Açıq dənizə çıxışı olmayan inkişaf etməkdə olan ölkələrin Xarici İşlər Nazirlərinin illik Nazirlər Görüşündə Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Naziri cənab Ceyhun Bayramovun çıxışı
24 sentyabr 2020 04:44
“COVID-19 Dövründə Vyana Fəaliyyət Proqramının sürətləndirilmiş şəkildə həyata keçirilməsi və Açıq dənizə çıxışı olmayan inkişaf etməkdə olan ölkələrdə davamlı inkişafa nail olmaq üçün tərəfdaşlıq” mövzusunda Açıq dənizə çıxışı olmayan inkişaf etməkdə olan ölkələrin Xarici İşlər Nazirlərinin illik Nazirlər Görüşündə
Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Naziri cənab Ceyhun Bayramovun çıxışı
23 sentyabr 2020-ci il
Açıq dənizə çıxışı olmayan inkişaf etməkdə olan ölkələrin illik nazirlər görüşündə iştirak etməkdən məmnunam.
Biz böhran dövründə toplandıq və beynəlxalq əməkdaşlığın həm virusa qalib gəlmək, həm də ki, onun nəticələrini aradan qaldırmaq üçün irəliləməsinə ehtiyac var.
Azərbaycan milli səviyyədə Fəaliyyət Planını qəbul etdi və bu, yalnız pandemiyaya qarşı böhran əleyhinə cavab olaraq nəzərdən keçirilmir, həmçinin pandemiyadan sonrakı dövrdə davamlı inkişafın çoxsaylı hədəflərinə xidmət edir. Buna görə də Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı (ÜST) Azərbaycanı COVID-19 ilə mübarizədə nümunəvi bir ölkə kimi göstərmişdir.
COVID ilə dünyada mübarizə səylərini gücləndirmək üçün Azərbaycan ÜST-ə Afrika, Asiya və Latın Amerikası ölkələri üçün 10 milyon dollar ayırdı. Azərbaycan BMT Baş Assambleyasının xüsusi sessiyasının və Qoşulmama Hərəkatının Əlaqələndirici Qrupunun Zirvə Görüşünün çağırılması da daxil olmaqla bir sıra vacib təşəbbüslər irəli sürdü.
Açıq dənizə çıxışı olmayan inkişaf etməkdə olan ölkələrin sərhədlərarası məhdudiyyətlərə və sərhədlərin bağlanmasına qarşı həssaslığı beynəlxalq ticarət və nəqliyyat dəhlizlərinin əlaqəsini və davamlı fəaliyyətini artırmaq üçün razılaşdırılmış bir fəaliyyət tələb edir. Pandemiya zamanı regional əməkdaşlıq çox vacibdir. Məsələn, əməkdaşlıq və əlaqələndirmə sayəsində Azərbaycan, Türkiyə və Orta Asiya ölkələri böhran dövründə mühüm əhəmiyyət kəsb edən təchizatın rahat axınını təmin etdilər. “Yeni və normal” həyata keçərkən daha çox regional əməkdaşlığa ehtiyac olacaqdır. Regional ticarət müqavilələrini dəstəkləmək vasitəsilə regional inteqrasiya mexanizmləri mühüm rol oynaya bilər. Blokçeyn texnologiyaları da daxil olmaqla, rəqəmsal yük dəhlizlərinin inkişaf etdirilməsi üçün innovativ həllərin tətbiqi xüsusi əhəmiyyət kəsb edir.
Azərbaycan bölgələrarası və bölgədaxili nəqliyyat əlaqələndirmə layihələrinin təminatçısı olmuşdur. Bu layihələr ölkəmizi trans-regional logistik mərkəzə çevirir. Şərq-Qərb Trans-Xəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutu, Şimal-Cənub, Cənub-Qərb və Şimal-Qərb ticarət marşrutları Avrasiya boyunca tranzit imkanlarını artırmaq üçün hədəf alan əsas infrastruktur layihələridir. Üç dənizə çıxışı olmayan ölkə - Əfqanıstan, Azərbaycan və Türkmənistan arasında da yeni bir əməkdaşlıq formatına başladıq və bu yolla qardaş ölkəmiz Əfqanıstanın potensialını açmaq üçün "Lapis Lazuli" nəqliyyat marşrutunu təbliğ edirik.
Azərbaycanda nəqliyyat sektorunun fiziki infrastrukturunun modernləşdirilməsi və tənzimləmə bazasının təkmilləşdirilməsi baxımından əhəmiyyətli islahatlar həyata keçirilmişdir. Hökumət təkcə son 15 ildə dövlət nəqliyyat infrastrukturuna 25 milyard dollardan artıq sərmayə yatırmışdır. Bakı-Tbilisi-Qars magistral dəmir yolu xətti, Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanı, Ələt Sərbəst İqtisadi Zonası (AFEZ) kimi Azərbaycanın mühüm əhəmiyyət kəsb edən təşəbbüsləri ticarət və sərmayələrdə trans-regional artım imkanlarını yüksəldəcək. Biz daha çox sərmayə cəlb etmək və şaxələndirmə sürətini dəstəkləmək üçün sabit və şəffaf bir iş mühiti təmin etməyə davam edəcəyik.
Enerji sektoruna gəldikdə, Azərbaycan etibarlı enerji təchizatçısı kimi öz rolunu genişləndirdi. Cənub Qaz Dəhlizi başa çatmaq üzrədir və o, gücləndirilmiş qarşılıqlı əlaqələndirmənin konkret bir nümunəsi olacaqdır.
Mühüm infrastrukturun qorunması çox vacib bir məsələdir və Ermənistan tərəfinin 2020-ci ilin iyulunda Azərbaycan-Ermənistan sərhədindəki təxribatı bizə bunu xatırlatdı. Erməni silahlı qüvvələri digərləri arasında mühüm enerji və nəqliyyat infrastrukturunu hədəf aldı. Bu infrastruktur yalnız Azərbaycanın iqtisadi davamlılığı üçün vacib deyil, eyni zamanda daha geniş Avrasiya bölgəsini birləşdirən trans-regional dəhlizlərin rahat fəaliyyət göstərməsi üçün çox vacibdir. Bu təxribat bir daha mövcud status-kvonun kövrək olduğunu və Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin Azərbaycan Respublikasının suverenliyi, ərazi bütövlüyü və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin toxunulmazlığı əsasında tezliklə həll olunmasının vacibliyini vurğuladı.
Azərbaycan yarandığı gündən açıq dənizə çıxışı olmayan inkişaf etməkdə olan ölkələrin prosesinə öz töhfəsini verir. Biz Vyana Fəaliyyət Proqramının həyata keçirilməsinə sadiq qalırıq və beynəlxalq platformalarda bu Qrupun maraqlarını təmin etmək üçün səylərimizi davam etdirəcəyik.

Statement by H.E. Mr. Jeyhun Bayramov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan at the Annual Ministerial Meeting of Foreign Ministers of Landlocked Developing Countries (LLDCs)
of Landlocked Developing Countries (LLDCs)
under the theme
“Partnering for accelerated implementation of the Vienna Programme of Action and achieving sustainable development in LLDCs in the COVID-19 Era”
(23 September 2020)
I am pleased to join you for the annual ministerial meeting of LLDCs.
We meet at a time of crisis and we need to step up international cooperation both to defeat the virus and to address its consequences.
At the national level, Azerbaijan adopted the Action Plan, which is considered not only as an anti-crisis response to the pandemic, but also serves multiple goals of sustainable development in the post-pandemic period. The World Health Organization (WHO) has therefore illustrated Azerbaijan as a model country in the fight against COVID-19.
To bolster the COVID response efforts across the world, Azerbaijan allocated $ 10 million to WHO for countries from Africa, Asia and Latin America. Azerbaijan has put forward a number of important initiatives, including the convening of the special session of the UN General Assembly and the Summit of the Non-Alignment Movement Contact Group.
The vulnerability of LLDCs to cross-border restrictions and border closures necessitate a concerted action to enhance connectivity and sustainable functioning of international trade and transport corridors. Regional cooperation is crucial during a pandemic. For example, through collaboration and coordination, Azerbaijan, Türkiye and Central Asian countries have ensured the smooth flow of critical supplies during the crisis. More regional cooperation will be needed when moving to the “new normal”. Regional integration mechanisms can play an important role through supporting regional trade agreements (RTAs). Application of innovative solutions for improving digital freight corridors, including blockchain technologies, is of particular importance.
Azerbaijan has been an enabler of inter- and intra-regional transport connectivity projects. These projects are transforming our country into a trans-regional logistical hub. East-West Trans-Caspian International Transport Route, North-South, South-West and North-West trade routes are the key infrastructure projects designed to increase transit capacity across Eurasia. We have also launched a new cooperation format among three landlocked countries – Afghanistan, Azerbaijan and Turkmenistan, through which we promote, among others, the Lapis Lazuli transport route to unlock the potential of our brotherly country Afghanistan.
Azerbaijan's transport sector has undergone significant reforms in terms of upgrading physical infrastructure and improvement of the regulatory framework. Over the last 15 years, the Government has invested more than $25 bln in transport infrastructure alone. Crucial initiatives of Azerbaijan, such as backbone railway line Baku-Tbilisi-Kars, Baku International Sea Trade Port, and the Alat Free Economic Zone (AFEZ), will increase opportunities for trans-regional growth in trade and investment. We will continue to provide a stable and transparent business environment to attract more investments and support the diversification drive.
As regards the energy sector, Azerbaijan has enhanced its role as a reliable energy supplier. Southern Gas Corridor is nearing its completion and it will be the most tangible delivery of strengthened interconnectivity.
Protection of critical infrastructure is a very important issue. The recent provocation by the Armenian side in July 2020 on Azerbaijan-Armenia border is a clear reminder of this. Armenian armed forces threatened among others the critical energy and transportation infrastructure. This infrastructure is not only essential to Azerbaijan's economic vitality but is also of utmost importance for the smooth functioning of the trans-regional corridors connecting wider Eurasian region. This provocation highlighted once more the extreme fragility of status quo and the need for the soonest settlement of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict on the basis of sovereignty, territorial integrity and inviolability of internationally recognized borders of the Republic of Azerbaijan.
Azerbaijan has been contributing to the LLDC process since its inception. We remain committed to the implementation of the Vienna Programme of Action and will continue our efforts to advance interests of this Group in international platforms.