Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Çin Xalq Respublikasına işgüzar səfəri çərçivəsində Şanxay Əməkdaşlıq Təşkilatının baş katibi Rəşid Alimov ilə görüşüb
14 mart 2016 22:17
Baş katib nazir Elmar Məmmədyarovu məmnuniyyətlə salamlayaraq, Şanxay Əməkdaşlıq Təşkilatı və Azərbaycan arasında hərtərəfli əməkdaşlığın təşviqi üçün əlverişli imkanların olduğunu vurğuladı və bu səfərin əlaqələrin inkişafına mühüm töhfə verəcəyini dedi.
Nazir Elmar Məmmədyarov Azərbaycanın Şanxay Əməkdaşlıq Təşkilatı ilə təsisatlanmış əməkdaşlığın qurulmasında maraqlı olduğunu qeyd edərək, terrorizm, separatizm və ekstremizmə qarşı mübarizə, regional sülh və təhlükəsizliyin möhkəmləndirlməsi, nəqliyyat, energetika və digər qarşılıqlı maraq doğuran sahələrdə əlaqələrin inkişafı perspektivlərindən danışdı. O, Azərbaycanın təşəbbüsü və iştirakı ilə son illər həyata keçirilən irimiqyaslı enerji və nəqliyyat layihələri haqqında məlumat verərək, Şərq-Qərb nəqliyyat dəhlizinin tam gücü ilə fəaliyyət başlamasının qədim İpək yolu boyunca təşkilata üzv olan dövlətlərlə Azərbaycan arasında əməkdaşlığın daha da inkişaf etməsinə töhfə verəcəyinə əminliyini ifadə etdi. Nazir həmçinin, təşkilata üzv olan bəzi ölkələrin vətəndaşları üçün Azərbaycana giriş vizalarının rəsmiləşdirilməsi prosesinin sadələşdirilməsinin insanlararası təmasların artmasına və iqtisadi əməkdaşlığın stimullaşdırılmasına müsbət təsir göstərəcəyini bildirdi. Azərbaycanın mədəniyyətlər və dinlərarası dialoqun təşviqində mühüm rol oynadığını deyən nazir bu xüsusda 25-27 aprel 2016-cı il tarixində Bakıda keçiriləcək BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansının 7-ci Forumunun əhəmiyyətini qeyd etdi.
Elmar Məmmədyarov regional sülh və təhlükəsizlik üçün başlıca təhdid yaradan Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsi barəsində ətraflı məlumat verdi. Dövlətlərin beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin güc yolu ilə dəyişdirilməsi cəhdlərinin qəbuledilməz olduğunu deyən nazir Elmar Məmmədyarov münaqişənin həllinə nail olmaq üçün BMT Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq qətnamələrinə uyğun olaraq, Ermənistan qoşunlarının bütün işğal edilmiş Azərbaycan ərazilərindən tam və qeyd-şərtsiz çıxarılmalı olduğunu vurğuladı.
Baş katib Rəşid Alimov Azərbaycanın Şanxay Əməkdaşlıq Təşkilatı ilə əməkdaşlıq niyyətinin təqdir edildiyini qeyd etdi. O, terrorizm, ekstremizm və separatizmə qarşı mübarizə, iqtisadi əməkdaşlığın inkişafı, nəqliyyat, enerji və turizm kimi sahələrin təşkilat üçün də prioritet olduğunu qeyd etdi.
Görüş əsnasında Azərbaycan Respublikasına Şanxay Əməkdaşlıq Təşkilatının Dialoq Tərəfdaşı statusunun verilməsinə dair Memorandum imzalandı.
İmzalanma mərasimindən sonra çıxış edən nazir Elmar Məmmədyarov Azərbaycana Şanxay Əməkdaşlıq Təşkilatının Dialoq Tərəfdaşı statusunun verilməsinin ölkəmizə olan etimadın nümunəsi olduğunu qeyd etdi və Memorandumda nəzərdə tutulmuş sahələr üzrə təşkilat ilə Azərbaycan arasında əməkdaşlığın inkişaf edəcəyinə əminliyini ifadə etdi. Dialoq Tərəfdaşı statusunun Azərbaycan və Təşkilat üçün faydalı olduğunu deyən nazir Azərbaycanın daha da yüksək səviyyədə əməkdaşlıqda əzmli olduğunu dedi. Nazir bir daha vurğuladı ki, terrorizm, separatizm və ekstremizm kimi müasir dünyanı narahat edən təhlükələrə qarşı birgə səylərlə mübarizənin aparılması zəruridir.
Baş Katib Rəşid Alimov Memorundumun imzalanmasının təqdirəlayiq hal olduğunu deyərək, bu sənəd əsasında mövcud mexanizmlərə uyğun olaraq hərtərəfli əməkdaşlığın inkişaf edəcəyinə əminliyini bildirdi.
Görüşün sonunda nazir Elmar Məmmədyarov tərəfindən Şanxay Əməkdaşlıq Təşkilatının katibliyinə Bakının ecazkar mənzərəsini əks etdirən rəsm əsərini hədiyyə etdi.
İmzalanma mərasimində Rusiya Federasiyası, Pakistan İslam Respublikası, Türkiyə, Qazaxıstan, Özbəkistan, Monqolustan, Tacikistan, Kambocanın səfirləri və İran İslam Respublikasının müvəqqəti işlər vəkili iştirak edirdilər.
Anlaşma memorandumuna əsasən Azərbaycan Respublikası və Şanxay Əməkdaşlıq Təşkilatı arasında regional sabitlik və təhlükəsizliyin təşviqi, terrorizm, ekstremizm, separatizm, narkotik maddələrin qanunsuz istehsalı və dövriyyəsi, kiber cinayətkarlığa qarşı mübarizə, ticarət, sərmayələr, energetika, telekommunikasiya, kənd-təsərrüfatı, trans-regional multi-modal nəqliyyat, mədəniyyət, elm, təhsil və turizm kimi sahələrdə əməkdaşlıq nəzərdə tutulur.

Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Rashid Alimov, Secretary General of the Shanghai Cooperation Organization within his working visit to the People's Republic of China
Secretary General Rashid Alimov welcoming the Foreign Minister Elmar Mammadyarov, stressed that there are favorable opportunities for the promotion of comprehensive cooperation between Shanghai Cooperation Organization (SCO) and Azerbaijan and in this regard, added that this visit will contribute to the development of relations.
Noting that Azerbaijan is interested in development of institutionalized cooperation with the SCO, Minister Elmar Mammadyarov underlined the perspectives of cooperation in the areas of combating separatism, terrorism and extremism, strengthening of regional peace and security, as well as the transport and energy. Informing his interlocutor about the large-scale energy and transport projects implemented with Azerbaijan's initiative and participation in recent years he expressed his conviction that once fully operational the East-West transport corridor will contribute to the further development of cooperation between the Member States of organization and Azerbaijan along the ancient Silk Way.
Minister highlighted that visa facilitation for nationals of some Member States applied by Azerbaijan will positively affect the people-to-people contacts and promotion of economic cooperation. Touching upon the role of Azerbaijan in the promotion of intercultural and interreligious dialogue, Minister emphasized in this regard the importance of the 7th Global Forum of the UN Alliance of Civilizations to be held in Baku on 25-27 April 2016. Elmar Mammadyarov informed his counterpart about Armenia-Azerbaijan conflict which remains as a major source of threat to the regional peace and security. He emphasized that the attempts aimed at altering the internationally recognized borders of states by use of force are unacceptable, and according to the relevant resolutions of the UN Security Council, the armed forces of Armenia have to be withdrawn from all occupied territories of Azerbaijan in order to achieve progress in the settlement of conflict.
Secretary General Rashid Alimov commended the intentions of Azerbaijan to build closer cooperation with SCO. He added that the cooperation in the fields such as combating terrorism, extremism and separatism, economical development, transport, energy and tourism is also priority for the organization.
At the meeting, the sides signed a Memorandum on Granting SCO Dialogue Partner status to Azerbaijan.
After the sighing ceremony, Minister Elmar Mammadyarov in his speech mentioned that status of SCO Dialogue Partner is an example of confidence rendered by the SCO to Azerbaijan. He expressed his assurance that the relations will further be developed between Azerbaijan and SCO according to the areas of cooperation defined by the Memorandum. Emphasizing the importance of Dialogue Partner status, Minister stressed that Azerbaijan is determined to enhance relations even at higher levels. Furthermore, he underlined the importance of fighting against the global threats such as terrorism, extremism and separatism through joint efforts.
Praising the signing ceremony of Memorandum as a remarkable event, Secretary General Rashid Alimov expressed his assurance that the comprehensive cooperation will be developed in line with the existing mechanisms of Memorandum.
At the end of the meeting, Elmar Mammadyarov presented a painting depicting picturesque view of Baku city to the Secretariat of CSO.
The signing ceremony was also attended by the Ambassadors of Russia, Pakistan, Türkiye, Kazakhstan, Uzbekistan, Mongolia, Tajikistan, Cambodia and Charge d’Affairs of Iran.
According to the Memorandum of Understanding, the sides consider the cooperation in the fields of promoting the regional stability and security, fighting against terrorism, extremism, separatism, illegal production and trafficking of drugs, cyber crime, trade, investment, energy, telecommunication, agriculture, trans-regional multi-modal transportation, culture, science, education and tourism.