No:051/26, SƏYAHƏT XƏBƏRDARLIĞI: İRAN İSLAM RESPUBLİKASI
İran İslam Respublikasında təhlükəsizlik vəziyyətinin gərginləşdiyi nəzərə alınaraq, Azərbaycan vətəndaşlarını İrana səfər etməkdən çəkinməyə, hazırda İran ərazisində olan Azərbaycan vətəndaşlarına isə yerləşdikləri bölgədən asılı olaraq İranı Azərbaycan və ya Türkiyə ərazisindən tərk etməyə çağırırıq.
Həmçinin vətəndaşlarımızdan təhlükəsizlik tədbirlərinə riayət etmələri, kütləvi toplaşma yerlərindən uzaq durmaları, yerli hakimiyyət orqanlarının göstərişlərinə əməl etmələri və rəsmi məlumat mənbələrini mütəmadi izləmələri xahiş olunur.
Hər hansı bir fövqəladə vəziyyət ilə bağlı vətəndaşlarımızın Azərbaycan Respublikasının İran İslam Respublikasındakı Səfirliyi və Təbriz şəhərindəki Baş Konsulluğu ilə aşağıdakı vasitələrlə əlaqə saxlamaları xahiş olunur:

28 February 2026 11:54
In view of the heightened security situation in the Islamic Republic of Iran, the Republic of Azerbaijan urges citizens of the Republic of Azerbaijan to refrain from traveling to Iran and advises those currently in Iran to leave the country via Azerbaijan or Türkiye, depending on their location.
Azerbaijani citizens are also asked to observe security measures, avoid areas of mass gatherings, follow instructions issued by local authorities, and regularly monitor official information sources.
In the event of an emergency, citizens are requested to contact the Embassy of the Republic of Azerbaijan in the Islamic Republic of Iran or the Consulate General in Tabriz using the following contacts: