No:697/23, Ermənistan Xarici İşlər Nazirliyinin 4 dekabr 2023-cü il tarixli açıqlamasına dair şərh
Ermənistan Xarici İşlər Nazirliyinin guya Azərbaycan tərəfinin açdığı atəş nəticəsində erməni hərbçisinin həlak olması ilə bağlı iddianın əks olunduğu 4 dekabr 2023-cü il tarixli açıqlamasını qətiyyətlə rədd edirik.
Azərbaycan Respublikasının Müdafiə Nazirliyi qeyd edilən dezinformasiya xarakterli, iftira dolu iddianı təkzib edib və Ermənistan tərəfinin yaydığı məlumatın həqiqətə uyğun olmadığını bəyan edib.
Ermənistan tərəfinin bu yalan açıqlaması silahlı qüvvələrində baş verən özbaşınalığı və hərc-mərcliyi ört-basdır etmək niyyəti daşıyır.
Sülh sazişi üzrə təklifləri 70 gündən artıq müddətdə yubadan Ermənistan tərəfi indi də bu cür pozucu açıqlamaları ilə normallaşma prosesinin perspektivlərinə xələl gətirir.
Ermənistan tərəfi bu kimi açıqlamalar ilə həmçinin sərhəd bölgələrində süni gərginlik yaratmaq və üçüncü dövlətlərin diqqətini cəlb etmək məqsədi güdür.
Azərbaycan öz tərəfindən postmünaqişə mərhələsində sülh və quruculuq səylərini davam etdirəcək və bu prosesə qarşı yönələn hər hansı addımların qarşısını qətiyyətlə alacaqdır.

No:697/23, Commentary on Armenia's Ministry of Foreign Affairs' statement dated December 4, 2023
We vehemently reject the statement issued by Armenia's Ministry of Foreign Affairs on December 4, 2023, in which it was claimed that an Armenian soldier was killed as a result of fire purportedly opened by Azerbaijan.
The Ministry of Defence of the Republic of Azerbaijan refuted the misinformation and bogus allegations, stating that the information released by Armenia was false.
The Armenian side's bogus assertion is aimed to conceal the disorder and chaos in its armed forces. Armenia, which delayed the peace agreement proposals for more than 70 days, is now jeopardizing the possibilities for normalization with such disruptive statements.
With such statements, Armenia also intends to generate fake tension in border areas and attract the attention of third-party states.
Azerbaijan, for its part, will continue its peace and reconstruction efforts in the post-conflict period and will steadfastly oppose any attempts to undermine this process.