No:055/25, Nazir Ceyhun Bayramovun Bolqarıstan Respublikasının xarici işlər naziri Georg Georgiyev ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
15 fevral 2025 22:57
15 fevral 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Münxen Təhlükəsizlik Konfransında iştirakı çərçivəsində Bolqarıstan Respublikasının xarici işlər naziri Georg Georgiyev ilə görüşüb.
Görüş zamanı, Azərbaycan-Bolqarıstan strateji tərəfdaşlıq münasibətlərinin iqtisadi, ticarət, enerji təhlükəsizliyi aspektləri, habelə regional və beynəlxalq təhlükəsizlik məsələləri müzakirə edilib.
İki ölkə arasında fəal siyasi dialoqun mövcudluğunun əhəmiyyəti qeyd olunub, strateji tərəfdaşlıq münasibətlərinin inkişafında strateji dialoq və siyasi məsləhətləşmələr mexanizmləri, habelə Azərbaycan Respublikası və Bolqarıstan Respublikası arasında ticarət-iqtisadi və elmi-texniki əməkdaşlıq üzrə Müştərək Komissiyanın fəaliyyətindən bəhs olunub.
Enerji təhlükəsizliyi sahəsində əməkdaşlığın Azərbaycan-Bolqarıstan strateji tərəfdaşlığının əsas istiqamətlərindən biri olduğu, mövcud əməkdaşlığımızın yaşıl enerji sahəsində də davam etdirilməsinin əhəmiyyəti qeyd olunub. Enerji təchizatında əməkdaşlığın gücləndirilməsi istiqamətində həyata keçirilən layihələrin, əsası qoyulan interkonnektor marşrutlarının əməkdaşlığımızın praktiki nəticələrindən olduğu diqqətə çatdırılıb.

No:055/25, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with Minister of Foreign Affairs of the Republic of Bulgaria Georg Georgiev
15 February 2025 22:57
On 15 February 2025, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met with Minister of Foreign Affairs of the Republic of Bulgaria Georg Georgiev within the framework of his participation in the Munich Security Conference.
During the meeting, economic, trade and energy security aspects of the Azerbaijan-Bulgaria strategic partnership relations, as well as regional and international security issues, were discussed.
The importance of the existence of an active political dialogue between the two countries was noted, and reference was made to the mechanisms of strategic dialogue and political consultations, as well as the activities of the Joint Commission on trade-economic and scientific-technical cooperation between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Bulgaria in the development of strategic partnership relations.
It was noted that cooperation in the field of energy security is one of the main directions of the Azerbaijan-Bulgaria strategic partnership, and the importance of continuing our existing cooperation in the field of green energy was emphasized. It was brought to attention that the projects implemented to strengthen cooperation in energy supply, as well as the established interconnector routes, are among the practical results of our cooperation.