Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Azərbaycanda səfərdə olan ABŞ dövlət katibinin Mərkəzi və Cənubi Asiya ölkələri üzrə müavinin baş köməkçisi Riçard Hoqlandı qəbul edib
24 iyul 2015 02:15
Görüşdə nəqliyyat və enerji sahəsində əməkdaşlıq məsələləri müzakirə edildi.
Riçard Hoqland ölkəsinin İpək Yolunun inkişaf etdirilməsi üzrə olan təşəbbüsləri dəstəklədiyini qeyd edərək Azərbaycanın bu istiqamətdə vacib rola malik olduğunu vurğuladı. O, bu təşəbbüslərin həyata keçirilməsinin Avrasiya regionu boyunca sabitlik, çiçəklənmə və əməkdaşlığın inkişafına xidmət edəcəyini bildirdi.
Elmar Məmmədyarov qeyri-neft sektorunun inkişafı strategiyasının vacib elementi olaraq, Azərbaycan tərəfindən nəqliyyat infrastrukturunun imkanlarının genişləndirilməsi istiqamətində ardıcıl fəaliyyətin həyata keçirildiyini diqqətə çatdırdı. Bu xüsusda, Elmar Məmmədyarov Bakı-Tbilisi-Qars və Yeni Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanının kəsb etdiyi əhəmiyyəti qeyd edərək, Azərbaycanın tarixi İpək Yolunun dəmir-yolu, quru, dəniz, hava və hətta informasiya və kommunikasiya seqmentlərinin inkişafına əsaslı töhfə verdiyini vurğuladı.
Həmçinin, görüşdə Azərbaycan-ABŞ əlaqələrinə dair fikir mübadiləsi aparıldı və qarşılıqlı maraq kəsb edən məsələlər müzakirə edildi.

Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Richard Hoagland, United States Principal Deputy Assistant Secretary of State for South and Central Asian Affairs who is visiting Azerbaijan
At the meting the cooperation in energy and transportation spheres was discussed.
Richard Hoagland noting that United States supports the initiatives on the development of the Silk Road stressed that Azerbaijan has an important role in this regard. Furthermore, he underlined that implementation of these initiatives will serve to the stability, prosperity and promotion of cooperation through the Eurasian region.
Elmar Mammadyarov emphasized undertaken efforts towards the steadfast development of the infrastructure capacities as an important element of the non-oil sector development strategy of Azerbaijan. In this context, noting the importance of Baku-Tbilisi-Kars railway and the New Baku International Sea Trade Port, Elmar Mammadyarov added that Azerbaijan makes significant contributions to the development of historic Silk Way route with its railway, land, maritime, air as well as information and communication segments.