Xarici İşlər Naziri Elmar Məmmədyarov Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurasının iclasında iştirak etmək üçün Qazaxıstana səfərə yola düşüb
10 sentyabr 2015 03:07
Xarici işlər nazir Elmar Məmmədyarov 10 sentyabr 2015-ci il tarixində Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurası (TDƏŞ) Xarici İşlər Nazirləri Şurasının Astanada keçiriləcək iclasında iştirak etmək üçün Qazaxıstana səfərə yola düşüb.
TDƏŞ-in Xarici İşlər Nazirləri Şurasının iclası çərçivəsində nazir Elmar Məmmədyarovun çıxışı və ikitərəfli görüşləri nəzərdə tutulub.

Press release 10 September 2015
Foreign Minister Elmar Mammadyarov departed to Kazakhstan to take part at the meeting of the Cooperation Council of Turkic Speaking States
Foreign Minister Elmar Mammadyarov departed to Kazakhstan to take part at the Meeting of the Council of Foreign Ministers of the Cooperation Council of Turkic Speaking States (Turkic Council) to be held in Astana on September 10, 2015.
Minister Elmar Mammadyarov will deliver a speech and hold bilateral meetings during the Meeting of the Council of Foreign Ministers of the Turkic Council.