No:022/24, Nazir Ceyhun Bayramovun Fələstin Dövlətinin xarici işlər və xaricdə yaşayan fələstinlilər üzrə naziri Riyad Əl-Maliki ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
19 yanvar 2024 20:35
19 yanvar 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Qoşulmama Hərəkatının (QH) Dövlət və Hökumət Başçılarının 19-cu Zirvə Görüşündə iştirak məqsədilə Uqandaya işgüzar səfəri çərçivəsində Fələstin Dövlətinin xarici işlər və xaricdə yaşayan fələstinlilər üzrə naziri Riyad Əl-Maliki ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan və Fələstin arasında mövcud ikitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlıq gündəliyində duran mövzular, habelə Qəzzadakı vəziyyət müzakirə olunub.
İki ölkə arasında siyasi, iqtisadi, mədəni, humanitar və s. istiqamətlər üzrə ikitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlıq gündəliyinin mövcudluğu, regional və beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində göstərilən qarşılıqlı dəstək məmnunluqla qeyd olunub.
Azərbaycanın Fələstin məsələsinin beynəlxalq hüquq normaları, o cümlədən BMT Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq qətnamələrinə əsasən “iki dövlət həllinin” tərəfdarı olduğunu hər zaman dəstəklədiyini, bu istiqamətdə milli səviyyədə, o cümlədən QH-ya sədrlik dönəmində münaqişənin nəticələrinin aradan qaldırılması sahəsində əməli addımlar atdığı diqqətə çatdırılıb.
Azərbaycan Respublikasının Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Fələstinli Qaçqınlara Yardım və İşlərin Təşkili üzrə Yaxın Şərq Agentliyi (UNRWA) vasitəsilə Fələstinə göstərdiyi 2 milyon ABŞ dolları məbləğində yardımı məmnunluqla qeyd edilib.

No:022/24, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Minister of Foreign Affairs and Expatriates of the State of Palestine, Riyad al-Maliki
19 January 2024 20:35
On 19 January 2024, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with the Minister of Foreign Affairs and Expatriates of the State of Palestine, Riyad al-Maliki, within the framework of his working visit to Uganda in order to participate in the 19th Summit Meeting of the Heads of State and Government of the Non-Aligned Movement (NAM).
During the meeting, issues on the existing bilateral and multilateral cooperation agenda between Azerbaijan and Palestine, as well as the situation in Gaza, were discussed.
The existence of a bilateral and multilateral cooperation agenda between the two countries in political, economic, cultural, humanitarian and other fields, as well as the mutual support demonstrated within the framework of regional and international organizations, was noted with satisfaction.
It was stressed that Azerbaijan has always supported the “two-state solution” to the Palestinian issue based on the norms of international law, including the relevant resolutions of the United Nations Security Council, and has taken practical steps in this direction at the national level, including during its chairmanship of NAM, in the field of addressing the consequences of the conflict.
The assistance of the Republic of Azerbaijan to Palestine in the amount of 2 million US dollars through the United Nations Relief and Works Agency for Palestine Refugees in the Near East (UNRWA) was noted with satisfaction.