No:077/23, Nazir Ceyhun Bayramovun ABŞ Dövlət Katibinin Avropa və Avrasiya məsələləri üzrə köməkçisi Karen Donfrid ilə telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
15 fevral 2023 20:20
15 fevral 2023-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov və Amerika Birləşmiş Ştatları Dövlət Katibinin Avropa və Avrasiya məsələləri üzrə köməkçisi Karen Donfrid arasında növbəti telefon danışığı baş tutub.
Tərəflər regionda cari vəziyyət və Azərbaycan-Ermənistan arasında sülh sazişi üzrə danışıqların perspektivləri barədə müzakirə aparıblar.
Nazir Ceyhun Bayramov Üçtərəfli Bəyanata uyğun olaraq Azərbaycanın Laçın yolunda yalnız vətəndaşların, nəqliyyat vasitələrinin və yüklərin təhlükəsizliyinə zəmanət verdiyini, lakin Ermənistan tərəfindən Laçın yolunun qeyri-qanuni iqtisadi fəaliyyətlər, erməni hərbçilərinin rotasiyaları, minaların daşınması üçün sui-istifadə edildiyini bildirib. Laçın yolunda etiraz aksiyaçılarının legitim tələblərinin hələ də yerinə yetirilmədiyini qeyd edib. Bölgədə guya “gərgin humanitar” vəziyyət yarandığı barədə iddiaların heç bir əsasının olmadığını vurğulayıb.
Nazir, həmçinin Ermənistanın sülh sazişi üzrə danışıqlar prosesi üzrə manipulyasiyalara yol verdiyini diqqətə çatdırıb.
Tərəflər telefon danışığı zamanı həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran digər ikitərəfli və regional məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.

No:077/23, Press release on the telephone conversation of Minister Jeyhun Bayramov with U.S. Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs Karen Donfried
15 February 2023 20:20
On 15 February 2023, the next telephone conversation was held between Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov and United States Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs Karen Donfried.
The sides held discussions on the current situation in the region and prospects for negotiations on the peace agreement between Azerbaijan and Armenia.
Minister Jeyhun Bayramov stated that, in accordance with the Trilateral Statement, Azerbaijan guarantees only the security of citizens, vehicles and cargo on the Lachin road, but that Armenia abuses the Lachin road for illegal economic activities, rotations of Armenian servicemen and the transportation of mines. He noted that the legitimate demands of the protesters on the Lachin road have still not been fulfilled. He emphasized that claims about the alleged emergence of a “tense humanitarian” situation in the region have no basis.
The Minister also pointed out that Armenia resorts to manipulations regarding the negotiation process on the peace agreement.
During the telephone conversation, the sides also conducted an exchange of views on other bilateral and regional issues of mutual interest.