No:032/24, Nazir Ceyhun Bayramovun Argentinanın xarici işlər, beynəlxalq ticarət və etiqad üzrə naziri Diana Mondino ilə telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
26 yanvar 2024 18:11
26 yanvar 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ilə Argentinanın xarici işlər, beynəlxalq ticarət və etiqad naziri Diana Mondino arasında telefon danışığı baş tutub.
Telefon danışığı zamanı ilk öncə nazir Ceyhun Bayramov nazir Mondinoya yüksək vəzifəyə təyinatı münasibətilə təbriklərini çatdırıb və ona fəaliyyətində uğurlar arzulayıb.
Azərbaycanla Argentina arasında münasibətlərin cari vəziyyəti və perspektivləri müzakirə edilib, ölkələr arasında siyasi məsləhətləşmələrin əhəmiyyəti qeyd olunub. Azərbaycan-Argentina ticarət və iqtisadi əməkdaşlıq üzrə Birgə İşçi Qrupunun işinin intensivləşməsi, növbəti görüşə hazırlığın əhəmiyyəti diqqətə çatdırılıb.
Müxtəlif istiqamətlərdə, o cümlədən iqtisadi, kənd təsərrüfatı, alternativ enerji, təhsil, mədəniyyət və digər sahələrdə əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün potensialın mövcudluğu, bununla yanaşı, ötən il ölkələr arasında diplomatik əlaqələrin 30 illiyinin qeyd edilməsi və birgə tədbirlərin keçirilməsi məmnunluqla vurğulanıb.
Ölkəmizin bu il BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) ev sahibliyinin böyük əhəmiyyət daşıdığı, tədbirin ölkələrimiz arasında yüksək səviyyəli təmaslar üçün vacib platforma olacağı qeyd edilib.

No:032/24, Press release on the telephone conversation between Minister Jeyhun Bayramov and the Minister of Foreign Affairs, International Trade and Worship of Argentina, Diana Mondino
26 January 2024 18:11
On 26 January 2024, a telephone conversation was held between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, and the Minister of Foreign Affairs, International Trade and Worship of Argentina, Diana Mondino.
During the telephone conversation, first of all, Minister Jeyhun Bayramov conveyed his congratulations to Minister Mondino on her appointment to the high position and wished her success in her activities.
The current state and prospects of relations between Azerbaijan and Argentina were discussed, and the importance of political consultations between the countries was noted. The importance of intensifying the work of the Joint Working Group on Trade and Economic Cooperation between Azerbaijan and Argentina, as well as preparations for the next meeting, was brought to attention.
The existence of potential for expanding cooperation in various directions, including economic, agriculture, alternative energy, education, culture and other fields, as well as the marking of the 30th anniversary of diplomatic relations between the countries last year and the holding of joint events, was noted with satisfaction.
It was noted that the hosting by our country this year of the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29) is of great importance, and that the event will serve as an important platform for high-level contacts between our countries.