Mətbuat şərhi 23 iyul 2014 01:36
Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun Avropa Birliyi üzv dövlətlərinin və Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrinin Xarici İşlər Nazirlərinin iclasında çıxışı
23 iyul 2014 01:36
Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun Avropa Birliyi üzv dövlətlərinin və Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrinin Xarici İşlər Nazirlərinin iclasında çıxışı
22 iyul 2014-cü il
Ali Nümayəndə Xanım Eşton,
Komissar Füle,
Sizə nazirlərin illik iclasında xitab etməkdən böyük məmnunluq duyuram. Bu görüş bizə Vilnüs sammiti sonrası inkişaf proseslərini dəyərləndirmək və gələcək fəaliyyətlərimiz barədə fikir mübadiləsi aparmaq üçün imkan yaradır.
Vilnüs sammiti ikitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlığın gücləndirilməsi istiqamətində ciddi məqsədlər qoymuşdur. İnanırıq ki, tərəfdaş dövlətlərin Avropa Birliyi ilə əməkdaşlığında olan ikitərəfli çərçivə hər bir dövlətin fərdi maraqları əsasında Avropa Birliyi ilə olan dialoqun inkişafı üçün əvəzsiz imkanlar yaradacaqdır. Şərq tərəfdaşlığının yaratdığı imkanlarından istifadə edən Azərbaycan, ölkəmizin inkişaf gündəliyi və prioritetləri əsasında Avropa Birliyi ilə əməkdaşlığı uğurlu şəkildə davam etdirməkdədir.
Azərbaycan Vilnüs Sammiti Bəyannaməsinin həyata keçirilməsinə fəal dəstək göstərən ölkə olaraq, Avropa Birliyinin qabaqcıl təcrübələri və standartlarının ölkədə tətbiq edilməsi istiqamətində ciddi səylər göstərmişdir. Biz vətəndaşlarımızın təhlükəsiz mühitdə səmərəli idarə olunan mobilliyinin Şərq Tərəfdaşlığının önəmli elementlərindən biri olduğunu qəbul edərək, Yerdəyişmə üzrə tərəfdaşlığı, Viza rejiminin sadələşdirilməsi və Readmissiya Sazişinə imza atdıq. Qarşıdakı aylarda qüvvəyə minəcək son iki saziş vətəndaşlarımız arasında ticarət və mədəni əlaqələrin yaxşılaşmasına kömək göstərəcək və eyni zamanda miqrasiya məsələlərinin səmərəli şəkildə həllinə şərait yaradacaqdır.
Avro-inteqrasiya prosesimizdə daha bir önəmli hadisə, Avropa Komissiyasının Prezidenti Xose Manuel Barrossonun iyun ayında Azərbaycana etdiyi səfəri zamanı imzalanmış Azərbaycanın Avropa Birliyi proqramlarında iştirakı barədə olan Protokoldur. Bu çərçivə sənədi Azərbaycanın təsisatları və vətəndaşlarının Avropa Birliyinin təhsil, araşdırma, mədəniyyət, incəsənət, elm və bir sıra digər sahələri əhatə edən proqramlarında iştirakına şərait yaradacaqdır. Gələcəkdə də, Azərbaycanın təsisatları və Avropa Birliyinin müvafiq agentlikləri arasında imkanların artırılması və əsas sahələrdə ekspertlərin mübadiləsi üzrə əməkdaşlığın yaxşılaşacağına inanırıq.
İcazə verin onu da qeyd edim ki, Avropa Şurasının Nazirlər Komitəsinin sədri kimi Azərbaycanın prioritet fəaliyyətlərindən biri də Avropa Şurasının üç əsas istiqaməti ilə digər beynəlxalq təşkilatlar, o cümlədən Avropa Birliyi arasında əməkdaşlıq və birgə fəaliyyətin gücləndirilməsidir. Bu fürsətdən istifadə edərək vurğulamaq istərdim ki, Azərbaycanın sədrliyi bütün Avropa Birliyi ölkələrini və Şərq Tərəfdaşlığı dövlətlərini bu əməkdaşlığı gücləndirmək məqsədilə təşkil olunacaq bir sıra tədbirləri fəal şəkildə dəstəkləməyə və konstruktiv formada onlara töhfə verməyə çağırır. Hal-hazırda Avropanın üzləşdiyi təhdidlərin cavablandırılmasına gəlincə, bütün sədrlik müddətində Azərbaycan öz səylərini digər beynəlxalq təsisatlar, xüsusilə Avropa Birliyi ilə əlaqələndirməyə hazırdır.
2014-cü ilin mayında Azərbaycanın sədrliyi qəbul etdiyi Vyana nazirlər iclasında Avropa Şurasının üzv dövlətlərinin nazirləri Avropa Birliyi ilə əməkdaşlığa dair hesabatı nəzərdən keçirmiş və bu əməkdaşlığın inkişafına münasibətdə məmnunluqlarını ifadə etmişdilər. Sizi əmin etmək istərdim ki, bizim sədrliyimiz dövründə bütün təmas sahələri üzrə əməkdaşlığın inkişafına çalışacağıq.
Bu xüsusda, sizə məlumat vermək istərdim ki, 2014-cü ilin noyabrında Bakıda Avropa Şurasının qonşuluq siyasəti üzrə yüksək səviyyəli nazirlər konfransı keçiriləcəkdir. İki qitənin kəsişməsində yerləşən dövlət kimi Avropa və Asiya ölkələri ilə möhkəm tarixi əlaqələrə malik olan Azərbaycan daha təhlükəsiz və əmin-aman qonşuluğun təmin edilməsi istiqamətində Avropanın səylərini dəstəkləmək niyyətindədir. Konfrans gücləndirilmiş siyasi dialoq vasitəsilə qonşuluq siyasəti ilə əhatə olunmuş dövlətlərlə uzunmüddətli əlaqələri araşdırmaq üçün faydalı forum rolunu oynayacaqdır.
Avropa Birliyi-Avropa Şurası əməkdaşlığı çərçivəsində Azərbaycanın sədrliyinin təşkil etmək niyyətində olduğu digər mühüm tədbir Avropa Şurası və Avropa Komissiyasının birgə fəaliyyəti olan Avropa irs günlərinin qeyd olunmasıdır. Oktyabrın əvvəlində Bakıda keçirilməsi nəzərdə tutulan tədbir İrs gününün məqsədlərinə əlavə təkan verəcək və mədəni irsin qorunmasına olan ehtiyac və onun əhəmiyyəti barəsində məlumatlandırmanı daha da artıracaqdır.
Mədəniyyət və mədəni müxtəliflik Azərbaycanın malik olduğu ən yaxşı ixrac olduğu halda, biz digər əhəmiyyətli və strateji ölçülər üzrə də işləməyə inadlıyıq.
Bu baxımdan, Cənub Qaz Dəhlizinin açılması üzrə davam edən proses, eləcə də Cənubi Qafqaz Boru kəmərinin genişləndirilməsi, TANAP və Trans-Adriatik boru kəmərlərinin tikintisi Azərbaycanın Vilnüs bəyannaməsinin məqsədlərinin həyata keçirilməsinə əsas töhfələridir. Azərbaycan Avropa birliyinin enerji sahəsində etibarlı tərəfdaşı olduğunu sübuta yetirmişdir. Ümumi dəyəri 45 milyard avro olan bu layihələr Avropa istehlakçısının ehtiyaclarını qarşılayacaq rəqabətli qiymətlərlə iri həcmli, etibarlı və alternativ qaz həcmini təchiz edərək Avropanın enerji təhlükəsizliyinin təmin edilməsinə yardım göstərəcəkdir. Bu cəhətdən, yuxarıda qeyd edilən boru kəmərlərinin tikintisi üçün Avropadan tərəfdaşlarımızın artırılmış dəstəyi olduqca böyük əhəmiyyətə malikdir. Azərbaycan eyni zamanda, Xəzər regionu ilə Avropanı birləşdirən potensial qaz nəqli infrastrukturunun yaradılması istiqamətində də səylərini davam etdirməkdədir.
Azərbaycan Avropa Birliyi ilə qarşılıqlı maraq doğuran digər sahələrdə də strateji tərəfdaşlığın əhatəsini genişləndirməkdə maraqlıdır. Azərbaycanın Avropa Birliyinin Cənubi Qafqazda ən iri ticarət tərəfdaşı olduğunu nəzərə alaraq, bu sahəyə daha böyük diqqət yetirmək lazımdır. Hazırda Avropa Birliyinə etdiyimiz ixrac məhsulların böyük hissəsi neft və neft məhsullarıdır. Lakin, biz ixrac olunan məhsullarımızın çeşidinin artırılması üçün səylərimizi artırmaqdayıq. Bu qeyri-neft məhsulların Avropa Birliyi bazarlarına çıxarılmasının asanlaşdırılması üçün onların Avropa Birliyinin tələblərinə cavab verən müvafiq standartlara çatdırılması olduqca əhəmiyyətlidir.
Ticarət məsələsinə toxunmuşkən əvvəllər tərəfimizdən müəyyən olunduğu kimi təhrif olunmuş ticarət əməliyyatları ilə bağlı məyusedici faktlara münasibətdə narahatlığımızı ifadə etmək istərdim. Belə ki, əldə etdiyimiz məlumata görə, Azərbaycanın işğal olunmuş Dağlıq Qarabağ regionu və digər işğal olunmuş ərazilərində Ermənistan tərəfindən istehsal olunmuş məhsullar Ümumdünya Ticarət Təşkilatının (ÜTT) malın mənşəyi haqqında qaydaları və ÜTT razılaşmaları ilə Ermənistanın öz üzərinə götürdüyü öhdəlikləri pozularaq, saxta etiketlərlə Avropa Birliyi bazarlarında satılır. Bu Ermənistanın aşkar şəkildə ÜTT qarşısında olan öhdəliklərini pozduğu anlamına gəlir. Ermənistan ÜTT-ə daxil olarkən təşkilata üzvlükdən doğan şərtlər və öhdəliklərin, eləcə də Ermənistanın ÜTT razılaşmaları və bu razılaşmaların müddəalarından irəli gələn öhdəliklərinin yalnız Ermənistan Respublikasının BMT tərəfindən tanınan ərazilərinə şamil olunduğunu təsdiq etmişdir. Ona görə də Şərq Tərəfdaşlığı regionunda buna bənzər hallarla bağlı yaxın zamanlarda qəbul olunmuş tənzimləyici hüquqi çərçivəni xatırladaraq, Avropadanolan tərəfdaşlarımızı Ermənistan tərəfindən bu kimi mənfur addımların qarşısını almaq məqsədilə bütün lazımi tədbirlərin görülməsinə çağırıram.
Riqa sammiti öncəsi biz gələcək əməkdaşlığımızı necə görmək istədiyimizi aydınlaşdırmalıyıq. Bu həmçinin Şərq Tərəfdaşlığı çərçivəsində çoxtərəfli və ikitərəfli əməkdaşlıq formatları arasında əlaqələndirmənin gücləndirilməsi nöqteyi-nəzərindən əhəmiyyətlidir.
Avropa qitəsində sabitlik və əmin-amanlıq daha yaxın əməkdaşlığın əsas ilkin şərtləridir. Azərbaycan Avropa Birliyi ilə ikitərəfli əməkdaşlığa üstünlük verərək, Şərq Tərəfdaşlığının təsis olunmasından etibarən çoxtərəfli formatda əməkdaşlıq etmişdir. Lakin, Azərbaycan Respublikasının Dağlıq Qarabağ regionu və yeddiətraf rayonunu əhatə edən ərazilərinin Ermənistan Respublikası tərəfindən işğalının davam etdirilməsi Şərq Tərəfdaşlığının yaratdığı çoxtərəfli çərçivəsindən tam olaraq istifadəni qeyri-mümkün edir.
Ermənistan Respublikası Azərbaycan Respublikasının işğal olunmuş ərazilərinə tam nəzarət edərək, mövcud status-kvonun saxlanılmasına və bu ərazilərdə qanunsuz iqtisadi fəaliyyətlərlə məşğul olaraq fait accompli praktikasını tətbiq etməyə səylər göstərir. Yuxarıda qeyd etdiyim saxta ticarət əməlləri bu hallardan sadəcə bir neçəsidir. Bu fəaliyyətlərlə bağlı Avropa Birliyinin sanksiya və digər cəza tədbirlərinəgəlincə, Ermənistana güzəştli rəftar tətbiq olunmamalıdır.
Hesab edirik ki, Avropa Birliyi ilə dialoqumuzda ikitərəfli çərçivə prioritet olaraq qalmalıdır. Hər bir Şərq Tərəfdaşı dövlətinin fərqlənməsi, özünəməxsusluğu və inkişaf tempi və islahat gündəliyi olduğuna görə bu yanaşma saxlanılmalıdır.
Biz onu da qəbul etməliyik ki, Şərq Tərəfdaşları Avropa Birliyi ilə əməkdaşlıq səviyyələrini müəyyən edərkən heç bir təzyiq hiss etməməlidirlər. Əksinə, özünü fərqləndirmədə stimul əsaslı yanaşma tətbiq olunmalıdır. Qarşılıqlı məsuliyyət fərdi tərəfdaşların ehtiyacları, istəkləri və imkanları arasında daha yaxşı əlaqənin təmin edilməsi üçün hər iki tərəfə imkan verəcəkdir.
Avropa Birliyi-Azərbaycan əlaqələrinin gələcək perspektivlərinə gəldikdə isə, qarşılıqlı maraqlara və ortaq prioritetlər əsasında hüquqi öhdəlik doğuran strateji xarakterli sənəd üzərində çalışmağa hazır olduğumuzu bir daha qeyd etmək istəyirəm.
Qarşıdan gələn gələcək haqqında danışarkən bu ilin 8-9 sentyabr tarixlərində Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrinin Xarici İşlər və Enerji Nazirlərinin növbəti görüşünə Azərbaycanın məmnuniyyətlə Bakıda ev sahibliyi edəcəyi barəsində sizi məlumatlandırmaq istərdim.

Press release 23 July 2014
Statement by Elmar Mammadyarov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, at the Foreign Minister’s meeting of EU Member States and Eastern Partnership countries
Statement by Elmar Mammadyarov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, at the Foreign Minister’s meeting of EU Member States and Eastern Partnership countries
July 22, 2014
High Representative Ashton,
Commissioner Füle,
It is a great pleasure to address the annual ministerial meeting which gives us an opportunity to take stock of post-Vilnius developments and have an exchange of views on the future of our engagement.
The Vilnius Summit set out ambitious goals in fostering bilateral and multilateral tracks of cooperation. We believe that the bilateral track of Partner states’ cooperation with EU can provide most opportunities for enhancing the dialogue with EU based on aspirations of individual states. Availing itself of the Eastern Partnership tools, Azerbaijan has been successful in strengthening cooperation with EU based on my country’s development agenda and priorities.
As an active contributor to the implementation of Vilnius Summit Declaration, Azerbaijan made considerable efforts to bring in more of the EU best practices and standards. We acknowledged the mobility of our citizens in a well-managed and secure environment as an important element of the Eastern Partnership and, therefore, we signed Mobility Partnership, Visa Facilitation and Readmission Agreements. The last two agreements due to enter into force in the coming months will promote business and cultural contacts between our citizens, as well as help efficiently address migration issues.
Another remarkable development in our Euro-integration process has been the signature of the Protocol on Azerbaijan’s participation in EU programs, which was inked during the June visit of Mr. Jose Manuel Barrosso, President of the European Commission, to Azerbaijan. This framework document will give Azerbaijani institutions and citizens a greater access to EU programs ranging from education and research to culture, arts and science. We look forward to increasing cooperation between Azerbaijani institutions and relevant EU agencies in capacity building and promoting exchange of expertise in key domains.
Let me also mention that one of the priority activities of Azerbaijan’s current chairmanship of the Committee of Ministers of the Council of Europe is about to foster co-operation and synergy between the three key pillars of the CoE and other international organizations such as the European Union. Using this opportunity, I would like to stress that the Azerbaijan’s Chairmanship encourages all EU member and Eastern Partner countries to actively support and to constructively contribute to a number of activities to be organized with aim at strengthening that cooperation. While addressing the challenges that Europe is currently facing, Azerbaijan is ready to coordinate its efforts with other international actors, especially with the European Union during the whole period of its chairmanship.
At the Vienna Ministerial Session in May 2014, where we assumed the chairmanship, the Ministers of the member-states of the Council of Europe examined a report on co-operation with EU and expressed their satisfaction regarding the development of such co-operation. Let me assure you that our Chairmanship will seek to further strengthen this co-operation in all cross-cutting areas.
In that regard, please be informed that we are planning to host a high-level Ministerial Conference on the neighborhood policy of the Council of Europe in Baku in November 2014. As a country located at the crossroads of two continents, which enjoys strong historical relations with European and Asian countries, Azerbaijan intends to support Europe’s endeavours to ensure more secure and prosperous neighbourhood. The Conference will provide a valuable forum for exploring the avenues for a long-term engagement with the countries covered by the neighbourhood policy through strengthened political dialogue.
Another important event that the Azerbaijani chairmanship intends to organise within the EU – Council of Europe cooperation is the celebration event of the European Heritage Days, which is the joint action of the Council of Europe and the European Commission. The event scheduled for early October in Baku is meant to give additional impetus to the objectives of the Heritage Days and raise further awareness of the need and importance to protect cultural heritage.
While culture and cultural diversity are the best exports that Azerbaijan has, we are keen to work in other tangible and strategic dimensions. In that regard, the ongoing development towards the opening of the Southern Gas Corridor, including the expansion of the South Caucasus Pipeline, construction of TANAP and Trans-Adriatic Pipeline, has been Azerbaijan’s major contribution to fulfilling the objectives of the Vilnius Declaration. Azerbaijan has proved to be a reliable strategic partner of EU in the field of energy. These projects with estimated total investment of more than EUR 45 billion will help ensure European energy security by committing sizable, reliable, and alternative gas volumes at competitive prices to meet the demand of a European consumer. In this regard, a stepped-up support of our European partners would play a critical role in a timely completion of the construction of the afore-mentioned pipelines. Azerbaijan also continues its efforts on developing potential gas transport infrastructure directly linking the Caspian region with the EU.
Azerbaijan is interested to widen the scope of strategic partnership with EU to other fields of common interest. Trade could be a major field we could focus on, given the fact that Azerbaijan is EU’s biggest trade partner in the South Caucasus. Although the composition of our exports to EU is mostly made up of oil and oil products, we strive for the diversification of tradable goods. Bringing the standards of non-oil products into compliance with EU requirements is important with a view to facilitating their access to EU market.
Mentioning trade, I would like to express our concern on some disappointing facts regarding distorted trade practices, which we discovered in the past. It came to our attention that goods produced by Armenia in the Nagorno-Karabakh region and other occupied territories of the Republic of Azerbaijan have been allowed to enter the EU market under various fraudulent labels in contradiction to the rules of origin and the commitments undertaken by Armenia in the World Trade Organization agreements. This is a clear case of violation by Armenia of its WTO obligations. When acceding to WTO, Armenia reaffirmed that the terms and conditions of its WTO membership, as well as the obligations of the Republic of Armenia under the WTO Agreements and the provisions of those Agreements, should only apply to the territory of the Republic of Armenia as recognized by the United Nations. Therefore, recalling the recent regulatory legal framework adopted in respect to other similar cases in Eastern Partnership region, we call upon our European partners to undertake all measures to prevent such distortive steps by the Armenian side.
In the run-up to the Riga Summit, we need to elaborate on how we see the future of our cooperation. This is also important in terms of increasing the synergy between multilateral and bilateral tracks of cooperation within the Eastern Partnership.
Stability and prosperity on the European continent are major preconditions for closer cooperation. While favouring the bilateral format of cooperation with EU, since the inception of Eastern Partnership Azerbaijan has been engaged in the multilateral format. However, the ongoing occupation of the territories of the Republic of Azerbaijan, including the Nagorno Karabakh and seven adjacent regions by the Republic of Armenia, makes impossible to fully benefit from the multilateral framework of Eastern Partnership.
The Republic of Armenia, which exercises overall effective control over the occupied territories of the Republic of Azerbaijan attempts to consolidate the current status quo and impose a fait accompli practices through sustaining the illegal economic activities in these territories. The fraudulent trade exercise, which I mentioned above, is just one of the cases. Armenia should not enjoy the preferential treatment of the EU when it comes to imposing sanctions and other restrictive measures vis-à-vis those activities.
We believe that the bilateral track should remain a priority in our dialogue with EU. There is differentiation, there is uniqueness, and own pace of development and reform agenda of each of the Eastern Partner state – this approach must be preserved.
We all should also recognize that Eastern partners should not feel any pressure to choose their level of cooperation with EU. Instead, an incentive-based approach should be vested in the differentiation mechanism itself. Mutual accountability will allow both sides to ensure a better inter-linkage among needs, aspirations and capacity of individual partners.
As far as the future of EU-Azerbaijan relations concerned, I would like to reaffirm our readiness to work on a legally binding document of strategic nature which will be based on mutual interest and shared priorities.
Speaking about the upcoming future, I would like to inform you that Azerbaijan will be glad to host the next informal meeting of the Ministers of Foreign Affairs and Ministers of Energy of the Eastern Partnership in Baku on 8-9 September of this year.