Mətbuat şərhi 14 noyabr 2015 00:00
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov BMT-nin Əhali Fondunun (UNFPA) icraçı direktoru Babatunde Osotimehinin başçılıq etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib
14 noyabr 2015 00:00
Nazir Elmar Məmmədyarov BMT-nin Əhali Fondunun Azərbaycan üçün əsas humanitar tərəfdaşlardan biri olmaqda davam etdiyini bildirərək, qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsində Fondun Bakı ofisinin fəaliyyətini xüsusi qeyd etdi. Elmar Məmmədyarov bu kimi səfərlərin münasibətlərimizdə yeni istiqamətlərin müəyyənləşdirilməsində rolundan danışaraq, təhsil və informasiya kommunikasiya texnologiyaları sahəsində əməkdaşlıq üçün geniş imkanlar olduğunu diqqətə çatdırdı. ADA Universiteti və BMT-nin Əhali Fondu arasında imzalanmış Anlaşma Memorandumunun bu baxımdan uğurlu başlanğıc ola biləcəyini və sonrakı əməkdaşlığa zəmin yarada biləcəyini əlavə etdi.
Elmar Məmmədyarov BMT çərçivəsində müəyyən edilmiş inkişaf məqsədlərinin milli hədəflərə inteqrasiyası siyasətinin müsbət nəticələrindən bəhs edərək, həmçinin Azərbaycanın BMT-nin 2015-ci il South-South mükafatına layiq görüldüyünü qeyd etdi.
Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzü nəticəsində öz doğma evlərindən didərgin salınmış qaçqın və məcburi köçkünlərlə bağlı İnsan Hüquqları Şurasının tövsiyələrinin praktiki icrasında və digər beynəlxalq təşkilatların diqqətinin ölkədəki məcburi köçkün probleminə yönəldilməsi sahəsində BMT-nin Əhali Fondu ilə əməkdaşlıqda maraqlı olduğumuzu bildirdi.
İcraçı direktor Babatunde Osotimehin səfəri çərçivəsində keçirdiyi görüşlər barəsində məlumat verərək, 1994-cu ildə Qahirədə keçirilmiş əhali və inkişaf üzrə Konfransın məqsədlərinin reallaşdırılmasındakı səylərinə və BMT-nin Davamlı inkişaf məqsədlərinin Azərbaycanda dəstəklənməsinə görə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevə BMT Əhali Fondunun mükafatını təqdim etməkdən şərəf duyduğunu qeyd etdi.
Azərbaycanın seçdiyi inkişaf modelinin humanitar sahədə də nəticələrinin təqdirəlayiq olduğunu qeyd edən qonaq sabit əhali artımı və əhali tərkibinin gənc olmasının insan potensialına qoyulan kapitalın parlaq nəticələr vəd etdiyini qeyd etdi.
BMT-nin Əhali Fondunun Azərbaycan Hökuməti ilə əməkdaşlığından məmnunluğunu bildirən B.Osotimehin əlaqələrin daha da inkişaf etdirilməsində maraqlı olduğunu qeyd etdi.

Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with the delegation headed by Babatunde Osotimehin, Executive Director of the United Nations Population Fund (UNFPA)
Foreign Minister Elmar Mammadyarov stated that UNFPA remains one the key international humanitarian partners for Azerbaijan and particularly appreciated the activity of UNFPA’s Office in Baku in strengthening mutually beneficial cooperation. Pointing out the importance of visits in defining new directions of relations, Elmar Mammadyarov noted that Azerbaijan looks forward to further expanding cooperation by adding new dimensions like education and information communication technologies to the cooperation framework. He also mentioned that the Memorandum of Understanding between ADA University and UNFPA could be an excellent starting point to this end.
Talking about impressive results of integration policy of UN’s development goals into its national targets, Minister Mammadyarov said that in recognition of Azerbaijan’s outstanding achievements in implementation of the Millennium Development Goals, Azerbaijan received the 2015 South-South Award.
Elmar Mammadyarov underlined that Azerbaijan is interested in cooperation with UNFPA in practical realization of Human Rights Council’s recommendations and attracting the international attention to the issue related IDP community, which emerged as a result of Armenia’s aggression policy against Azerbaijan.
Executive Director Babatunde Osotimehin informed Minister about the meetings held in Baku and mentioned that he was honored to present the award in recognition of H.E. Mr. Ilham Aliyev’s, President of the Republic of Azerbaijan tireless activities and tremendous efforts towards fulfilling the tasks set by the UN International Conference on Population and Development in Cairo in 1994.
Furthermore, Babatunde Osotimehin said that Azerbaijan’s development model is being shown significant results in humanitarian field as well. He also added that given stable population growth and relatively young population structure would give promising results of capital investment on human potential.
Expressing his satisfaction on relationship with the Government of Azerbaijan, Executive Director Babatunde Osotimehin expressed the readiness in further expanding the ties.