No:607/22, 2022-ci ilin yekunları üzrə mətbuat konfransına dair mətbuat məlumatı
27 dekabr 2022-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyində 2022-ci ilin yekunlarına dair mətbuat konfransı keçirilib. Mətbuat konfransında Xarici İşlər Nazirliyinin rəhbər heyəti, yerli media nümayəndələri, həmçinin Azərbaycanda akkreditə olunmuş xarici jurnalistlər iştirak edib.
Mətbuat konfransında çıxış edən Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov, 2022-ci il üzrə xarici siyasətimizin əsas istiqamətləri və əldə olunmuş nəticələr ilə bağlı konfrans iştirakçılarına ətraflı məlumat verib.
Azərbaycan Respublikasının bir çox dövlətlər ilə diplomatik əlaqələrinin qurulmasının 30-cu ildönümünün qeyd olunduğu 2022-ci il ərzində ikitərəfli münasibətlərin daha da inkişaf etdirilməsi istiqamətində tədbirlərin görüldüyü bildirilib. Bu xüsusda, həm qonşu ölkələrlə, həm də digər dövlətlər ilə siyasi, iqtisadi, mədəni, humanitar və s. sahələr üzrə səmərəli əməkdaşlıq münasibətlərinin inkişafının diqqət mərkəzində saxlanıldığı qeyd olunub.
Azərbaycanın il ərzində beynəlxalq təşkilatlar, o cümlədən Birləşmiş Millətlər Təşkilatı (BMT), Qoşulmama Hərəkatı (QH), Türk Dövlətləri Təşkilatı (TDT), Avropa İttifaqı (Aİ), Avropada Təhlükəsizlik və Əməkdaşlıq Təşkilatı (ATƏT), İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı (İƏT) və s. təşkilatlar çərçivəsində aktiv fəaliyyət göstərdiyini bildirən nazir Ceyhun Bayramov, beynəlxalq sülh, təhlükəsizlik və inkişafın bərqərar edilməsi istiqamətində səylərə verilən töhfələrdən bəhs edib.
Regionda, o cümlədən dünyada iqtisadi, energetika, nəqliyyat və humanitar sahələrdə həyata keçirilən layihələrin təşəbbüskarı və iştirakçısı kimi Azərbaycanın rolunun artdığını bildirən nazir Ceyhun Bayramov, qlobal enerji təhlükəsizliyinin təmini, regional nəqliyyat və kommunikasiyalar sahəsində fəaliyyətin inkişafı istiqamətində görülən işlər, o cümlədən Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə humanitar yardım və inkişafa dəstək fəaliyyəti barədə konfrans iştirakçılarını ətraflı məlumatlandırıb.
Post-münaqişə dövründə diplomatik fəaliyyət, Azərbaycan Ermənistan münasibətlərinin normallaşması, sülh gündəliyinin təşviqi istiqamətində görülən işlərdən geniş bəhs edən nazir Ceyhun Bayramov, ölkəmiz tərəfindən bölgədə nəqliyyat-kommunikasiya əlaqələrinin bərpası, ərazilərimizdə aparılan qeyri-qanuni iqtisadi fəaliyyətin qarşısının alınması, münaqişədən sonra regionda yaranmış vəziyyət haqqında dünya ictimaiyyətinin məlumatlandırılması, beynəlxalq məhkəmələrdə Ermənistana qarşı hüquqi məsuliyyət tədbirlərinin həyata keçirilməsi işlərinin davam etdirildiyini bildirib.
Azərbaycan vətəndaşlarının hüquq və azadlıqlarının qorunması istiqamətində il ərzində İraq və Suriyadan 54-ü uşaq və 14-ü qadın olmaqla, ümumilikdə 68 vətəndaşımızın repatriasiyasının, Ukraynadan isə 16 mindən çox şəxsin təxliyəsinin həyata keçirildiyi diqqətə çatdırılıb.
İl ərzində Xarici İşlər Nazirliyi tərəfindən “Şuşa İli” çərçivəsində tədbirlərin keçirildiyi, xarici siyasətin informasiya təminatı ilə əlaqədar “Diplomatiya Aləmi” jurnalının “Şuşa İli”nə həsr olunmuş xüsusi buraxılışının nəşr edilməsi, o cümlədən işğaldan azad olunmuş ərazilərə xarici jurnalistlərin mətbuat turlarının təşkil edildiyi vurğulanıb.
Nazir Ceyhun Bayramov, Xarici İşlər Nazirliyinin kadr potensialının inkişafı məqsədilə mərkəzləşdirilmiş qaydada müsabiqə prosesinin təşkil edildiyini, 500-ə yaxın ümumi namizəddən bütün imtahan mərhələlərini uğurla keçən 67 namizəddən 38 nəfərin işə qəbul olunduğunu, digər namizədlərin yaxın aylarda diplomatik xidmətə qəbulunun nəzərdə tutulduğunu bildirib.

No:607/22, Press release on the press conference on the outcomes of 2022
The press conference on the outcomes of the year 2022 was held on 27 December 2022 at the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan. The conference was attended by the senior leadership of the Ministry of Foreign Affairs, local media representatives, as well foreign journalists accredited in the Republic of Azerbaijan.
Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov informed the conference participants about the main directions of our foreign policy in 2022 and the obtained results.
It was noted that steps were taken to improve bilateral relations in the year 2022, in which the Republic of Azerbaijan celebrates the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations with many states. In this regard, it was emphasized that the development of fruitful cooperation with both neighboring and other states in the political, economic, cultural, humanitarian, and other fields has been under constant attention.
While noting the active engagement of Azerbaijan in the course of the year within international organizations, including the United Nations (UN), the Non-Aligned Movement (NAM), the Organization of Turkic States (OTS), European Union (EU), Organization for Security and Cooperation in Europe (OSCE), Organization of Islamic Cooperation (OIC) and others, minister Jeyhun Bayramov elaborated on contributions of Azerbaijan to the efforts in promoting international peace, security, and development.
Noting the growing role of Azerbaijan as an initiator and participant of the economic, transport, and humanitarian projects carried out in the region, as well as in the world, Minister Jeyhun Bayramov informed the conference participants about the activities undertaken by Azerbaijan in ensuring global energy security, developing regional transportation and communication, as well as support rendered by Azerbaijan to humanitarian and development assistance at the international level.
While speaking on diplomatic activities during the post-conflict period, normalization of relations between Armenia and Azerbaijan, and the promotion of peace agenda, Minister Jeyhun Bayramov stressed that activities aiming at the restoration of transportation-communication links, prevention of illegal economic activities in our territories, raising awareness among the international community on the regional situation following the end of conflict and initiation of legal liability measures against Armenia within international courts have continued.
Touching upon the issues related to the protection of rights and freedoms of Azerbaijani citizens, it was noted that, in total, over the course of the year, 68 citizens (54 children and 14 women) were evacuated from Syria and Iraq and more than 16 thousand people were evacuated from Ukraine.
It was emphasized that several events have been organized by the Ministry of Foreign Affairs within the “Year of Shusha”, the special edition of World of Diplomacy magazine dedicated to Shusha year was published, and press tours for foreign journalists have been organized to the liberated territories in order to ensure information support of the foreign policy.
Minister Jeyhun Bayramov noted that a centralized examination process has been organized in order to strengthen the human resources potential of the Ministry. He stressed that out of around 500 applicants, 67 passed the exams successfully. 38 of them have already been recruited and the remaining candidates will be recruited to the diplomatic service soon.