No:029/24, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Mərkəzi Seçki Komissiyası ilə birgə ölkəmizin diplomatik missiyaları üçün keçirdiyi seminara dair mətbuat məlumatı
23 yanvar 2024 15:20
Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi Mərkəzi Seçki Komissiyası ilə birgə 2024-cü ilin 7 fevral tarixinə təyin olunmuş növbədənkənar Azərbaycan Respublikası Prezidenti seçkilərində ölkə hüdudlarından kənarda yaşayan və ya uzunmüddətli xarici ezamiyyətlərdə olan Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarının səsvermə hüquqlarının təmin edilməsi məqsədilə ölkəmizin diplomatik missiyalarının əməkdaşları üçün 22 yanvar 2024-cü il tarixində video-konfrans formatında seminar təşkil edib.
Xarici işlər nazirinin müavini Yalçın Rəfiyev tədbiri açaraq, 2024-cü ilin 7 fevral tarixinə təyin olunmuş növbədənkənar Azərbaycan Respublikası Prezidenti seçkilərinin keçirilməsi üçün ümumilikdə 37 ölkədə 49 seçki məntəqəsinin yaradıldığını qeyd edərək, xarici ölkələrdə seçkilərin təşkili ilə əlaqədar həyata keçirilmiş tədbirlər, o cümlədən beynəlxalq müşahidəçilərin seçkilərdə iştirakı ilə bağlı görülmüş işlər barədə məlumat verib.
Mərkəzi Seçki Komissiyasının sədrinin müavini Rövzət Qasımov ölkə hüdudlarından kənarda seçkilərin təşkili ilə bağlı Xarici İşlər Nazirliyi ilə birgə görülməkdə olan işlər barədə məlumat verərək, seçkilərin xarici ölkələrdə keçirilməsi ilə əlaqədar ölkə qanunvericiliyinin normaları barədə geniş məlumatı tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb. R.Qasımov xarici ölkələrdə yaşayan Azərbaycan Respublikası vətəndaşları üçün səsvermənin təşkil edilməsi məqsədilə Xarici İşlər Nazirliyi ilə Mərkəzi Seçki Komissiyası arasında gündəlik əsasda intensiv əməkdaşlığın davam etdiyini və yaranan məsələlərin əlaqələndirilmiş qaydada həll olunduğunu vurğulayıb.
Seminar zamanı öncəki seçkilərdən fərqli olaraq bu seçkilərin keçiriləcəyi ölkələrin və xaricdə yaradılmış məntəqələrin sayında əhəmiyyətli artım olduğu və bunun da indiyədək keçirilmiş seçkilər üzrə ən yüksək göstərici olduğu bildirilmişdir.
Xarici İşlər Nazirliyinin Konsulluq idarəsinin rəisi Emil Səfərov çıxış edərək, seçkilərin keçirilməsi ilə əlaqədar görüləcək işlər, həmçinin seçkilərin təşkili ilə əlaqədar Xarici İşlər Nazirliyinin Fəaliyyət Planı və Nazirliyin nəzdində yaradılmış Qərargah barədə məlumat verdi.
Görüşün sonunda seçkilərin keçirilməsi ilə əlaqədar Azərbaycan Respublikasının diplomatik missiyalarının çoxsaylı sualları cavablandırılıb.
Seminarda Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi və Mərkəzi Seçki Komissiyasının aidiyyəti sahələr üzrə əməkdaşları və ölkəmizin xarici ölkələrdəki diplomatik missiyalarının səlahiyyətli nümayəndələri (video-konfrans formatında), o cümlədən diplomatik missiyalarda yaradılmış seçki məntəqələrinin aid olduğu dairə seçki komissiyalarının sədrləri iştirak ediblər.

No:029/24, Press release on the seminar jointly organized by the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Central Election Commission for the diplomatic missions of Azerbaijan
23 January 2024 15:20
The Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, jointly with the Central Election Commission, organized a seminar in a video-conference format on 22 January 2024 for the staff of the diplomatic missions of Azerbaijan in order to ensure the voting rights of citizens of the Republic of Azerbaijan residing outside the country or on long-term foreign assignments in the extraordinary Presidential elections of the Republic of Azerbaijan scheduled for 7 February 2024.
Opening the event, Deputy Minister of Foreign Affairs Yalchin Rafiyev, noting that a total of 49 polling stations have been established in 37 countries for holding the extraordinary Presidential elections of the Republic of Azerbaijan scheduled for 7 February 2024, provided information on the measures implemented in connection with the organization of elections in foreign countries, including the work carried out regarding the participation of international observers in the elections.
Deputy Chairman of the Central Election Commission Rovzat Gasimov, providing information on the work being carried out jointly with the Ministry of Foreign Affairs regarding the organization of elections outside the country, brought to the attention of the participants detailed information on the norms of the national legislation in connection with holding elections in foreign countries. R. Gasimov emphasized that intensive cooperation on a daily basis between the Ministry of Foreign Affairs and the Central Election Commission continues in order to organize voting for citizens of the Republic of Azerbaijan residing in foreign countries, and that emerging issues are resolved in a coordinated manner.
During the seminar, it was noted that, unlike previous elections, there is a significant increase in the number of countries where these elections will be held and in the number of polling stations established abroad, and that this is the highest indicator among the elections held to date.
Head of the Consular Department of the Ministry of Foreign Affairs Emil Safarov, delivering a speech, provided information on the work to be carried out in connection with the holding of the elections, as well as on the Action Plan of the Ministry of Foreign Affairs regarding the organization of the elections and the Headquarters established under the Ministry.
At the end of the meeting, numerous questions of the diplomatic missions of the Republic of Azerbaijan in connection with the holding of the elections were answered.
The seminar was attended by relevant staff of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Central Election Commission, as well as authorized representatives of the diplomatic missions of Azerbaijan in foreign countries (in a video-conference format), including the chairpersons of the constituency election commissions to which the polling stations established at diplomatic missions belong.