Mətbuat şərhi 28 noyabr 2015 00:00
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Türkiyə Respublikasının xarici işlər naziri Mevlüt Çavuşoğlunun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib
28 noyabr 2015 00:00
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Azərbaycanda rəsmi səfərdə olan Türkiyə Respublikasının xarici işlər naziri Mevlüt Çavuşoğlunun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
Elmar Məmmədyarov Azərbaycan rəsmilərinin ilk rəsmi səfərlərini Ankaraya, Türkiyə rəsmilərinin isə Bakıya etməsinin xoş bir ənənə olduğunu diqqətə çatdırdı. Nazir iki qardaş ölkə arasında əlaqələrin yüksək səviyyədə inkişaf etməsinin və bütün sahələrdə nümunəvi tərəfdaşlıq münasibətlərinin mövcudluğunun məmnunluq doğurduğunu qeyd etdi. Strateji səviyyədə inkişaf edən tərəfdaşlığın bariz nümunəsi kimi Azərbaycan və Türkiyənin qlobal əhəmiyyətə malik enerji və nəqliyyat layihələrinin həyata keçirilməsinə imza atdıqlarını deyən Elmar Məmmədyarov tezliklə fəaliyyətə başlayacaq Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu layihəsinin bu sıradan növbəti uğurlu təşəbbüslərdən biri olduğunu dedi.
Nazir 1 noyabr tarixində keçirilmiş parlament seçkiləri ilə əlaqədar qardaş Türkiyə xalqına ən səmimi təbriklərini ifadə etdi.
Cənubi Qafqaz regionundakı vəziyyətə toxunaraq, Elmar Məmmədyarov Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin rəsmi Yerevanın işğalçı və qeyri-konstruktiv mövqeyinə görə həll edilmədiyini və bunun regionda sülh və təhlükəsizlik üçün başlıca maneə olduğunu nəzərə çatdırdı. Münaqişənin həll edilməsi üçün ilk növbədə Ermənistanın işğalçı qüvvələrinin işğal olunmuş Azərbaycan ərazilərindən çıxarılmalı olduğunu dedi. O, ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrləri adından Rusiyanın münaqişənin həlli ilə əlaqədar təklifləri Ermənistana təqdim etdiyini söylədi.
Mevlut Çavuşoğlu xarici işlər naziri statusunda ilk rəsmi səfərini qardaş Azərbaycana etməsindən məmnunluğunu bildirdi. 16 noyabr tarixində Antalyada keçirilmiş G-20 toplantısında Azərbaycanın iştirakı və aparılan müzakirələrə töhfəsinin Türkiyə tərəfindən yüksək qiymətləndirildiyini bildirdi.
Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsi və digər məsələlərdə Türkiyənin daim Azərbaycanın yanında olduğunu qeyd etdi.
Mevlüt Çavuşoğlu 1 noyabr tarixində keçirilmiş uğurlu parlament seçkiləri münasibətilə Azərbaycan xalqını təbrik etdi.
Üçtərəfli əsasda Azərbaycan-Gürcüstan-Türkiyə, Azərbaycan-Türkmənistan-Türkiyə və Azərbaycan-İran-Türkiyə formatının regional əməkdaşlığın inkişafında mühüm rol oynadığını nəzərə çatdırdı.
Terrorizmə qarşı mübarizənin bütün dünya üçün bəla olduğunu deyən Mevlüt Çavuşoğlu bu sahədə ikitərəfli təmasların daha da artırılmasının vacibliyini dedi.
Regionun nəqliyyat infrastrukturunun inkişafında mühüm rola malik olan BTQ dəmir yolu xəttinin tezliklə fəaliyyətə başlayacağına əminliyini ifadə etdi.
Görüşdə beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlıq, qarşılıqlı maraq doğuran digər regional və qlobal məsələlər ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparıldı.

Foreign Minister Elmar Mammadyarov received the delegation headed by Mevlüt Çavuşoğlu, Foreign Minister of the Republic of Türkiye
28 November 2015 00:00
Foreign Minister Elmar Mammadyarov received the delegation headed by Mevlüt Çavuşoğlu, Foreign Minister of the Republic of Türkiye who is on an official visit to Azerbaijan.
Elmar Mammadyarov called the first visits of officials from Azerbaijan to Ankara and from Türkiye to Baku a pleasant tradition. Minister expressed satisfaction with high-level development of relations and exemplary partnership between two brotherly countries. Elmar Mammadyarov stressed that energy and transportation projects of global importance which Azerbaijan and Türkiye have implemented are striking examples of strategic partnership. Furthermore he added that Baku-Tbilisi-Kars railway project, which is expected to function soon, is another successful initiative of this kind.
Minister expressed his most sincere congratulations to brotherly people of Türkiye on the parliamentary elections held on November 1.
Touching upon the situation in the South Caucasus region, Elmar Mammadyarov highlighted that Armenia-Azerbaijan conflict is still unsettled due to aggressive and non-constructive position of Yerevan and added that this remains a major hurdle for peace and security in the region. He also emphasized that for settlement of the conflict at first Armenia must withdraw its occupying forces from the occupied territories of Azerbaijan. He noted that Russian proposal on settlement of the conflict was presented to Armenia on behalf of the Minsk Group Co-chairs.
Mevlut Çavuşoğlu expressed his pleasure on his first official visit to Azerbaijan in the capacity of Foreign Minister. He stressed that Türkiye highly appreciates the participation of Azerbaijan at the G-20 Summit held in Ankara on November 16 and its contribution to the discussions.
He noted that Türkiye has always supported the position of Azerbaijan on Armenia-Azerbaijan conflict and other issues.
Mevlüt Çavuşoğlu expressed his congratulations to the people of Azerbaijan on the successful parliamentary elections held on November 1.
He highlighted the important role of Azerbaijan-Georgia-Türkiye, Azerbaijan-Turkmenistan-Türkiye and Azerbaijan-Iran-Türkiye trilateral formats in the promotion of regional cooperation.
Mevlüt Çavuşoğlu said that terrorism is a menace for the whole world and stressed the importance to further enhance the bilateral ties in the fight against terrorism.
He also expressed his assurance that BTK railway, which has an important role in the development of transport infrastructure of the region, will be put into operation soon.
Cooperation within international organizations, regional and global issues of mutual interests were discussed at the meeting as well.