita, held a telephone conversation with the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov.
During the phone call, Minister Jeyhun Bayramov provided his counterpart with detailed information on the drone attacks carried out by the Islamic Republic of Iran on March 5, 2026, targeting the Nakhchivan Autonomous Republic.
The Minister noted that such actions against the territory of Azerbaijan not only violate the country’s sovereignty but also constitute a serious breach of the norms and principles of international law and contribute to increased tensions in the region.
Minister Nasser Bourita strongly condemned the drone attacks against Azerbaijan, expressed concern, and affirmed solidarity with our country.