No:062/24, Nazir Ceyhun Bayramovun ABŞ dövlət katibinin Avropa və Avrasiya məsələləri üzrə köməkçisi Ceyms O’Brayn ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
17 fevral 2024 11:20
16 fevral 2024-cü il tarixində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Münxen Təhlükəsizlik Konfransı çərçivəsində qarşı tərəfin müraciəti əsasında ABŞ dövlət katibinin Avropa və Avrasiya məsələləri üzrə köməkçisi Ceyms O’Brayn ilə görüşüb.
Görüş zamanı iki ölkə arasında ikitərəfli və çoxtərəfli gündəlikdə duran məsələlər, habelə Azərbaycan və Ermənistan arasında ikitərəfli əsasda normallaşma prosesinin perspektivləri müzakirə olunub.
Nazir Ceyhun Bayramov 5 ay sabitlik hökm sürəndən sonra heç bir təhrikedici amil olmadan snayper atəşi nəticəsində Azərbaycan hərbi qulluqçusunun yaralanması ilə nəticələnən Ermənistan təxribatının sülh prosesinə zərbə vurmaq məqsədi daşıdığını diqqətə çatdırıb.
Bununla yanaşı, Avropa İttifaqının Ermənistandakı missiyasının regional sabitlik, habelə Azərbaycanla Ermənistan arasında etimad quruculuğuna töhfə vermək kimi bəyan edilmiş məqsədlərinə zidd olaraq, Azərbaycan əleyhinə təbliğat vasitəsi kimi geniş şəkildə sui-istifadə olunmasının, onların apardığı “binokl diplomatiyasının” qəbuledilməzliyi diqqətə çatdırılıb.
Sülh sazişi layihəsinə gəldikdə Ermənistanın Konstitusiyasında, qanunvericilik aktlarında, beynəlxalq təşkilat və məhkəmələrdə ölkəmizin ərazi bürövlüyü və suverenliyinə qarşı davam edən iddialar bir daha xatırlanıb və bu iddialardan əl çəkməyin vacibliyi vurğulanıb.

No:062/24, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Assistant Secretary of State of the United States for European and Eurasian Affairs, James O’Brien
17 February 2024 11:20
On 16 February 2024, the Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov met with the Assistant Secretary of State of the United States for European and Eurasian Affairs, James O’Brien, within the framework of the Munich Security Conference, upon the request of the other side.
During the meeting, issues on the bilateral and multilateral agenda between the two countries, as well as the prospects of the normalization process between Azerbaijan and Armenia on a bilateral basis, were discussed.
Minister Jeyhun Bayramov emphasized that the Armenian provocation, which resulted in the injury of an Azerbaijani serviceman as a result of sniper fire without any provocative factor after 5 months of stability, is aimed at undermining the peace process.
At the same time, it was emphasized that the European Union mission in Armenia, contrary to its declared objectives such as contributing to regional stability and confidence-building between Azerbaijan and Armenia, is being widely misused as a propaganda tool against Azerbaijan, and that their “binocular diplomacy” is unacceptable.
With regard to the draft peace agreement, the ongoing claims against the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan in the Constitution of Armenia, in legislative acts, and in international organizations and courts were once again recalled, and the importance of abandoning these claims was emphasized.