No:079/23, Nazir Ceyhun Bayramov ilə Türkiyə Respublikasının xarici işlər naziri Mevlüt Çavuşoğlu arasında telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
16 fevral 2023 13:25
16 fevral 2023-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov və Türkiyə Respublikasının xarici işlər naziri Mevlüt Çavuşoğlu arasında telefon danışığı baş tutub.
Telefon danışığı zamanı Türkiyə Respublikasında böyük insan tələfatı və güclü dağıntılara səbəb olan zəlzələ nəticəsində zərərçəkmiş əhalinin xilas olunması, humanitar yardım göstərilməsi istiqamətində aparılan əməliyyatların və işləri üzrə son vəziyyəti müzakirə edilib.
Baş vermiş zəlzələ nəticəsində çox sayda insanın həlak olması ilə bağlı bir daha başsağlığı diləklərini çatdıran nazir Ceyhun Bayramov, zəlzələ nəticəsində xəsarət almış şəxslərə şəfa diləyib. Nazir Ceyhun Bayramov, Azərbaycanın hər zaman olduğu kimi bu çətin günlərdə də qardaş Türkiyənin yanında olduğunu, baş vermiş zəlzələnin nəticələrinin aradan qaldırılması istiqamətində öz dəstəyini davam etdirəcəyini bildirib. Nazir Ceyhun Bayramov, qardaş Türkiyənin bu ağır sınaqdan da üzüağ çıxacağına dair inamını əminliklə ifadə edib.
Telefon danışığı zamanı, Türkiyə xarici işlər naziri Mevlüt Çavuşoğlu həmçinin zəlzələ bölgəsində son vəziyyət, xilasetmə əməliyyatlarının gedişatı barədə ətraflı məlumat verib.
Telefon danışığı zamanı, həmçinin bölgədə mövcud vəziyyət, o cümlədən qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

No:079/23, Press release on the telephone conversation between Minister Jeyhun Bayramov and Minister of Foreign Affairs of the Republic of Türkiye Mevlüt Çavuşoğlu
16 February 2023 13:25
On 16 February 2023, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov and Minister of Foreign Affairs of the Republic of Türkiye Mevlüt Çavuşoğlu held a telephone conversation.
During the telephone conversation, the latest situation regarding the operations and works carried out towards rescuing the population affected by the earthquake that caused great loss of life and severe destruction in the Republic of Türkiye and providing humanitarian assistance was discussed.
Minister Jeyhun Bayramov, once again extending his condolences over the large number of people who lost their lives as a result of the earthquake, wished recovery to those injured as a result of the earthquake. Minister Jeyhun Bayramov stated that Azerbaijan, as always, stands by brotherly Türkiye in these difficult days and will continue its support towards eliminating the consequences of the earthquake. Minister Jeyhun Bayramov confidently expressed his belief that brotherly Türkiye will overcome this difficult trial with dignity as well.
During the telephone conversation, Minister of Foreign Affairs of Türkiye Mevlüt Çavuşoğlu also provided detailed information on the latest situation in the earthquake zone and the course of rescue operations.
During the telephone conversation, an exchange of views was also conducted on the current situation in the region, including other issues of mutual interest.