No:610/22, Fransanın Azərbaycandakı səfirinin XİN-ə çağırılmasına dair mətbuat məlumatı
28 dekabr 2022-ci il tarixində Fransa Respublikasının Azərbaycan Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Ann Buayon Xarici İşlər Nazirliyinə çağırılıb və Fransanın Avropa və Xarici İşlər Nazirliyinə ünvanlanmış etiraz notası qarşı tərəfə təqdim olunub.
Görüş zamanı, Fransa hökumətinin zəruri cavab reaksiyasının olmaması fonunda Fransanın müxtəlif siyasi qüvvələri tərəfindən Azərbaycana qarşı açıq böhtan və qərəz əsasında qurulmuş kampaniyanın genişlənərək davam etməsindən dərin narahatlıq ifadə olunub.
Bu çərçivədə, bir neçə gün əvvəl Fransa parlamentində təmsil olunan siyasi qüvvələrin rəhbərləri adından Fransa prezidentinə ünvanlanmış məktubda Azərbaycana qarşı əsassız ittihamlar səsləndirilməsinin, ölkəmizin suverenliyi və ərazi bütövlüyünə qəsd mahiyyətində addımlar atılmasına çağırış edilməsinin qəbuledilməz olduğu bildirilib və orada əks olunmuş iddialar qətiyyətlə rədd edilib.
Sözügedən məktubun Fransa Parlamentinin hər iki palatasının Azərbaycana qarşı əsassız ittihamlarla dolu qətnamələrinin qəbul edilməsinin də daxil olduğu, məqsədyönlü və sistemli şəkildə həyata keçirilən silsilə xarakterli anti-Azərbaycan tədbirləri və bəyanatlarının davamı olduğu vurğulanıb.
Azərbaycan tərəfi Fransa hökuməti tərəfindən Azərbaycana qarşı aparılan kampaniyanın dərhal dayandırılması məqsədilə müvafiq tədbirlərin görülməsinin zəruri olduğunu diqqətə çatdırıb.

No:610/22, Press release on summoning of the Ambassador of France to Azerbaijan to the Ministry of Foreign Affairs
On December 28, 2022, the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of France to the Republic of Azerbaijan, Anne Bouillon, was summoned to the Ministry of Foreign Affairs and handed a note of protest addressed to the Ministry of Europe and Foreign Affairs of France.
During the meeting, deep concern was expressed over the expansion and continuation of the campaign based on open slander and prejudice against Azerbaijan by various French political forces against the backdrop of the lack of a necessary response from the French government.
In this context, it was stated that it is unacceptable to make groundless accusations against Azerbaijan, to call for steps that embody an attack on the sovereignty and territorial integrity of our country in a letter addressed to the President of France on behalf of the leaders of the political forces represented in the French Parliament a few days ago, and the allegations reflected in the aforementioned letter were categorically rejected.
It was emphasized that the abovementioned letter is a continuation of a series of measures against Azerbaijan and statements carried out purposefully and systematically, including the adoption of resolutions full of groundless accusations against Azerbaijan by both chambers of the French Parliament.
Azerbaijani side drew attention to the need to take appropriate measures in order to immediately stop the campaign against Azerbaijan by the French government.