No:068/25, Nazir Ceyhun Bayramovun Ukraynanın xarici işlər nazirinin müavini Oleksandr Mişenko ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
20 fevral 2025 16:30
20 fevral 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Ukrayna xarici işlər nazirinin müavini Oleksandr Mişenkonu qəbul edib.
Görüş zamanı iki ölkə arasında mövcud əməkdaşlıq gündəliyinin aktual məsələləri, habelə regiondakı vəziyyət haqqında müzakirələr aparılıb.
Tərəflər görüş zamanı dövlətlərin suverenliyi, ərazi bütövlüyü və sərhədlərin toxunulmazlığına dair iki ölkə tərəfindən davamlı şəkildə nümayiş etdirilən mövqenin, habelə ölkələr arasında beynəlxalq hüququn fundamental prinsiplərinə və qarşılıqlı hörmətə əsaslanan münasibətlərin vacibliyini vurğulayıblar.
Qarşı tərəf Azərbaycanın Ukraynanın münaqişədən zərər çəkmiş bölgələrinin bərpa və yenidən qurulmasına töhfəsinin, habelə Ukrayna xalqına göndərilən humanitar yardımların yüksək qiymətləndirildiyini qeyd edib.
Görüş zamanı digər qarşılıqlı maraq doğuran regional və qlobal məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Eyni gündə, Azərbaycan Respublikası və Ukrayna Xarici İşlər Nazirlikləri arasında siyasi məsləhətləşmələr aparılıb. Siyasi məsləhətləşmələrə Azərbaycan tərəfindən nazir müavini Samir Şərifov, Ukrayna tərəfindən isə Oleksandr Mişenko rəhbərlik edib.

No:068/25, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with Deputy Minister of Foreign Affairs of Ukraine Olexandr Mischenko
20 February 2025 16:30
On 20 February 2025, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov received Deputy Minister of Foreign Affairs of Ukraine Olexandr Mischenko.
During the meeting, discussions were held on current issues on the agenda of existing cooperation between the two countries, as well as the situation in the region.
The sides emphasized the importance of the position consistently demonstrated by both countries regarding the sovereignty, territorial integrity and inviolability of borders of states, as well as relations between the countries based on the fundamental principles of international law and mutual respect.
The other side noted with appreciation Azerbaijan’s contribution to the reconstruction and restoration of conflict-affected regions of Ukraine, as well as the humanitarian assistance sent to the people of Ukraine.
During the meeting, an exchange of views was also held on other regional and global issues of mutual interest.
On the same day, political consultations were held between the Ministries of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and Ukraine. The political consultations were led by Deputy Minister Samir Sharifov from the Azerbaijani side and by Olexandr Mischenko from the Ukrainian side.