Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Əfqanıstan İslam Respublikasının xarici işlər naziri Səlahəddin Rəbbani ilə görüşüb
22 sentyabr 2016 21:14
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov BMT Baş Assambleyasının 71-ci Sessiyası çərçivəsində Əfqanıstan İslam Respublikasının xarici işlər naziri Səlahəddin Rəbbani ilə görüşüb.
Görüş zamanı Azərbaycan və Əfqanıstan arasında ikitərəfli münasibətlərin inkişafı və gələcək əməkdaşlıq perspektivləri, terrorizmə qarşı mübarizə və digər qarşılqlı maraq kəsb edən məsələlər barədə ətraflı fikir mübadiləsi aparıldı.
Nazir Elmar Məmmədyarov Azərbaycan ilə Əfqanıstan arasında siyasi münasibətlərin yüksək inkişaf səviyyəsinə malik olduğunu qeyd edərək, birgə səylərlə müxtəlif sahələrdə, xüsusilə iqtisadi-ticarət və investisiya qoyuluşu sahələrində əməkdaşlığın daha da inkişaf etdirilməsi zərurətini vurğuladı. Nazir ölkəmizin təşəbbüsü və iştirakı ilə regionda həyata keçirilən irimiqyaslı nəqliyyat və enerji layihələrinə toxunaraq, sözügedən layihələrin regional əməkdaşlığa xidmət etdiyini və gələcək perspektivdə Əfqanıstanın da onların imkanlarından istifadə edə biləcəyini diqqətə çatdırdı.
Nazir Səlahəddin Rəbbani iki ölkə arasındakı hərtərəfli əməkdaşlığın səviyyəsindən məmnunluq ifadə edərək, Azərbaycanın ikitərəfli və çoxtərəfli əsasda Əfqanıstana göstərdiyi dəstəyin ölkəsi tərəfindən yüksək qiymətləndirildiyini vurğuladı.

Press release 22 September 2016 21:14
Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Salahuddin Rabbani, Minister of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Afghanistan
22 September 2016 21:14
Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Salahuddin Rabbani, Minister of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Afghanistan on the sidelines of 71th Session of the UN General Assembly.
During the meeting, the sides had a broad exchange of views on the development of bilateral relations and perspectives of future cooperation between the two countries, fighting against terrorism and other issues of mutual concern.
Noting that the political relations between Azerbaijan and Afghanistan are at the high level, Minister Elmar Mammadyarov underlined the importance of further enhancement of cooperation in different areas, particularly in the fields of economy, trade and investment through joint efforts. Touching upon the large-scale transport and energy projects being implemented in the region with the initiative and participation of our country, E.Mammadyarov emphasized that those projects contribute to the regional cooperation and in future perspectives Afghanistan could also take advantage of them.
Expressing satisfaction with the level of comprehensive cooperation between the two countries, Minister Salahuddin Rabbani stressed that Azerbaijan’s support to Afghanistan in a bilateral and multilateral format is highly appreciated by his country.