No:055/23, Xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun Böyük Britaniyanın Avropa regionu üzrə Dövlət naziri Leo Dokerti ilə telefon danışığı barədə mətbuat məlumatı
06 fevral 2023 19:20
6 fevral 2023-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun Böyük Britaniyanın Avropa regionu üzrə Dövlət naziri Leo Dokerti ilə telefon danışığı baş tutub.
Telefon danışığı zamanı tərəflər Azərbaycan-Böyük Britaniya ikitərəfli gündəliyinin aktual məsələlərini, bölgədə yaranmış son vəziyyəti və Azərbaycanla Ermənistan arasında sülh prosesinin perspektivlərini müzakirə ediblər.
Ölkələrimiz arasında ikitərəfli münasibətlərdən məmnunluğunu bildirən nazir Ceyhun Bayramov, rəsmi təmasların və səfərlərin əhəmiyyət daşıdığını qeyd edib. Nazir Laçın yolu ətrafında yaranmış son vəziyyət barədə qarşı tərəfə məlumat verib. Qeyri-qanuni iqtisadi fəaliyyətə, Laçın yolunun sui-istifadəsinə qarşı həyata keçirilən etirazların Azərbaycan xalqının legitim hüququ olduğunu, blokada və humanitar vəziyyət ilə bağlı iddiaların heç bir əsasının olmadığı, humanitar yüklərin daşındığı və indiyə qədər yoldan 2000-ə yaxın avtomobilin istifadə etdiyi diqqətə çatdırılıb.
Ermənistanın öhdəliklərə riayət etməməsi, habelə post-münaqişə dövründə normallaşma prosesinə yaratdığı maneələr və silsilə təxribatlar, sülh sazişi üzrə sonuncu Moskva görüşünü boykot etməsi barədə qarşı tərəf məlumatlandırılıb. Azərbaycanın sülh gündəliyini irəlilədən və bölgədə yenidənqurma işləri aparan bir dövlət kimi normallaşma prosesində maraqlı olduğu vurğulanıb.
Dövlət naziri Leo Dokerti öz növbəsində Azərbaycanın İrandakı səfirliyinə qarşı törədilmiş silahlı hücumu qətiyyətlə pisləyib, başsağlığı diləklərini çatdırıb. O, bölgədə sülhə mane olan çətinliklərin aradan qaldırılmasının, danışıqların bərpa olunmasının vacib olduğunu bildirib.

No:055/23, Press release on the telephone conversation of Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov with Leo Docherty, Minister of State for Europe of Great Britain
06 February 2023 19:20
On 6 February 2023, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov and Minister of State for Europe of Great Britain Leo Docherty held a telephone conversation.
During the telephone conversation, the sides discussed current issues on the Azerbaijan-Great Britain bilateral agenda, the latest situation in the region, and prospects for the peace process between Azerbaijan and Armenia.
Expressing satisfaction with bilateral relations between our countries, Minister Jeyhun Bayramov noted that official contacts and visits are important. The Minister informed the other side about the latest situation around the Lachin road. It was highlighted that the protests held against illegal economic activity and the abuse of the Lachin road are the legitimate right of the Azerbaijani people, that claims regarding blockade and the humanitarian situation have no basis, that humanitarian cargo is being transported, and that nearly 2,000 vehicles have used the road to date.
The other side was informed about Armenia’s non-compliance with its obligations, as well as the obstacles it has created to the normalization process in the post-conflict period and its series of provocations, and its boycott of the latest Moscow meeting on the peace agreement. It was emphasized that Azerbaijan, as a state advancing the peace agenda and carrying out rereconstruction works in the region, is interested in the normalization process.
For his part, Minister of State Leo Docherty strongly condemned the armed attack committed against Azerbaijan’s Embassy in Iran and extended his condolences. He stated that it is important to overcome the difficulties hindering peace in the region and to restore negotiations.