Mətbuat şərhi 01 oktyabr 2016 06:05
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Rumıniyanın Azərbaycan Respublikasına yeni təyin olunmuş səfiri Dan İankunu qəbul edib
01 oktyabr 2016 06:05
Görüşdə səfir Dan İanku etimadnaməsinin surətini Nazir Elmar Məmmədyarova təqdim etdi.
Nazir Elmar Məmmədyarov Dan İankunu Azərbaycana səfir təyin olunması münasibətilə təbrik etdi və ona gələcək fəaliyyətində uğurlar arzuladı.
Görüşdə Azərbaycan və Rumıniya arasında dostluq və tərəfdaşlığa əsaslanan ikitərəfli siyasi əlaqələrin yüksək inkişaf səviyyəsindən məmnunluq ifadə olundu. İki ölkənin beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlığı təqdir edildi.
Səfir ölkəsinin Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri daxilində ərazi bütövlüyü və suverenliyini davamlı və birmənalı şəkildə dəstəklədiyini vurğuladı.
Nazir Elmar Məmmədyarov Rumıniyanın Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin həlli ilə əlaqədar nümayiş etdirdiyi ədalətli mövqeyinin yüksək qiymətləndirildiyini diqqətə çatdırdı.
Görüşdə həmçinin enerji, nəqliyyat, iqtisadiyyat, ticarət və humanitar sahədə əlaqələrin inkişaf perspektivlərinə dair fikir mübadiləsi aparıldı.

Press release 01 October 2016 06:05
At the meeting Ambassador Dan Iancu presented the copy of his credentials to Minister Elmar Mammadyarov.
Minister Elmar Mammadyarov congratulated Dan Iancu on his appointment and wished him success in his future activities.
They expressed satisfaction with development level of bilateral political relations between Azerbaijan and Romania which are based on friendship and partnership. The cooperation of the two countries within international organizations was also commended.
The Ambassador noted that Romania consistently and unequivocally supports the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan within its internationally recognized borders.
Minister Elmar Mammadyarov stressed that the just and fair position of Romania towards the settlement of Armenia-Azerbaijan conflict is highly appreciated.
At the meeting they also exchanged views on prospects for development of cooperation in energy, transport, economy, trade and humanitarian fields.