Mətbuat şərhi 22 sentyabr 2016 20:35
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov BMT Baş katibinin müavini və Dənizə çıxışı olmayan və inkişaf etməkdə olan kiçik ada dövlətləri üzrə xüsusi nümayəndə Gyan Çandra Açarya ilə görüşüb
22 sentyabr 2016 20:35
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov BMT Baş Məclisinin 71-ci sessiyasında iştirakı çərçivəsində BMT Baş katibinin müavini və Dənizə çıxışı olmayan və inkişaf etməkdə olan kiçik ada dövlətləri üzrə xüsusi nümayəndə Gyan Çandra Açarya ilə görüşüb.
Görüşdə Elmar Məmmədyarov Azərbaycanda Minilliyin İnkişaf Məqsədlərinin uğurla həyata keçirildiyini qeyd edərək hal-hazırda ölkəmizdə BMT-nin müəyyən etdiyi davamlı inkişaf gündəliyinin icrası, şaxələndirilmiş, rəqabətə davamlı, texnologiya və elm tutumlu iqtisadiyyatın inkişafı istiqamətində ardıcıl tədbirlərin icra olunduğu barədə məlumat verdi.
Bu xüsusda Azərbaycanın Dənizə çıxışı olmayan inkişaf etməkdə olan ölkələrin Vyana Fəaliyyət proqramına xüsusi əhəmiyyət verdiyini qeyd edərək ölkəmizin yaxından iştirakı və dəstəyi ilə həyata keçirilən Şərq-Qərb və Şimal-Cənub nəqliyyat dəhlizlərinin regional inkişafa və inteqrasiyaya xidmət etdiyini bildirdi.
Gyan Açarya Azərbaycanın təşəbbüsü və dəstəyi ilə həyata keçirilən irimiqyaslı nəqliyyat infrastruktur layihələrinin, xüsusilə dənizə çıxışı olmayan region ölkələrinin nəqliyyat imkanlarını artıracağını və BMT-nin Davamlı inkişaf məqsədlərinin icrasına əsaslı töhfə verəcəyini diqqətə çatdırdı. O, Azərbaycanın bu sahədə təcrübəsini nəzərə alaraq, ölkəmizi 13-14 oktyabr 2016-cı ildə BMT müvafiq bölmələri ilə birlikdə Boliviyada keçiriləcək İnkişaf etməkdə olan dənizə çıxışı olmayan ölkələrin davamlı nəqliyyat imkanlarına dair yüksək səviyyəli konfransda iştirak etməyə dəvət etdi.
Elmar Məmmədyarov Azərbaycanın davamlı inkişaf məqsədlərinin həyata keçirilməsi prosesində dövlət orqanların göstərdikləri xidmətlər, vergi və gömrük sistemində vahid pəncərə sisteminin yaradılması sahəsində öz təcrübəsini BMT-nin xətti ilə digər dənizə çıxışı olmayan ölkələrlə bölüşməyə hazır olduğunu dedi. Azərbaycanın BMT-nin İqtisadi və Sosial Şurasının (ECOSOC) 2017-2019-cu illərdə üzvlüyünə seçildiyini qeyd edən Elmar Məmmədyarov BMT-nin bu mötəbər qurumuna Azərbaycanın yüksək səslə üzv seçilməsinin ölkəmizin beynəlxalq nüfuzunun və sosial-iqtisadi sahədə son onillikdə əldə etdiyi nailiyyətlərə beynəlxalq ictimaiyyətin verdiyi yüksək qiymətin göstəricisi olduğunu vurğuladı.
Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzü və işğal olunmuş ərazilərimizdə törətdiyi vəhşiliklər, o cümlədən nəqliyyat infrastrukturlarının dağıdılması barədə məlumat verən Elmar Məmmədyarov Ermənistanın destruktiv və işğalçı siyasətinin regional əməkdaşlıq və inteqrasiyanın tam şəkildə inkişafına, regionda davamlı inkişaf məqsədlərinin həyata keçirilməsinə ciddi maneə olduğunu bildirdi.

Foreign Minister Elmar Mammadyarov had a meeting with Gyan Chandra Acharya, Under-Secretary-General and High Representative for the Least Developed Countries, Landlocked Developing Countries and Small Island Developing States
Foreign Minister Elmar Mammadyarov had a meeting with Gyan Chandra Acharya, Under-Secretary-General and High Representative for the Least Developed Countries, Landlocked Developing Countries and Small Island Developing States on the sidelines of 71st session of the United Nations General Assembly.
At the meeting Foreign Minister Elmar Mammadyarov informing about the successful implementation of Millenium Development Goals in Azerbaijan noted that the consistent measures are undertaken by the Government towards the development of Sustainable Development Agenda of UN, and building of more diversified, competitive, resilient, as well as innovative, technology-rich and knowledge-based economy.
In this context, he said that Azerbaijan attaches high importance to the implementation of the Vienna Programme of Action for LLDCs. Adding that the development of East-West and North-South transport corridors with the closer involvement and support of Azerbaijan will serve for the promotion of regional prosperity and connectivity.
Gyan Acharya emphasized that large-scale transport projects implemented with the initiative and support of Azerbaijan will specially contribute to raising the transport capacity of landlocked countries of the region and realization of Sustainable Development Goals. Given the experience of Azerbaijan in this field, he has invited Azerbaijan to take part at the High-Level Meeting on Sustainable Transport of Landlocked Developing Countries to be held in Bolivia in cooperation with the relevant structures of UN on 13-14 October 2016.
Elmar Mammadyarov reaffirmed Azerbaijan’s readiness to share its relevant experience, especially on public administration, single window in customs and tax system, socio-economic reforms, with other LLDCs through the United Nations. He added that Azerbaijan’s election to the membership of the United Nations Economic and Social Council (ECOSOC) for the period of 2017-2019 with majority votes indicates the international reputation of our country and appreciation of international community for the achievements of Azerbaijan in social-economic sphere especially in last decade.
Minister Elmar Mammadyarov speaking about the aggression of Armenia against Azerbaijan and barbaric actions perpetrated in the occupied lands, especially destruction of the transport infrastructure noted that destructive and annexationist policy pursued by Armenia seriously hampers full-fledged development of regional cooperation and connectivity and implementation of sustainable development agenda in the region.