No:064/24, Azərbaycan Respublikası və Xorvatiya Respublikası Xarici İşlər Nazirlikləri arasında siyasi məsləhətləşmələrə dair mətbuat məlumatı
19 fevral 2024 21:00
19 fevral 2024-cü il tarixində Bakı şəhərində Azərbaycan Respublikası və Xorvatiya Respublikasının Xarici İşlər Nazirlikləri arasında siyasi məsləhətləşmələrin növbəti raundu keçirilib.
Azərbaycan Respublikasının nümayəndə heyətinə xarici işlər nazirinin müavini Fariz Rzayev, Xorvatiya Respublikasının nümayəndə heyətinə Xarici və Avropa İşləri Nazirliyinin siyasi məsələlər üzrə dövlət katibi Frano Matuşiç rəhbərlik edib.
Görüş zamanı iki ölkə arasında strateji tərəfdaşlığın gücləndirilməsi, siyasi, iqtisadi və humanitar sahələrdə, o cümlədən beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlığın hazırki vəziyyəti və inkişaf perspektivləri, eləcə də ölkəmiz tərəfindən həyata keçirilən strateji enerji və nəqliyyat layihələri ilə bağlı müzakirələr aparılıb.
Cari ilin noyabr ayında Azərbaycanın ev sahibliyi edəcəyi BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) hazırlıq və görüləcək işlərlə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb və bu mötəbər tədbirin iki ölkə arasında mövcud strateji əməkdaşlığın inkişafı üçün yeni imkanlar yaradacağı bildirilib.
Görüşdə post-münaqişə dövründə bölgədəki vəziyyət, Ermənistan-Azərbaycan münasibətlərinin normallaşdırılması, Azərbaycan tərəfindən bölgədə davamlı sülhün bərqərar olunması istiqamətində atılan addımlar, işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə mina problemi barədə ətraflı məlumat verilib. Eləcə də, azad olunmuş ərazilərimizin minalardan təmizlənməsi, orada həyata keçirilən bərpa-quruculuq işləri və bu istiqamətlərdə əməkdaşlıq imkanları ilə bağlı qarşı tərəf məlumatlandırılıb.
Siyasi məsləhətləşmələr zamanı, həmçinin regional, beynəlxalq məsələlər və birgə maraq kəsb edən digər mövzular da müzakirə olunub.

No:064/24, Press release on political consultations between the Ministries of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Republic of Croatia
19 February 2024 21:00
On 19 February 2024, the next round of political consultations between the Ministries of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Republic of Croatia was held in the city of Baku.
The delegation of the Republic of Azerbaijan was led by the Deputy Minister of Foreign Affairs, Fariz Rzayev, and the delegation of the Republic of Croatia was led by the State Secretary for Political Affairs of the Ministry of Foreign and European Affairs, Frano Matušić.
During the meeting, discussions were held on strengthening the strategic partnership between the two countries, the current state and prospects for the development of cooperation in the political, economic and humanitarian fields, including within the framework of international organizations, as well as on strategic energy and transport projects implemented by Azerbaijan.
An exchange of views was held on the preparations and forthcoming work related to the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29), which Azerbaijan will host in November of the current year, and it was noted that this prestigious event will create new opportunities for the development of the existing strategic cooperation between the two countries.
During the meeting, detailed information was provided on the situation in the region in the post-conflict period, the normalization of Armenia-Azerbaijan relations, the steps taken by Azerbaijan towards establishing sustainable peace in the region, and the mine problem in our territories liberated from occupation. The other side was also informed about the demining of our liberated territories, the restoration and reconstruction works carried out there, and the possibilities for cooperation in these areas.
During the political consultations, regional and international issues, as well as other topics of mutual interest, were also discussed.