No:005/26, Nazir Ceyhun Bayramovun İtaliya Respublikasının xarici işlər və beynəlxalq əməkdaşlıq nazirinin müavini Edmondo Çirielli ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
13 yanvar 2026 16:56
13 yanvar 2026-cı il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ilə İtaliya Respublikasının ölkəmizdə səfərdə olan xarici işlər və beynəlxalq əməkdaşlıq nazirinin müavini Edmondo Çirielli arasında görüş keçirilib.
Görüşdə Azərbaycan və İtaliya arasında ikitərəfli çərçivədə mövcud əməkdaşlıqdan məmmunluq ifadə olunub və iki ölkə arasında siyasi, təhlükəsizlik, iqtisadi, ticarət, energetika, humanitar, təhsil və digər sahələrdə çoxölçülü strateji tərəfdaşlıq əlaqələrinin perspektivlərindən bəhs olunub. Xüsusilə, enerji və təhsil sahələrində birgə layihələrin, İtaliya-Azərbaycan Universitetinin fəaliyyətinin əhəmiyyəti qeyd olunub.
Bu gün Bakıda keçirilmiş Azərbaycan Respublikası və İtaliya Respublikası arasında İqtisadi Əməkdaşlıq üzrə Hökumətlərarası Komissiyanın 6-cı iclasının uğurla tamamlandığı, əldə olunmuş razılıqların iki ölkə arasında münasibətlərə əlavə təkan verəcəyi vurğulanıb.
Tərəflər həmçinin Azərbaycanla Avropa İttifaqı arasında əməkdaşlığın cari vəziyyəti, o cümlədən enerji və nəqliyyat layihələrində, alternativ enerji layihələri ilə bağlı fikir mübadiləsi aparıblar.
Eyni gündə, Azərbaycan və İtaliya XİN-ləri arasında siyasi məsləhətləşmələr keçirilib. Məsləhətləşmələrə Azərbaycan tərəfindən nazir müavini Fariz Rzayev, İtaliya tərəfdən isə nazir müavini Edmondo Çirielli rəhbərlik edib.

No:005/26, Press Release on the Meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Deputy Minister of Foreign Affairs and International Cooperation of the Italian Republic Edmondo Cirielli
13 January 2026 16:56
On 13 January 2026, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, held a meeting with the Deputy Minister of Foreign Affairs and International Cooperation of the Italian Republic, Edmondo Cirielli, who is on a visit to our country.
During the meeting, satisfaction was expressed regarding the current state of bilateral cooperation between Azerbaijan and Italy, and the prospects for multidimensional strategic partnership relations between the two countries in political, security, economic, trade, energy, humanitarian, education, and other areas were discussed. In particular, the importance of joint projects in the fields of energy and education, including the activities of the Italy–Azerbaijan University, was noted.
It was emphasized that the 6th session of the Intergovernmental Commission on Economic Cooperation between the Republic of Azerbaijan and the Italian Republic, held today in Baku, was successfully completed and that the agreements reached will provide additional momentum to bilateral relations.
The parties also exchanged views on the current state of cooperation between Azerbaijan and the European Union, including energy and transport projects and alternative energy initiatives.
Additionally, other international and regional issues of mutual interest were discussed during the meeting.
On the same day, political consultations between the Ministries of Foreign Affairs of Azerbaijan and Italy were held. The consultations were led by Deputy Minister Fariz Rzayev from the Azerbaijani side, and Deputy Minister Edmondo Cirielli from the Italian side.