No:015/26, Gənc diplomatlar üçün Qabaqcıl Xarici Siyasət Proqramı çərçivəsində məzun gününə dair mətbuat məlumatı
21 yanvar 2026 16:53
21 yanvar 2026-cı il tarixində Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin və ADA Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə həyata keçirilən gənc diplomatlar üçün Qabaqcıl Xarici Siyasət Proqramının məzun günü baş tutub.
Məzun günündə Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov, ADA Universitetinin rektoru səfir Hafiz Paşayev, XİN-in struktur bölmə rəhbərləri, gənc diplomatlar iştirak ediblər.
Tədbirdə çıxış edən ADA Universitetinin rektoru Hafiz Paşayev, həm səfir olduğu dönəmdə, həm də indiki vəzifəsi çərçivəsində əldə etdiyi təcrübəsini iştirakçılarla bölüşüb. Bir sıra faydalı tövsiyələr verib və gənc diplomatlara fəaliyyətlərində uğurlar arzu edib.
Daha sonra çıxış edən Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov, çoxmərhələli imtahan prosesi nəticəsində diplomatik xidmətə qəbul olunmuş gənc diplomatları Qabaqcıl Xarici Siyasət Proqramının məzunu olmaları münasibətilə təbrik edib, onlara fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb. Hazırkı dövrdə transformasiyaya uğrayan beynəlxalq münasibətlər sistemində ölkəmizin milli maraqlarına əsaslanan Prezident İlham Əliyevin müəyyən etdiyi xarici siyasət kursunun irəlilədilməsində diplomatların üzərinə mühüm vəzifələrin düşdüyü qeyd olunub. Bu istiqamətdə, nazir Ceyhun Bayramov bu kimi çağırışların öhdəsindən gəlmək üçün diplomatların bilik və bacarıqlarının artırılmasının vacib olduğunu vurğulayıb. Nazir diplomatlara öz tövsiyələrini verib.
ADA Universitetinin akademik işlər üzrə prorektorunun müşaviri və ixtisasartırma proqramının rəhbəri Aygün Hacıyeva və Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Kadrlar idarəsinin rəisi Raman Məmmədov çıxış edərək 2025-ci ildə təşkil olunmuş Qabaqcıl Xarici Siyasət Proqramının məzmunu, müxtəlif sahələr üzrə təşkil olunmuş təlimlər və səfərlər haqqında ətraflı məlumat veriblər. Proqramın məzmununun bundan sonra da təkmilləşdirilməsi istiqamətində addımların davam etdiriləcəyi diqqətə çatdırılıb.
Sonra proqram iştirakçıları arasında seçilmiş iki nəfər gənc diplomat çıxış edərək proqram haqqında fikir və təəssüratlarını diqqətə çatdırıb, habelə proqram təşkilatçılarına öz təşəkkürlərini bildiriblər.

No:015/26, Press Release on the Graduation Day Held within the Advanced Foreign Policy Program for Young Diplomats
21 January 2026 16:53
On 21 January 2026, the graduation day of the Advanced Foreign Policy Program for young diplomats, jointly organized by the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and ADA University, took place.
The event was attended by the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, the Rector of ADA University, Ambassador Hafiz Pashayev, heads of structural divisions of the Ministry of Foreign Affairs, and young diplomats.
In his remarks, the Rector of ADA University, Hafiz Pashayev, shared his experience gained both during his tenure as Ambassador and in his current capacity. He provided a number of useful recommendations and wished the young diplomats success in their future endeavors.
Subsequently, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, congratulated the young diplomats, who were admitted to the diplomatic service as a result of a multi-stage examination process, on graduating from the Advanced Foreign Policy Program and wished them success in their professional activities. It was noted that in the current period of transformation of the international relations system, important responsibilities fall upon diplomats in advancing the foreign policy course determined by President Ilham Aliyev, based on our country’s national interests. In this regard, Minister Jeyhun Bayramov emphasized the importance of enhancing the knowledge and skills of diplomats to effectively address such challenges. The Minister also shared his recommendations with the diplomats.
Aygun Hajiyeva, Advisor to the Vice-Rector for Academic Affairs of ADA University and Head of the professional development program, and Raman Mammadov, Head of the Human Resources Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, delivered remarks providing detailed information on the content of the Advanced Foreign Policy Program organized in 2025, as well as on the training sessions and visits conducted across various fields. It was noted that steps would continue to be taken to further improve the content of the Program.
Thereafter, two young diplomats selected among the program participants addressed the audience, sharing their views and impressions of the Program and expressing their gratitude to the organizers.
At the conclusion of the event, the young diplomats were awarded certificates for their participation in the Program.