Mətbuat şərhi 24 sentyabr 2016 06:31
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatına (ECO) üzv dövlətlərin Nazirlər Şurasının növbədənkənar iclasında çıxışı
24 sentyabr 2016 06:31
Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatına (ECO) üzv dövlətlərin Nazirlər Şurasının növbədənkənar iclasında çıxışı
23 Sentyabr 2016-cı il, Nyu-York
Hörmətli Nazirlər və nümayəndə heyətlərinin rəhbərləri,
Şuranın növbədənkənar iclasının bütün iştirakçılarını salamlayıram və belə bir görüşün təşkilinə görə ECO Katibliyinə təşəkkürümü bildirirəm.
Bugünkü görüş təşkilat daxilində son dövrlərdəki fəaliyyət və son zamanlar sürətlə dəyişən mühitdə öz perspektivlərini müəyyən etmək baxımından fikir mübadiləsi aparmaq üçün yaxşı imkandır.
Bu səbəbdən, hazırkı fürsətdən səmərəli faydalanmalı, həmçinin, praktik müzakirələr, o cümlədən təşkilatı həqiqətən də işlək və təsirli edəcək qərarların qəbul edilməsi üçün istifadə etməliyik.
Bu gün, qlobal iqtisadi fəallığın zəifləməsi, enerji, nəqliyyat və digər qarşılıqlı bağlantılı komponentlərin təsirləri ilə qarşılaşmaq təcrübəsi ölkələrimizin iqtisadi və ticari baxımdan inkişafı üçün daha çox perspektiv vəd edir. Ona görə də nəqliyyatın, ümumən prioritet sahələr arasında əlaqəli məsələlərin inkişafının regional ticarətin artımı üçün mühüm şərt olmasını vurğulamaq vacibdir.
Regional və beynəlxalq tərəfdaşlar ilə əməkdaşlıq çərçivəsində Azərbaycanın təşəbbüskarı olduğu və həyata keçirdiyi enerji və nəqliyyat layihələri regional əməkdaşlığa töhfə vermişdir. Biz fəal şəkildə Beynəlxalq Şimal-Cənub və Şərq-Qərb Nəqliyyat Dəhlizinin həyata keçirilməsində iştirak edirik. Trans-Xəzər Beynəlxalq Marşrutunun yaradılması və gələn il istifadəyə verilməsi gözlənilən Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu layihəsinin tikintisi əhəmiyyətli layihələr sırasındadır.
Biz əminik ki, Şimal-Cənub Nəqliyyat Dəhlizinin tərkib hissəsi olan Qəzvin - Rəşt - Astara (İran) – Astara (Azərbaycan) dəmir yol layihəsinin erkən tamamlanması iqtisadi artıma yeni stimul verəcək, layihəyə cəlb olunan ölkələr, eləcə də bütün region üçün nəqliyyat imkanlarını genişləndirəcəkdir. Ümumi maraq doğuran digər perspektivli sahə isə “Gündəlik 2030” və Davamlı İnkişaf Məqsədlərinə (DİM) uyğun olaraq davamlı enerji ehtiyatları sahəsi də daxil olmaqla davamlı inkişafda birgə fəaliyyətin gücləndirilməsidir.
Biz son meylləri və ECO regional elektrik enerjisi bazarının yaradılması üzrə inkişafı yaxından müşahidə edirik. Azərbaycan, həmçinin, Bakı şəhərində bərpa olunan enerjiyə dair Məlumat İnformasiya Şəbəkəsinin (MİŞ) yaradılması təşəbbüsünü irəli sürmüşdür.
Azərbaycan özünün əməli fəaliyyəti ilə ECO-nun məqsəd və hədəflərinə töhfə verməkdə davam edir. Bu il biz, region daxili ticarət və sərmayə, o cümlədən ECO regionunda iqtisadi artım və inkişafın gücləndirilməsinə töhfə verəcək IV ECO Biznes Forumuna ev sahibliyi edəcəyik.
Ekoloji problemləri həll etmək üçün regional fəaliyyətin inkişafı ECO çərçivəsində əməkdaşlığın prioritet sahələri arasındadır. Bu gündəliyin tərkib hissəsi kimi Azərbaycan nəzərdə tutulan Milli səviyyədə Müəyyən edilmiş Töhfələrini təqdim etmək və İqlim Dəyişikliyinə dair Paris Sazişini imzalamaqla qlobal iqlim sabitliyinə nail olunması istiqamətində iqlim dəyişikliyinə qarşı mübarizə üzrə beynəlxalq səylərə qoşulmuşdur.
Elm və tədqiqat sahəsində hazırkı səmərəli əməkdaşlıq ECO layihələrinin müəyyənləşdirilməsi və hazırlanması işində təşkilatın potensialını artırır.
Bu baxımdan, biz inanırıq ki, Bakı şəhərində ECO Tədqiqat Mərkəzinin tez bir zamanda yaradılması səmərəli iqtisadi layihələr, tədqiqat proqramları, o cümlədən region ölkələri üçün iqtisadi modellərin hazırlanması yolu ilə ECO-nun gələcək inkişafına öz töhfəsini verəcəkdir.
Biz həmçinin, regional xarakter daşıyan iqtisadi layihələrin uğurla həyata keçirilməsi üçün regional səviyyəli faydalı layihələrin, habelə BMT-nin ixtisaslaşmış qurumları və beynəlxalq maliyyə institutları ilə daha sıx əməkdaşlığın həyata keçirilməsinin təşviq edilməsini məqsədəuyğun hesab edirik.
Bütövlükdə, fəaliyyətin səpələnməsinin əvəzinə üzv dövlətlər və bütün region üçün ümumi olan nəqliyyat, alternativ enerji, ticarət və sərmayələr, kənd təsərrüfatı, informasiya texnologiyaları və turizmin daxil olduğu əsas prioritetlərə diqqət yetirməliyik.
Şuranın bundan əvvəlki iclaslarında təşkilat çərçivəsində əməkdaşlığın mövcud mexanizmini inkişaf etdirmək üçün kreativ yol və vasitələrin tapılmasının zəruriliyini vurğulamışdıq. Hazırda hazırlanmaq mərhələsində olan yeni ECO Baxış 2016-2025 sənədi bütün üzv dövlətlərin maraqlarını əks etdirməlidir. Bu islahatlar prosesi ECO daxilində hazırkı institutlar və fəaliyyətin səmərəliliyinin artırılması məqsədi daşımalıdır.
Azərbaycan ECO-nun daha da inkişafı naminə fəaliyyətlərin hazırlanması imkanları ilə təmin edə biləcək birgə səylərlə müşayiət olunan islahatlar prosesini dəstəkləyir.
Regionda uzunsürən münaqişələr həll olunmadan, təhlükəsizlik və sabitlik təmin edilmədən ECO hərtərəfli regional əməkdaşlığın faydasından bəhrələnməkdə uğursuzluğa düçar olacaq. Azərbaycan ərazilərinin Ermənistan tərəfindən hərbi işğalının davam etməsi iqtisadi inkişaf üçün hələ də qeyri-sabitlik və maneə mənbəyi olaraq qalır.
Ermənistan silahlı qüvvələrinin işğal olunmuş Azərbaycan torpaqlarından çıxarılması, həmçinin qaçqın və məcburi köçkünlərin öz yurd-yuvalarına qayıtmasının təmin edilməsi təkcə Cənubi Qafqazda sülh və təhlükəsizliyə töhfə verməyəcək, eyni zamanda tamhüquqlu region daxili əməkdaşlığı gücləndirəcəkdir.

Statement by Foreign Minister Elmar Mammadyarov at the Extraordinary Session of Council of Ministers of the ECO Member States
24 September 2016 06:31
20 September 2016, New York
I am pleased to express my greetings to all participants of the extraordinary meeting of the Council and express my gratitude to the ECO Secretariat for organization of this event.
Today’s meeting is a good opportunity for exchange of views on recent activities within our Organization and outlining its prospects in the rapidly changing environment for the last period of time.
Therefore, we have to use this opportunity for useful and practical discussions and taking decisions which will make our organization really efficient and influential.
Today, when we still experience the impacts of global economic slowdown, energy, transportation and other interrelated components of connectivity are becoming more promising for economic and trade growth of our countries. Therefore, it is important to highlight the development of transport and connectivity issues in general among priority areas, as an essential prerequisite for the regional trade development.
Azerbaijan in collaboration with regional and international partners has contributed to regional cooperation by initiating and implementing energy and transportation projects. We are actively participating in realization of International North-South and East-West Transport Corridors.
Establishment of Trans-Caspian International Route and construction of Baku-Tbilisi-Kars (BTK) railway project, expected to be operational next year, are among the important projects.
We are convinced that an early completion of the Gazvin-Rasht-Astara (Iran)-Astara (Azerbaijan) railway project which is a part of North-South Transport Corridor, will give new impetus to economic growth, expand transport opportunities for involved countries as well as the whole region.
Another promising sphere of common interest is enhancing synergy in sustainable development, including in the area of sustainable energy resources in line with new “Agenda 2030” and Sustainable Development Goals (SDG). We are closely observing the recent trends and developments for establishment of ECO regional electricity market. Azerbaijan also initiated establishment of Data Information Network (DIN) on Renewables in Baku.
Azerbaijan through its practical activities continues to contribute to the goals and objectives of ECO. This year we will host 4th ECO Business Forum that will contribute to enhance intra-regional trade and investment, as well as economic growth and development in ECO region.
Among priority areas of cooperation within ECO is development of regional activities to tackle environmental challenges. As a part of this agenda Azerbaijan has joined to global efforts on combating climate change towards global climate resilience via submission of its Intended Nationally Determined Contribution (INDC) and signing of Paris Agreement on Climate Change.
Current fruitful cooperation in science and research increase the capacity of ECO in identification and preparation of ECO projects. In this connection, we believe that the early establishment of the ECO Research Centre in Baku will give its contribution to ECO’s future development via elaborating efficient economic projects, research programs as well as economic patterns for the regional states.
All in all, instead of spreading activities we should focus on core priorities common for the Member States and whole region, inter alia, transport, alternative energy, trade and investments, agriculture, information technology and tourism.
At previous Council Meetings we stressed the necessity to find creative ways and means to improve the existing mechanism of cooperation within organization.
The new ECO Vision 2016-2025 which is currently under elaboration needs to reflect the interests of all Member States. This reforming process should aim to enhance efficiency of current institutions and activities within ECO.
Azerbaijan supports the reforming process that through joint efforts can provide a possibility for elaboration of actions for further development of the ECO.
Without resolution of protracted conflicts and ensuring security and stability in the region, ECO will fail to reap the benefits from comprehensive regional cooperation. Ongoing military occupation of the territories of Azerbaijan by Armenia still remains a major source of instability and impediment to the economic development.