Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Misir Ərəb Respublikasına rəsmi səfəri çərçivəsində Prezident Əbdül Fəttah əs-Sisi tərəfindən qəbul olunub
03 noyabr 2016 02:32
Nazir Elmar Məmmədyarov Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin salamlarını və məktubunu Misirin dövlət başçısına çatdırdı.
Prezident Əbdül Fəttah əs-Sisi salamlarının və ən xoş arzularının Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevə çatdırılmasını xahiş etdi.
Görüşdə beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində iki ölkə arasında əməkdaşlıqdan və qarşılıqlı dəstəkdən məmnunluq ifadə olundu. Əbdül Fəttah əs-Sisi Azərbaycanın tolerantlıq və multikulturalizm ənənələrini yüksək qiymətləndirdi və islam həmrəyliyinin vacibliyini qeyd etdi. Görüşdə Islam dininin sülh, həmrəylik və tolerantlıq dini olduğu qeyd olundu.
Nazir Elmar Məmmədyarov Misirin Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyini dəstəkləməsinin, Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələri əsasında danışıqlar yolu ilə həll edilməsinə dair mövqeyinin təqdir edildiyini bildirdi.
Nazir Elmar Məmmədyarov gələn il ölkəmizdə IV İslam Həmrəyliyi oyunlarının keçiriləcəyini diqqətə çatdırdı və Misir idmançılarını oyunlarda yaxından iştiraka dəvət etdi. Ölkəmizin mədəniyyətlər və sivilizasiyalararası dialoqun gücləndirilməsinə verdiyi töhfələri barəsində danışdı.
Görüş zamanı Azərbaycanla Misir arasında iqtisadi sahədə əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olundu, enerji sahəsində SOCAR ilə EGPC arasında qurulmuş 6 illik əməkdaşlıq yüksək qiymətləndirildi və bu əməkdaşlığın böyük perspektivlərinin olduğu qeyd olundu.
Görüşdə ikitərəfli əlaqələrin müxtəlif istiqamətlərdə inkişaf etdirilməsi yolları ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı.

Foreign Minister Elmar Mammadyarov had an audience of H.E.Mr. Abdel Fattah el-Sisi, the President of the Arab Republic of Egypt within his official visit to Egypt
At the meeting Foreign Minister Elmar Mammadyarov conveyed the warm greetings and letter of H.E. Mr.Ilham Aliyev, the President of the Republic of Azerbaijan to the President of the Arab Republic of Egypt.
President Abdel Fattah el-Sisi asked to convey his greetings and the most sincere wishes to H.E. Mr. Ilham Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan.
During the meeting the satisfaction was expressed with cooperation between the two countries and mutual support within international organizations. Abdel Fattah el-Sisi highly appreciated the traditions of tolerance and multiculturalism of Azerbaijan and noted importance of the Islam solidarity. At the meeting it was stressed that Islam is a religion of peace, solidarity and tolerance.
Minister Elmar Mammadyarov said that Egypt’s support to the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan and its stance on the settlement of the Armenia-Azerbaijan conflict through negotiations in compliance with the relevant resolutions of the UN Security Council is appreciated.
Minister Elmar Mammadyarov informed that next year Azerbaijan will host IV Islam Solidarity Games and invited Egyptian athletes actively participate at this Games. He also spoke about Azerbaijan’s contribution to the strengthening intercultural and inter-civilization dialogue.
During the meeting the issues of cooperation in economic field between Azerbaijan and Egypt was discussed. Six years long collaboration built up between SOCAR and EGPC was highly appreciated. It was noted that there are great perspectives of this cooperation.
At the meeting views were also exchanged on the prospects of bilateral relations in different spheres.