No:020/24, Nazir Ceyhun Bayramovun Somalinin xarici işlər və beynəlxalq əməkdaşlıq naziri vəzifələrini icra edən dövlət naziri Əli Məhəmməd Ömər ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
19 yanvar 2024 20:00
19 yanvar 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Qoşulmama Hərəkatının (QH) Dövlət və Hökumət Başçılarının XIX Zirvə Görüşü çərçivəsində Somali Federativ Respublikasının xarici işlər və beynəlxalq əməkdaşlıq naziri vəzifələrini icra edən dövlət naziri Əli Məhəmməd Ömər ilə görüşüb.
Görüş zamanı Azərbaycan və Somali arasında əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə olunub.
Nazir Ceyhun Bayramov, iki ölkənin coğrafi baxımdan bir-birindən uzaq məsafədə yerləşməsinə baxmayaraq, regional və beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində qarşılıqlı təmaslar və əməkdaşlığın münasibətlərin inkişafına töhfə verdiyini diqqətə çatdırıb. Somali tərəfindən ölkəmizin ərazi bütövlüyü və suverenliyinə göstərilən davamlı dəstəyə görə təşəkkür ifadə olunub.
Təhsil sahəsində ölkəmiz tərəfindən İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı və QH-ya üzv dövlətlərdən olan tələbələr üçün təhsil təqaüdlərinin ayrıldığı, həmçinin sözügedən proqramlarda Somalidən tələbələrin aktiv iştirakı qeyd edilib.
Xarici işlər və beynəlxalq əməkdaşlıq naziri vəzifələrini icra edən dövlət naziri Əli Məhəmməd Ömər Azərbaycanın QH-ya sədrliyi dövründə göstərdiyi səylərə, xüsusilə COVID-19 pandemiyası, habelə postpandemiya dövründə Hərəkat üzvləri arasında əlaqələndirmənin gücləndirilməsi istiqamətində təşəbbüslərin irəli sürülməsi ilə bağlı təşəkkür edib.

No:020/24, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the State Minister Acting as Minister of Foreign Affairs and International Cooperation of the Federal Republic of Somalia, Ali Mohamed Omar
19 January 2024 20:00
On 19 January 2024, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with the State Minister Acting as Minister of Foreign Affairs and International Cooperation of the Federal Republic of Somalia, Ali Mohamed Omar, within the framework of the 19th Summit Meeting of the Heads of State and Government of the Non-Aligned Movement (NAM).
During the meeting, prospects for cooperation between Azerbaijan and Somalia were discussed.
Minister Jeyhun Bayramov brought to attention that despite the geographical distance between the two countries, mutual contacts and cooperation within the framework of regional and international organizations contribute to the development of relations. Gratitude was expressed for the consistent support shown by Somalia for the territorial integrity and sovereignty of the Republic of Azerbaijan.
It was noted that in the field of education, scholarships are allocated by Azerbaijan for students from member states of the Organization of Islamic Cooperation and NAM, and the active participation of students from Somalia in these programs was also noted.
The State Minister Acting as Minister of Foreign Affairs and International Cooperation, Ali Mohamed Omar, expressed gratitude for the efforts demonstrated by Azerbaijan during its chairmanship of NAM, particularly for the initiatives put forward to strengthen coordination among the members of the Movement during the COVID-19 pandemic, as well as in the post-pandemic period.