Rusiya Federasiyasının vətəndaşı Andrey Boqdanovun "arzuolunmaz şəxslər" siyahısından çıxarılmasına dair XİN-in Mətbuat Xidmətinin məlumatı
19 yanvar 2016 04:53
Rusiya Federasiyasının vətəndaşı, Kommunist Sosial Ədalət Partiyasının sədri, Rusiya Böyük Mason Lojasının Ali ustadı Andrey Boqdanov Xarici İşlər Nazirliyinə məktubla müraciət edərək, adının “Azərbaycan Respublikasının işğal edilmiş ərazilərinə qanunsuz səfər etmiş əcnəbilərin siyahısı”ndan çıxarılmasını xahiş edib.
Məktubunda A.Boqdanov Azərbaycan Respublikasının beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri daxilində ərazi bütövlüyü və suverenliyinə və qanunlarına hörmət etdiyini və Ermənistan tərəfindən işğal edilmiş Azərbaycan ərazilərinə bilmədən və səfərin fəsadlarından əvvəlcədən məlumatlı olmadan səfər etdiyini qeyd edib. O, bu səfərin Azərbaycanın suverenliyi və ərazi bütövlüyünə qarşı yönəlmədiyini vurğulayıb.
Səfərlə əlaqədar təəssüfünü ifadə edərək, A.Boqdanov Ermənistan tərəfindən işğal olunmuş Azərbaycan ərazilərinə səfərin heç bir halda Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində yaradılmış qondarma rejimin təşviqinə xidmət etmədiyini bildirib və işğal olunmuş ərazilərə qanunsuz səfərlə əlaqədar Azərbaycan hökuməti və xalqından üzr istədiyini qeyd edib. A.Boqdanov həmçinin gələcəkdə işğal olunmuş ərazilərə bu kimi səfərlərdən çəkinəcəyinə dair zəmanət verib.
A.Boqdanovun müraciəti müvafiq qaydada nəzərdən keçirilib və onun adının “Azərbaycan Respublikasının işğal edilmiş ərazilərinə qanunsuz səfər etmiş əcnəbilərin siyahısı”ndan çıxarılmasına dair qərar qəbul edilib.

Press release on removal of Andrey Bogdanov, citizen of the Russian Federation from “List of Foreign citizens illegally visited to occupied territories of the Republic of Azerbaijan”
A citizen of Russian Federation, chairman of Communist Social Justice Party and Grand Master of the Grand Lodge of Russia Andrey Bogdanov addressed an official letter to the Ministry of Foreign Affairs asking for removal his name from the “List of Foreign citizens illegally visited to occupied territories of the Republic of Azerbaijan”.
Andrey Bogdanov reaffirmed his full respect to the territorial integrity and sovereignty of the Republic of Azerbaijan within its internationally recognized borders, its laws and regulations. Andrey Bogdanov pointed out that his visit to the occupied territories of the Republic of Azerbaijan by Armenia was not intentional and he was unaware about the consequences of that visit. He stressed that the visit should not give a meaning of his disrespect to the sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan.
Furthermore, Andrey Bogdanov mentioned that his visit to the occupied territories of Azerbaijan by Armenia in no way served for the promotion of illegal regime established in the occupied territories of Azerbaijan.
Meanwhile, Andrey Bogdanov expressed his apology to the Government and People of Azerbaijan for an unauthorized visit to the occupied territories of Azerbaijan and attested that he would refrain from such visits to the occupied territories of Azerbaijan in the future.