No:081/24, Nazir Ceyhun Bayramovun Panama Respublikasının xarici işlər naziri Janaina Tevaney ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
01 mart 2024 12:16
1 mart 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Antalya Diplomatiya Forumunda iştirakı çərçivəsində Panama Respublikasının xarici işlər naziri Janaina Tevaney ilə görüşüb.
Görüş zamanı iki ölkə arasında ikitərəfli və çoxtərəfli münasibətlərin inkişaf perspektivləri müzakirə olunub.
Nazirlər Azərbaycan və Panamanın coğrafi baxımından bir-birindən uzaq regionlarda yerləşməsinə baxmayaraq, iki ölkə arasında arasında iqtisadi, nəqliyyat, investisiyalar, alternativ enerji, mədəniyyət, humanitar və s. sahələr üzrə əməkdaşlığın inkişafı üçün imkanların mövcudluğundan bəhs edib.
Bu istiqamətdə potensialın həyata keçirilməsi üçün iki ölkə arasında siyasi məsləhətləşmələr mexanizmindən istifadənin vacibliyi qeyd olunub.
Beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində çoxtərəfli əməkdaşlığın bundan sonra da inkişaf etdirilməsinin əhəmiyyəti vurğulanıb.
Qarşı tərəf cari ildə ölkəmizin BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) hazırlıq işləri ilə bağlı məlumatlandırılıb.
Nazir Ceyhun Bayramov həmçinin postmünaqişə dövründə Azərbaycan tərəfindən bölgədə aparılan genişmiqyaslı bərpa və quruculuq işləri, habelə Azərbaycan və Ermənistan arasında normallaşma və sülh prosesindən bəhs edib.
Nazir Janaina Tevaney COP29-a sədrliyi münasibətilə ölkəmizi təbrik edərək, Azərbaycanın bu məsuliyyətli tədbirin öhdəsindən uğurla gələcəyinə dair inamını ifadə edib. Panamanın ətraf mühitin qorunması, karbon emissiyasının sıfıra endirilməsi sahəsində geniş təcrübəyə malik olduğu və bu təcrübəni bölüşməyə hazır olduğu diqqətə çatdırılıb. Bu kimi təmasların iki ölkə arasında əlaqələrin inkişaf perspektivlərinin müzakirəsi baxımından faydalı olduğu vurğulanıb.

No:081/24, Press release on the meeting between Minister Jeyhun Bayramov and the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Panama Janaina Tewaney
01 March 2024 12:16
On 1 March 2024, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Panama, Janaina Tewaney, on the sidelines of the Antalya Diplomacy Forum.
During the meeting, the sides discussed the prospects for the development of bilateral and multilateral relations between the two countries.
The ministers noted that despite Azerbaijan and Panama being located in geographically distant regions, there are opportunities for the development of cooperation between the two countries in the fields of economy, transport, investment, alternative energy, culture, humanitarian affairs, and others.
In this regard, the importance of using the mechanism of political consultations between the two countries to realize the existing potential was emphasized.
The importance of further developing multilateral cooperation within the framework of international organizations was also underlined.
The other side was informed about the preparations for the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29), to be hosted by Azerbaijan this year.
Minister Jeyhun Bayramov also spoke about the large-scale reconstruction and construction works carried out by Azerbaijan in the region in the post-conflict period, as well as the normalization and peace process between Azerbaijan and Armenia.
Minister Janaina Tewaney congratulated Azerbaijan on its presidency of COP29 and expressed confidence that Azerbaijan will successfully fulfill this responsible task. It was noted that Panama has extensive experience in environmental protection and achieving net-zero carbon emissions and is ready to share this experience. It was emphasized that such contacts are useful in terms of discussing the prospects for the development of relations between the two countries.