Mətbuat şərhi 15 oktyabr 2015 03:58
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Misir Ərəb Respublikası Prezidentinin Misirin BMT Təhlükəsizlik Şurasına namizədliyi məsələləri üzrə xüsusi nümayəndəsini qəbul edib
15 oktyabr 2015 03:58
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Misir Ərəb Respublikası Prezidentinin Misirin BMT Təhlükəsizlik Şurasına namizədliyi məsələləri üzrə xüsusi nümayəndəsi səfir Məhəmməd Əlahəddin Ali Şouki Əl-Hədidini qəbul edib.
Qonaq Misir Prezidenti Əbdülfəttah Əl-Sisinin ən səmimi salamları və xoş arzularının Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevə çatdırılmasını xahiş etdi.
Görüşdə Azərbaycan və Misir arasında ikitərəfli əlaqələrin inkişafının məmnunluq doğurduğu qeyd olundu. İqtisadi-ticarət əlaqələrinin və turizm sahəsində əməkdaşlığın inkişafı üçün qarşılıqlı şəkildə səylərin artırılmasının vacibliyi vurğulandı.
Beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində Azərbaycan və Misir arasında əməkdaşlıq və qarşılıqlı dəstəyin ölkələrimiz arasındakı ənənəvi dostluğun təcəssümü olduğu bildirildi.
Səfir Məhəmməd Əlahəddin Ali Şouki Əl-Hədidi Misirin Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyini dəstəklədiyini, Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin sülh yolu ilə beynəlxalq hüququn norma və prinsipləri və BMT nizamnaməsi əsasında həllinin tərəfdarı olduğunu diqqətə çatdırdı.
BMT Təhlükəsizlik Şurasının qeyri-daimi üzvü yerinə seçildiyi təqdirdə, terrorizmə və onun ideoloji aspektlərinə qarşı mübarizənin Misirin əsas prioritetlərindən biri olacağını vurğuladı. Əl-Əzhərin təcrübəsində Misirin ənənəvi mötədil İslam mədəniyyətinə malik olduğunu bildirdi.
Nazir Elmar Məmmədyarov Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin həlli prosesində beynəlxalq hüququn norma və prinsipləri əsasında Azərbaycanın ədalətli mövqeyinə göstərdiyi dəstəyə görə təşəkkürünü ifadə etdi. Dövlətlərin beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin dəyişdirilməsi cəhdlərinin qəbuledilməz olduğunu nəzərə çatdırdı. Ermənistanın Azərbaycana qarşı törətdiyi işğal və təcavüzü pərdələmək üçün münaqişəyə dini çalarlar verməkdən belə çəkinmədiyini deyən nazir Elmar Məmmədyarov Azərbaycanın nümunəvi multikulturalizm, mədəniyyətlər və dinlərarası dialoq təcrübəsinin olduğunu qeyd etdi. Mötədil İslam mədəniyyətinə malik ölkələr kimi Azərbaycan və Misirin İslamafobiya meyllərinə qarşı mübarizəsinin vacibliyini bildirdi.
BMT Təhlükəsizlik Şurasının 2012-2013-cü illər üzrə qeyri-daimi üzvü olduğu dövrdə terrorizmə qarşı mübarizənin Azərbaycanın da prioritetlərindən biri olduğunu deyən Elmar Məmmədyarov Azərbaycanın terrorizmdən əziyyət çəkən dövlət olduğunu və Ermənistan tərəfindən Azərbaycanın nəqliyyat infrastrukturunda və digər ictimai yerlərdə 30-dan artıq müxtəlif terror aktlarının törədildiyini və minlərlə günahsız insanın bu terror aktlarının qurbanı olduğunu vurğuladı.
Elmar Məmmədyarov Azərbaycanın BMT Təhlükəsizlik Şurasının qeyri-daimi üzvü olduğu zaman BMT TŞ və İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının ilk birgə iclasının keçirilməsinin təşəbbüskarı olduğunu xatırladaraq, bu mexanizmin davam etdirilməsinin əhəmiyyətli olduğunu dedi.

Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with the special representative of the President of the Arab Republic of Egypt on Egypt’s non-permanent membership to the UN Security Council
Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Mohammad Alahaddin Ali Shouki-Hadid, special representative of the President of the Arab Republic of Egypt on Egypt’s non-permanent membership to the UN Security Council.
Mohammad Alahaddin Ali Shouki-Hadid asked to convey the warmest greetings and best wishes by H.E Mr. Abdel Fattah el-Sisi, the President of Egypt, to H.E Mr. Ilham Aliyev, the President of the Republic of Azerbaijan.
Sides expressed their satisfaction on development of bilateral relations between Azerbaijan and Egypt and underlined that there is a need to strength mutual efforts in development of cooperation in the field of economy-trade and tourism.
Furthermore, it was mentioned that cooperation and mutual support within international organizations between Azerbaijan and Egypt is yet another incarnation of traditionally friendship ties of two countries.
Ambassador Mohammad Alahaddin Ali Shouki-Hadid reiterated that Egypt supports territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan and seconds peaceful settlement of Armenia-Azerbaijan conflict based on norms and principles of international law and the UN Charter.
Ambassador also added that fighting against terrorism and its ideological aspects will be one of the priorities, in case of election of Egypt to the UN Security Council’s non-permanent membership. He touched that Egypt proudly owns traditional and moderate Islamic culture in the face of Al-Azhar.
Minister Elmar Mammadyarov thanked Egypt for its support on Azerbaijan’s fair stance on Armenia-Azerbaijan conflict based on norms and principles of international law. Minister added that attempts of altering the internationally recognized borders of States are unacceptable. Elmar Mammadyarov mentioned that Armenia doesn’t refrain to put religious tinges to the conflict to conceal its policy of occupation and aggression against Azerbaijan. In this regard, Minister Elmar Mammadyarov highlighted that Azerbaijan is proud of its exemplary model of multiculturalism, intercultural and interreligious dialogue. Meanwhile, Foreign Minister stressed the importance of joint efforts of Egypt and Azerbaijan against Islamophobic tendencies owing to their moderate Islamic culture.
Elmar Mammadyarov told that, as a country suffering from terrorism, fighting against terrorism was on high importance in the agenda of Azerbaijan during its non-permanent membership to the UN’s Security Council. Furthermore, Minister Elmar Mammadyarov briefed the guest about over 30 terrorist attacks by Armenia at transport infrastructures and other public venues in Azerbaijan which resulted in killing of thousands of innocent civilians.
Foreign Minister Elmar Mammadyarov recalled the fact that Azerbaijan was initiator of the first ever joint session of the UN Security Council and Organization of Islamic Cooperation and pointed the importance of continuation of that mechanism.
At the end, Minister Elmar Mammadyarov wished all success to Egypt for the upcoming elections to the UN Security Council.