No:040/24, Nazir Ceyhun Bayramovun BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının icraçı katibi Saymon Stil ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
01 fevral 2024 19:19
1 fevral 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının icraçı katibi Saymon Stil ilə görüşüb.
Görüşdə, BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) ilə bağlı hazırlıq işləri və təşkilati məsələlər müzakirə edilib.
Nazir Ceyhun Bayramov ölkəmiz tərəfindən, xüsusilə son dövrlərdə ətraf mühitin mühafizəsi, bərpa olunan enerji mənbələrinə keçid üzrə əməli addımların atıldığını, ötən il keçirilən COP28 Sammitində Azərbaycanın bir sıra qlobal öhdəliklərə qoşulduğunu diqqətə çatdırıb.
Azərbaycan tərəfindən COP29-un məzmun, o cümlədən təşkilatçılıq baxımından yüksək səviyyədə keçirilərək, COP29 irsinin iqlim dəyişikliyi ilə mübarizə sahəsində beynəlxalq səylərə töhfə olacağına dair inam ifadə olunub.
İcraçı katib Saymon Stil Azərbaycan tərəfindən COP29-a ev sahibliyi çərçivəsində aparılan hazırlıq işlərinin yüksək peşəkarlıqla davam etdirilməsinin məmnunluq doğurduğunu vurğulayıb. COP29-un təşkili ilə bağlı ölkəmizə uğurlar arzu edən icraçı katib, bu istiqamətdə görülən işlərə Katiblik tərəfindən yaxından töhfə veriləcəyini bildirib.

No:040/24, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Executive Secretary of the United Nations Framework Convention on Climate Change, Simon Stiell
01 February 2024 19:19
On 1 February 2024, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with the Executive Secretary of the United Nations Framework Convention on Climate Change, Simon Stiell.
During the meeting, preparatory work and organizational issues related to the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29) were discussed.
Minister Jeyhun Bayramov brought to attention that Azerbaijan has taken practical steps, particularly in recent times, in the field of environmental protection and transition to renewable energy sources, and that Azerbaijan joined a number of global commitments at the COP28 Summit held last year.
Confidence was expressed that COP29 will be held at a high level both in terms of content and organization by Azerbaijan, and that the legacy of COP29 will contribute to international efforts in the field of combating climate change.
Executive Secretary Simon Stiell emphasized that it is commendable that the preparatory work carried out by Azerbaijan within the framework of hosting COP29 is being continued with high professionalism. The Executive Secretary, wishing success to Azerbaijan in the organization of COP29, stated that the Secretariat will closely contribute to the work carried out in this direction.