No:609/22, Xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun Ermənistanın qeyri-qanuni fəaliyyəti ilə əlaqədar Laçın yolu ətrafında yaranmış vəziyyətlə bağlı BMT Baş katibinə ünvanlandığı məktubunun BMT Təhlükəsizlik Şurasının sənədi kimi yayılmasına dair mətbuat məlumatı
27 dekabr 2022 22:35
Xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun Ermənistanın qeyri-qanuni fəaliyyəti ilə əlaqədar Laçın yolu ətrafında yaranmış vəziyyətlə bağlı BMT baş katibinə ünvanlandığı məktub Təhlükəsizlik Şurasının sənədi kimi yayılıb.
Məktubda, Laçın yolunda azərbaycanlı fəalların Rusiya sülhməramlı kontingentinin müvəqqəti yerləşdiyi Azərbaycan ərazilərində qeyri-qanuni iqtisadi fəaliyyətə qarşı etirazlarının Ermənistan tərəfindən “humanitar böhran” kimi qələmə verməklə siyasiləşdirmək cəhdlərinə diqqət çəkilib, Azərbaycan ərazilərində faydalı qazıntı yataqlarının qanunsuz istismarı ilə bağlı ətraflı məlumat təqdim edilib.
Sənəddə cari ilin 3 dekabr tarixindən başlayaraq Azərbaycanın dövlət qurumlarının nümayəndələrinin faydalı qazıntı yataqlarının qanunsuz istismarı, bundan irəli gələn ekoloji və digər fəsadlar ilə bağlı sülhməramlı kontingentin komandanlığı ilə danışıqlar apardığı, əldə edilmiş razılığa baxmayaraq 10 dekabr tarixində sözügedən ərazilərə Azərbaycan nümayəndələrinin səfərinə maneçilik törədildiyi barədə məlumat verilib.
Məktubda Laçın yolu ilə avtomobillərin hərəkətinə heç bir məhdudiyyət qoyulmadığı, Azərbaycanlı etirazçılar tərəfindən yol boyu nəqliyyatın hərəkətinin dayandırılması niyyətinin olmaması, əksinə mülki nəqliyyat vasitələrinin, xüsusən də təcili yardım maşınlarının hərəkətini asanlaşdırmağa hazır olduqları, Azərbaycan tərəfinin yerli erməni sakinlərlə dialoqun təşviqi istiqamətində addımlar atdığı vurğulanıb.
Məktubda Azərbaycan tərəfinin davamlı olaraq öhdəliklərinə əməl etdiyi, Ermənistan tərəfinin isə Üçtərəfli bəyanatı kobudcasına pozaraq Laçın yolundan qeyri-qanuni hərbi fəaliyyətlər üçün sui-istifadə etməsi, eyni zamanda mövcud mina təhlükəsinin ağır nəticələri barədə məlumat verilib. 2020-ci il Vətən müharibəsinin başa çatmasından etibarən bu günədək 276 vətəndaşımızın mina partlayışından zərər çəkdiyini, həlak olan 46 nəfərdən 35 nəfərin mülki şəxs olduğunu vurğulanıb.
BMT baş katibinə ünvanlanmış və Təhlükəsizlik Şurasının sənədi kimi yayılmış məktub ilə bu keçid vasitəsilə tanış olmaq olar: https://undocs.org/Home/Mobile?FinalSymbol=S%2F2022%2F979&Language=E&DeviceType=Mobile&LangRequested=False

No:609/22, Press release on circulation of the letter by Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov addressed to the UN Secretary General on the situation around the Lachin road caused by illegal activities of Armenia as a UN Security Council document
The letter by the Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov addressed to the UN Secretary-General on the situation around the Lachin road caused by illegal activities of Armenia has been circulated as a UN Security Council document.
The letter highlights the attempts by Armenia to politicize the legitimate protests of Azerbaijani activists against illegal economic activities in the areas of temporary deployment of the Russian Peacekeeping Contingent in the territories of Azerbaijan by presenting it as a so-called “humanitarian crisis”, as well as illegal exploitation of natural resources in the territories of Azerbaijan.
The document includes information on restrictions posed to the delegation of the national authorities of Azerbaijan on 10 December 2022 who intended to monitor the ecological and other consequences of the illegal exploitation of mineral deposits despite the agreement reached with the leadership of Russian Peacekeeping Contingent as a result of negotiations held since 3 December 2022.
The letter also stresses the absence of obstructions to the movement of cars through the Lachin road, as well as of any intention by Azerbaijani protesters to block the movement of transportation along the road, and, in contrast, their expressed readiness to facilitate the movement of civilian vehicles, especially ambulances, and the steps undertaken by Azerbaijani side to promote dialogue with local Armenian residents.
Continued observance by Azerbaijan of its obligations, contrary to that grave violation by Armenia of the Trilateral Statement through the abuse of Lachin road for illegal military activities, as well as tragic consequences of the landmine threat were also underlined in the letter. It was stressed that since the end of the 2020 Patriotic War, 276 citizens of Azerbaijan have suffered from landmine explosions, with 35 out of 46 killed being civilians.
The letter addressed to the UN Secretary General and distributed as a UN Security Council document can be accessed through the following link: