No:614/23, Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat katibi Ayxan Hacızadənin Fransanın mədəniyyət naziri Rima Əbdül Mələkin Ermənistanda səsləndirdiyi fikirlərlə bağlı yerli mətbuatın sualına cavabı
Sual: Fransa Respublikasının mədəniyyət naziri Rima Əbdül Mələk Ermənistana səfəri zamanı Qarabağ bölgəsindəki tarixi və mədəni abidələrin təhlükə altına düşməsi ilə bağlı iddialar qaldırıb və onları qorumaq üçün müxtəlif mexanizmlərin yaradılmasına çağırış edib. Bu fikirləri necə şərh edərdiniz?
Cavab: Sözügedən səfər və Azərbaycanın Qarabağ bölgəsində mədəni irslə bağlı iddialar Fransa tərəfinin növbəti zəifliyi və qərəzinin nümunəsidir.
Azərbaycan öz ərazilərindəki bütün mədəni və tarixi abidələrin mühafizəsinin vacibliyini və bu xüsusda, öhdəliklərini çox gözəl dərk edir. Fransanın başqa xalqlara məxsus tarixi və mədəniyyət sərvətlərini müsadirə etmiş ölkə kimi belə iddialar qaldırmağa heç bir mənəvi haqqı yoxdur.
Azərbaycanın antiterror tədbirlərindən sonra mədəniyyət və tarixi abidələrin təhlükə altında olması ilə bağlı iddialar əsassızdır və bu, BMT-nin regiona reallaşdırılan iki missiyası tərəfindən də təsdiqlənib.
Təəssüflər olsun ki, Fransa nə keçmiş Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsində vasitəçi kimi, nə də YUNESKO çərçivəsində nüfuzlu ölkə kimi heç vaxt Ermənistan tərəfindən istər Azərbaycan, istərsə də Ermənistan ərazilərində mövcud tarixi, mədəni və dini abidələrin tamamilə dağıdılmasından narahatlığını ifadə etməyib.
Bundan başqa, məhz Azərbaycan 30 ilə yaxındır ki, Azərbaycanın keçmiş işğal olunmuş ərazilərində və Ermənistanda mədəni irsimizin qəsdən dağıdılması, mənimsənilməsi, dəyişdirilməsi, habelə qanunsuz başqa yerə aparılması ilə bağlı qiymətləndirmə missiyalarının reallaşdırılması çağırışları ilə beynəlxalq təşkilatlara israrla müraciət edib. Təəssüf ki, bu Ermənistan tərəfinin əngəlləri nəticəsində mümkün olmayıb. YUNESKO-nun özü də 2005-ci il hesabatında bu faktı təsdiqləyib.
Azərbaycan Respublikasının ərazisində yerləşən mədəni irs mənşəyindən, dünyəvi və ya dini mənsubiyyətindən asılı olmayaraq Azərbaycanın dəyər verdiyi və qoruduğu Azərbaycan xalqının mədəni müxtəlifliyini təcəssüm etdirir.
Bir daha, Fransa tərəfini Azərbaycanın daxili işlərinə qarışmamağa və bu cür təxribat xarakterli bəyanatlara son qoymağa çağırırıq.

No:614/23, Response by Aykhan Hajizada, Spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs, to the question of the local media regarding the views expressed by the French Minister of Culture Rima Abdul Malak in Armenia
26 October 2023 23:02
Question: Minister of Culture of the Republic of France, Rima Abdul Malak, during her visit to Armenia, raised claims about endangerment of historical and cultural monuments in the Garabagh region and called for different mechanisms to protect them. How would you comment these remarks?
Answer: The mentioned visit and claims about cultural heritage in the Garabagh region of Azerbaijan is another predisposition and a biased approach by the French side.
Azerbaijan is very well aware of its obligations and importance of protection of all the cultural and historical monuments in its territories, and France, as a country who had confiscated the historical and cultural assets belonging to other nations, has no moral ground to raise such claims.
Claims about endangerment of cultural and historical monuments following the anti-terror measures of Azerbaijan has no ground, which was confirmed recently by two UN missions to the region.
Unfortunately, neither within its engagement as a mediator in the former Armenia-Azerbaijan conflict, nor as an influential country within the UNESCO, France has never raised concerns about almost complete destruction of historical, cultural and religious monuments by Armenia both in Azerbaijan’s territories and in Armenia.
Moreover, it was Azerbaijan who for almost 30 years has persistently appealed to the international organizations with calls to carry out assessment missions to the formerly occupied territories of Azerbaijan and Armenia about deliberate destruction, misappropriation, alteration of our cultural heritage, as well as illicit removal of cultural properties. Unfortunately, it was not possible due to Armenia’s obstructions. UNESCO itself has also confirmed this fact in its 2005 report.
Once again, we call on the French side to put an end to interference into Azerbaijan’s internal affairs and from such provocative statements.