Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Azərbaycan Respublikasında rəsmi səfərdə olan Türkiyə Respublikasının xarici işlər naziri Mövlud Çavuşoğlunun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib
26 fevral 2015 01:13
Elmar Məmmədyarov bu səfərin qardaşlıq və dostluq münasibətlərinə əsaslanan Azərbaycan-Türkiyə əməkdaşlığının daha da inkişafına töhfə verəcəyini vurğuladı.
Mövlud Çavuşoğlu Türkiyə Respublikasının xarici işlər naziri statusunda Azərbaycan Respublikasına ilk rəsmi səfər etməsindən məmnunluq keçirdiyini diqqətə çatdırdı.
Mövlud Çavuşoğlu 1992-ci ilin 25-26 fevral tarixində Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən Azərbaycanın Respublikasının Dağlıq Qarabağ regionunun Xocalı şəhərində amansızcasına qətlə yetirilmiş şəhidlərin xatirəsini ehtiramla yad etdi.
Görüş əsnasında iki ölkə arasında əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsində Türkiyə-Azərbaycan Yüksək Səviyyəli Strateji Əməkdaşlıq Şurasının əhəmiyyəti vurğulandı.
Bakı-Tbilisi-Qars dəmir-yol xəttinin tezliklə istifadəyə veriləcəyi qeyd olunaraq, bu layihənin region və onun hüdudlarından kənarda inkişafa və tərəqqiyə xidmət edəcəyi qeyd olundu.
İki ölkənin nümayiş etdirdiyi qəti siyasi iradəyə uyğun olaraq, Trans-Anadolu (TANAP) layihəsinin də müəyyən olunmuş vaxt çərçivəsində icra olunacağına əminlik ifadə olundu.
Görüşdə Azərbaycan ilə Türkiyə arasında iqtisadi, ticarət, humanitar, turizm, konsulluq və digər sahələrə aid məsələlər ətrafında müzakirələr aparıldı.
Nazir Elmar Məmmədyarov 2015-ci ildə “G20”-yə ev sahibliyi edən dövlət kimi Türkiyənin Azərbaycanı “G20”-nin zirvə toplantısına və digər tədbirlərinə dəvət etməsinin yüksək qiymətləndirildiyini bildirdi. İki ölkənin beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlığının və qarşılıqlı dəstəyinin vacibliyi vurğulandı.
İkitərəfli əsasda olduğu kimi Azərbaycan-İran-Türkiyə, Azərbaycan-Gürcüstan-Türkiyə və Azərbaycan-Türkmənistan-Türkiyə üçtərəfli formatında da əməkdaşlığın uğurla inkişaf etdiyi qeyd olunaraq, üçtərəfli formatda yeni əməkdaşlıq mexanizmlərinin yaradılacağı qeyd olundu.
Elmar Məmmədyarov Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin həlli istiqamətində aparılan danışıqlar haqqında məlumat verərək, Ermənistanın qeyri-konstruktiv siyasəti nəticəsində münaqişənin həllində irəliləyişin olmadığını diqqətə çatdırdı. O, münaqişənin həlli üçün ilk növbədə Ermənistan qüvvələrinin işğal olunmuş Azərbaycan ərazilərindən çıxarılmalı olduğunu bildirdi.
Mövlud Çavuşoğlu Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin beynəlxalq hüquq və BMT nizamnaməsinə uyğun olaraq, Azərbaycan Respublikasının ərazi bütövlüyü, suverenliyi və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinə hörmət əsasında həll edilməli olduğunu qeyd edərək, Türkiyənin Azərbaycanın ədalətli mövqeyini dəstəklədiyini bir daha vurğuladı.
Görüşdə qondarma “erməni soyqırımı” adı altında Ermənistan və diaspora dairələri tərəfindən tarixin saxtalaşdırılmasının qəbuledilməz olduğu qeyd olunaraq, birgə səylər vasitəsilə bu yalanlara qarşı mübarizə aparılacağı bildirildi.

Foreign Minister Elmar Mammadyarov received the delegation headed by Mevlüt Çavuşoğlu, the Foreign Minister of Türkiye who is on an official visit to the Republic of Azerbaijan
Elmar Mammadyarov noted that this visit will contribute to further development of cooperation between Azerbaijan and Türkiye based on the brotherhood and friendship.
Mevlüt Çavuşoğlu expressed his delight with his first official visit to the Republic of Azerbaijan in the capacity of the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Türkiye.
Mevlüt Çavuşoğlu honored the memory of martyrs brutally massacared by the armed forces of Armenia in Khojaly city of the Nagorno-Karabakh region of Azerbaijan on February 25-26, 1992.
During the meeting, the sides emphasized the importance of the Türkiye-Azerbaijan High-Level Strategic Cooperation Council.
The sides also noted that the Baku-Tbilisi-Kars railway line would be launched soon and this project will serve for the sake of development and progress in the region and beyond.
Based on the strong political will demonstrated by two countries, the ministers expressed their confidence in the implementation of the Trans Anatolian Natural Gas Pipeline (TANAP) within the scheduled time frame.
At the meeting views were also exchanged on cooperation in the economic, trade, humanitarian, tourism, consular issues and other fields between Azerbaijan and Türkiye.
Elmar Mammadyarov highly appreciated the invitation of Azerbaijan to the “G-20” summit and other events in this framework by Türkiye as a host country of “G-20” in 2015. The sides stressed the importance of cooperation and mutual support within the framework of international organizations.
As it is the case in the bilateral framework, the ministers underlined the successful development of cooperation in trilateral Azerbaijan-Iran-Türkiye, Azerbaijan-Georgia-Türkiye and Azerbaijan-Turkmenistan- Türkiye formats adding that new trilateral formats will also be established.
Giving the information about the current negotiation process towards the resolution of Armenia-Azerbaijan conflict, Foreign Minister Elmar Mammadyarov emphasized the lack of progress in the conflict resolution at the result of non-constructive policy of Armenia. He stressed that for the settlement of the conflict, first and foremost, Armenian troops has to be withdrawn from the occupied territories of Azerbaijan.
Noting the importance of the resolution of the Armenia-Azerbaijan conflict in accordance with the international law and the UN Charter within the territorial integrity, sovereignty and internationally recognized borders of the Republic of Azerbaijan, Foreign Minister Mevlüt Çavuşoğlu reaffirmed Türkiye’s support to the just and fair position of Azerbaijan in this regard.
At the meeting the ministers underlined inadmissibility of falsification of history under the pretext of so-called “Armenian genocide” by Armenia and its diaspora and noted the importance of joint efforts against these lies.